2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legfelsőbb Bíróság (LB) döntött: a munkaviszonyban állt felek az elvégzendő munka természete folytán utóbb, megállapodással, polgári jogviszonyt is létesíthetnek.

Menedzsmentfórum

Legfelsőbb Bíróság (LB) döntött: a munkaviszonyban állt felek az elvégzendő munka természete folytán utóbb, megállapodással, polgári jogviszonyt is létesíthetnek. Nem alapozza meg e jogviszonynak a megállapodástól eltérő minősítését az a körülmény, hogy a volt munkavállaló korábban munkaviszonyban látta el az adott feladatot.

A világgazadaság információi szerint a jogvita felperese edzői munkáját először főfoglalkozású munkaviszonyban, majd a munkaviszony megszüntetésével, megállapodást kötve az alperes egyesülettel vállalkozási formában végezte. Azért fordult a bírosághoz, mert úgy vélte, hogy a megállapodás alapján határozott idejű munkaviszonyban alkalmazták, és azt idő előtt megszüntették, ezért követelte a kieső időre járó keresetét és annak kamatait.

Abból, hogy a felperest korábban munkaviszonyban alkalmazták a munkaügyi bíróság színlelt szerződésre következtetett és az edző feladata tartalmilag nem változott a megállapodással, melynek hátterében az egyesület finanszírozási gondjai álltak. A bíróság megítélte tehát az edző követelését.

A másodfokú bíróság ellenben hatályon kívül helyezte a döntést. Az ok: a felperes úgy nyilatkozott, hogy munkáját vállalkozási formában látta el. Az egyesület szaktanácsadói díjat fizetett és nem munkabért. Az állásfoglalás szerint a felek közötti jogviszony nem munkaviszony. Így hát a bíróság hatáskör hiányában megszüntette a pert.

A felperes felülvizsgálati kérelmében azzal érvelt, hogy a megállapodást azért írta alá, mert meg akarta tartani munkahelyét. Sikertelenül hivatkozott a munkaköri leírásra és az őt megillető szabadságra, mint munkaviszonyra utaló körülményre.

Az LB végül kijeltette: a felek akaratának és a polgári jogviszony tartalmának megfelelő munkavégzésre szóló megállapodást önmagában nem teszi színlelt szerződéssé, ha megkötésének gazdálkodással kapcsolatos indokai is voltak.

Az bíróság bizonyítottnak találta, hogy az edző a munkáját önállóan végezte, az alperes által megszabott időbeni kötöttség sem érvényesül. Éves szabadságot nem vett igénybe, a munkaköri leírás pedig mindössze célokat foglalt magában. A munkaviszony szempontjából polgári jogviszony jött létre az edző és az egyesület között - írta a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!