A szabálytalanságok, visszaélések címén folyó eljárások eredetileg mintegy ötven magyar vállalkozást érintettek. 13 közülük már tönkrement, s "garantáltan egy életre kiszorultak a német piacról" - közölte Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, miután Hannoverben tárgyalt Franz Müntefering német munkaügyi miniszterrel. Csizmár jelezte német kollégájának: nem jó, ha ilyen eszközökkel történik a piacvédelem. Régóta húzódó eljárásokról van szó, jó lenne, ha már pont kerülne az ügyek végére.
Müntefering jelezte, hogy a német kormánynak nincs közvetlen befolyása az igazságszolgáltatásra, de a maguk eszközeivel próbálnak segíteni az eljárások minél gyorsabb lezárásában.
Magyar részről az európai munkaerőpiaci mozgásokat átfogó szemléletet szorgalmaznak. A többi visegrádi országgal együtt azt akarják, hogy az engedélyezésit regisztrációs rendszer váltsa fel, közös legyen a munkaerőpiaci mozgások megfigyelési rendszere, hangolják össze az ellenőrző szervezetek tevékenységét. Valamely tagállamban, egy-egy szakmán, ágazaton belül előálló rendkívüli mozgások esetén az adott tagországnak legyen joga a közvetlen beavatkozásra.
Az európai szolgáltatási irányelvekben kialakult kompromisszummal, lényegében a származási ország elvének a kiiktatásával a német kormány, úgy tűnik, elégedett. A magyar fél "nem maradéktalanul elégedett, de tudomásul veszi", s nem kezdeményez olyan akciót, amely a kompromisszum felbontására irányulna - mondta Czizmár Gábor.
A magyar miniszter Hannoverben találkozott Christian Wulff alsó-szászországi miniszterelnökkel (kereszténydemokrata - CDU) is, aki jelezte a tartomány érdekeltségét a magyar kapcsolatokban. Egyetértettek abban, hogy a pártpolitikát a határok között kell tartani, annak nem szabad rávetülnie a kapcsolatokra.