4p

Folyamatosan növekszik az olasz befektetők érdeklődése a kelet-közép-európai, köztük a magyar ingatlanpiac iránt, így idővel felzárkózhatnak a legnagyobbnak számító ír, izraeli és spanyol befektetők mellé. A Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) és Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara (MOKK) közös konferenciáján kiemelt figyelmet kaptak a nemzetközi ingatlanpiaci ügyletek adójogi vonatkozásai is. Mfor.hu tudósítás.

A 2008 júniusában, Milánóban megrendezendő nemzetközi ingatlan-szakkiállítás (Expo Italia Real Estate - EIRE) is Közép-Kelet-Európára (kiemelten Bulgária, Romániára és Magyarországra), valamint a mediterrán térségre fókuszál, így a partnert kereső magyar projektek itt biztosan találnak befektetőt. További kedvező hír, hogy az idén először hazánk is bemutatkozik a szakkiállításon.

A magyar ingatlanosok egyik ajánlata lehet például az olasz részvétel a budapesti infrastruktúra-fejlesztésben. Nagy hiány van például négy csillagos szállodákból, a városba bevezető utak mellett pedig a szolidabb szálláshelyek hiányoznak. Emellett szociális létesítményekre, idős-otthonokra is kereslet mutatkozik.

A kiállítást képviselő Errico Fabrizio szerint az EIRE-hez kapcsolódó konferencia egyik témája az európai ötödik számú, Lisszabontól Kijevig húzódó folyosó tőkevonzó képessége lesz. A többek közt Magyarországon is áthaladó út ugyanis számos infrastrukturális beruházást indukál majd. A másik téma az alacsony energiaigényű (zöld) házak problémája.

A magyar termőföldre pályáznak

A tapasztalatok azt mutatják tehát, hogy az olasz ingatlanberuházók egyik kiemelt célpontja az utóbbi években Magyarország lett, amely leginkább a földrajzi közelségnek, a vonzó ingatlanpiaci lehetőségeknek, köztük a kedvező termőföldáraknak, valamint a két nemzet közötti jó partnerségi kapcsolatnak is köszönhető.

Bár termőföld-tulajdonjogot csak 2011-től, a földpiac liberalizációja után szerezhetnek külföldiek, bérleti szerződésekkel azonban sok olasz már előre bebiztosította magát. A lakások iránti érdeklődés azonban csökkent. Ezt a szektort az állami adórendelkezések és egyéb intézkedések befolyásolják, így nem tud annyira érvényesülni a piac önszabályozó szerepe. A luxuslakások iránt viszont töretlen a kereslet. Különösen aktív az irodai ingatlanpiac: 2007-ben 300 ezer szerződést írtunk alá olaszokkal.

A nagy érdeklődésre tekintettel a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) és a Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara (MOKK) közös fórumokat szervez, amelynek célja a hazai ingatlanpiac feltérképezése, valamint a jelenlegi és jövőbeli partnerek ellátása adó- és egyéb jogi tanácsokkal.

Magyarországot az olaszok megbízható piacnak tartják mind kereskedelmi, mind gazdasági és szociális szempontból, hangsúlyozta Alessandro Stricca, a MOKK elnöke. Abban pedig mindenki egyetért, hogy a tőzsde és a pénzügyi piac turbolenciája miatt talán a legbiztosabb befektetés az ingatlan.

Kifogásolják a különadót


Az olasz beruházók a magyar társasági adórendszert is kedvezőnek találják. Míg ők otthon 27, 5 százalékos társasági adókulcsot alkalmaznak, addig a magyarok csupán - mindent összevetve - 21, 5 százalékosat. A társasági adó 16 százalékos mértéke viszonylag kedvezőnek számít Európában, hangsúlyozta Giampaolo Corabi, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Európai és Nemzetközi Adójogi Kutatóközpontjának professzora. Persze ne feledjük, hogy adózási szempontból is más a tőkeexportőr és a tőkeimportőr országok érdeke.

Az ingatlanbefektetők kizárólag a négy százalékos különadóra panaszkodnak, amit azonban várhatóan 2009-2010-re fokozatosan megszüntetnek, tekintve, hogy az állam csupán átmeneti intézkedésnek szánta, mondta Laki Gábor, a Pénzügyminisztérium Jövedelemadók Főosztályának közgazdásza.

Bár kétoldalú egyezmények sora rendelkezik a kettős adóztatás elkerüléséről, ezek jelentős részét a hetvenes években kötötték. Emiatt néhány ponton ellentmondanak az OECD-modellegyezménynek, így erősen változtatásra szorulnak, közölte Giampaolo Corabi.

A példa kedvéért a professzor megemlítette, hogy Magyarország Ausztriával 1975-ben, Olaszországgal 1977-ben, Franciaországgal 1980-ban, míg a spanyolokkal 1984-ben kötött egyezményt a kettős adóztatás elkerüléséről. Jóval kevesebb ilyen tárgyú egyezményt kötöttek azonban a magyarok az ezredforduló után. (Az új partnerek között többek között Észtország, Írország és Litvánia szerepel.)

A fentieken kívül kedvező eredményként értékelték az olaszok azt is, hogy az ingatlanadó bevezetése végül lekerült a napirendről, amiben a MAISZ-nak is volt talán némi szerepe, hangsúlyozta Mehrli Péter, a szövetség elnöke.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!