2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Legfelsőbb Bíróság (LB) döntött: a munkaviszonyban állt felek az elvégzendő munka természete folytán utóbb, megállapodással, polgári jogviszonyt is létesíthetnek.

Menedzsmentfórum

Legfelsőbb Bíróság (LB) döntött: a munkaviszonyban állt felek az elvégzendő munka természete folytán utóbb, megállapodással, polgári jogviszonyt is létesíthetnek. Nem alapozza meg e jogviszonynak a megállapodástól eltérő minősítését az a körülmény, hogy a volt munkavállaló korábban munkaviszonyban látta el az adott feladatot.

A világgazadaság információi szerint a jogvita felperese edzői munkáját először főfoglalkozású munkaviszonyban, majd a munkaviszony megszüntetésével, megállapodást kötve az alperes egyesülettel vállalkozási formában végezte. Azért fordult a bírosághoz, mert úgy vélte, hogy a megállapodás alapján határozott idejű munkaviszonyban alkalmazták, és azt idő előtt megszüntették, ezért követelte a kieső időre járó keresetét és annak kamatait.

Abból, hogy a felperest korábban munkaviszonyban alkalmazták a munkaügyi bíróság színlelt szerződésre következtetett és az edző feladata tartalmilag nem változott a megállapodással, melynek hátterében az egyesület finanszírozási gondjai álltak. A bíróság megítélte tehát az edző követelését.

A másodfokú bíróság ellenben hatályon kívül helyezte a döntést. Az ok: a felperes úgy nyilatkozott, hogy munkáját vállalkozási formában látta el. Az egyesület szaktanácsadói díjat fizetett és nem munkabért. Az állásfoglalás szerint a felek közötti jogviszony nem munkaviszony. Így hát a bíróság hatáskör hiányában megszüntette a pert.

A felperes felülvizsgálati kérelmében azzal érvelt, hogy a megállapodást azért írta alá, mert meg akarta tartani munkahelyét. Sikertelenül hivatkozott a munkaköri leírásra és az őt megillető szabadságra, mint munkaviszonyra utaló körülményre.

Az LB végül kijeltette: a felek akaratának és a polgári jogviszony tartalmának megfelelő munkavégzésre szóló megállapodást önmagában nem teszi színlelt szerződéssé, ha megkötésének gazdálkodással kapcsolatos indokai is voltak.

Az bíróság bizonyítottnak találta, hogy az edző a munkáját önállóan végezte, az alperes által megszabott időbeni kötöttség sem érvényesül. Éves szabadságot nem vett igénybe, a munkaköri leírás pedig mindössze célokat foglalt magában. A munkaviszony szempontjából polgári jogviszony jött létre az edző és az egyesület között - írta a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!