Alig hagyta el az országot Vlagyimir Putyin, aki ittléte alatt főleg az üzleti kapcsolatokról tárgyalt, máris több száz millió dolláros üzletekről érkeznek jelentések. Orosz lapok szerint a paksi atomerőművet birtokló állami Magyar Villamos Művek (MVM) együttműködési memorandumot írt alá a Vekszelberg ellenőrizte Renova csoporthoz tartozó KESZ (Kompleksznije energeticseszkije szisztyemi) energiaholdinggal és az Atomsztrojekszport (Atomstroyexport) atomerőmű-kivitelezővel Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása során.
Szergej Kirijenko, az orosz atomenergia-ügynökség vezetője jelenlétében aláírt memorandumban a KESZ kinyilvánítja készségét, hogy az MVM-mel közösen finanszírozza a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítását és teljesítményének 15-20 százalékos növelését, áll több orosz lapban.
A Biznesz (Business) című orosz lap szerint a paksi rekonstrukcióban való részvétel 150-200 millió dollárt igényelhet a KESZ-től, amely ezzel egyébként először fektetne be az atomiparba és rögtön külföldön. A Vedomosztyi szerint az MVM a modernizáláson túlmenően két új blokkot akar építeni Pakson a KESZ-szel közös finanszírozásban, s a fővállalkozó természetesen az Atomstroyexport lenne. A két blokk kétmilliárd dollárba kerülne az orosz lapok által megkérdezett piaci elemzők szerint.
A Biznesz szerint új atomerőművet terveznek, amely egymilliárd dolláros beruházást jelentene a KESZ-nek. Magyarország EU-tagsága megnehezíti ugyan új erőmű építését, de nem zárja ki - mondta egy szakértő a lapnak. A 2007-ig érvényes memorandum konkrét összegeket nem tartalmaz, hanem csak keretet ad külön üzleti megállapodások kötéséhez.
Az mfor.hu korábban már foglalkozott az orosz beruházásokkal: az orosz vállalatok olyan megaüzletek iránt is érdeklődnek, mint például a Paksi Atomerőmű megújítása és a metróépítés, Magyarország pedig régiós gázelosztó központtá válhat. A kapcsolatok "felmelegítésével" a feldolgozóipari együttműködés és a privatizált társaságokkal való kereskedés is élénkülhet.