5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt években szinte az összes európai országban megszűntek vagy jelentősen lelassultak a befektetések. A GVA Robertson 11 ország adataiból készült elemzéséből kiderül, hogy a harmadik negyedévben tapasztalt emelkedő befektetési volumen optimizmusra ad okot és bár az egyes piacokon eltérés mutatkozik abban mindenki egyetért hogy hamarosan beindulhat a kereskedelmi ingatlan befektetési piac stabilizációja.

A nemzetközi hálózattal működő GVA Worldwide magyarországi tagja, a GVA Robertson Hungary tizenegy európai ország kereskedelmi befektetési ingatlan piacát vizsgálta meg a társirodák adatai alapján. A felmérésében magyar adatokon kívül osztrák, belga, olasz, holland, svájci, angol valamint a skandináv országok adatai szerepelnek.

"Országonként eltérő képet láthatunk, azonban vannak közös vonások is. Minden európai piacon megfigyelhető, bár eltérő mértékben, hogy a harmadik negyedévben megugrott a befektetési kedv, az előző negyedévhez képest ez több mint 40%-os emelkedést jelent a befektetési volumenek tekintetében." – mondta Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója. ”A piac túl van a mélyponton, az elkövetkező 1-2 évben a hozamok stabilizációjára, a befektetői bizalom újjáéledésére és a minőségi ingatlan kínálat növekedésére számíthatunk.”- tette hozzá.

Keresett befektetési ingatlanok

Az elemzés szerint a befektetői érdeklődés középpontjában mindenhol az első osztályú, központi lokációjú és hosszú lejáratú bérleti szerződésekkel, azaz biztos bevétellel rendelkező termékek állnak. A befektetők ennek következtében, illetve a piacok átláthatósága és mérete miatt inkább a nyugat-európai piacok iránt kezdtek el érdeklődni. A skandináv országokban, Olaszországban, és a német anyanyelvű országokban kizárólag az öt vagy annál hosszabb bérleti szerződésekkel rendelkező termékek iránt van kereslet. Igazi különcként jellemzhető Anglia, ahol a rövid lejáratú bérleti szerződésekkel rendelkező, ám annál jobb lokációjú ingatlanok iránt is fokozódik a befektetői igény.

Befektető típusok   

Míg Magyarországon, Ausztriában és Svájcban jellemzően a külföldi intézményi befektetők vannak túlsúlyban, addig Olaszországban vegyesebb összetételű a befektetői kép, a mediterrán országban a piacot az előbbieken kívül a privát nyugdíjalapok uralják. Angliában mind a privát, mind az intézményi befektetői kör jelen van, akik azonban a 2008-as évben inkább eladóként és nem vevőként voltak aktívabbak. A belga és holland befektetési piacon a német alapokat, illetve privát befektetőket jelentek meg, míg a Skandináv országokban a beszűkült forrásjutási lehetőségek miatt a készpénzes befektetők vannak túlsúlyban, derül ki a közleményből.

Hozamok

Azokon a piacokon, ahol a minőségi termékek kínálata nem elegendő a kereslet kielégítéséhez, a folyamat a hozamok csökkenéséhez vezetett. Az átlagos prime hozamok Európa szerte jelenleg 7-7,5 százalék körül vannak és a GVA Robertson által vizsgált legtöbb országban stabilak. Angliában a hozamok csökkenését megelőzte egy 2007 közepétől kezdődő emelkedés, amely egészen az idei év közepéig tartott, ugyanígy Belgiumban 0,5-0,75%-os emelkedést tapasztaltak 2009-ben tavalyhoz képest, míg Ausztriában a piac stabilitása miatt a hozamok az átlagoshoz képest alacsonyak idén.

A tavalyi év a magyarországi ingatlan befektetési piacon még mindig jelentősebb aktivitás nélkül zárult

"Meghatározó üzletkötések nélkül nehéz pontos hozamokat megállapítani; a tranzakciókban gazdagabb kelet- és nyugat európai piacokkal összehasonlítva a magyarországi átlagos prime hozamszint 8,5%-ra tehető. A 2009-es év második felétől érezhető a növekvő befektetői érdeklődés, amely remélhetőleg idén már tranzakciókban gazdagabb évet jelent." – hangsúlyozta Tilki Róbert.

Egyes piacokon, mint például Anglia, a befektetők olyan ingatlanba is hajlandóak befektetni, amelyek nem első osztályúak vagy valamilyen kockázattal bírnak, ilyen például a rövidebb vagy kevesebb számú bérleti szerződéssel bíró termékek.

Előrejelzések – várakozások

A GVA Robertson elemzése szerint, bár a gazdasági helyzet feletti aggodalmak még nem múltak el és az ingatlan piacon továbbra is érezhető lesz a visszaesés, a vizsgált országokban általában pozitívan látják az elkövetkező 1-2 évet; a hozamok stabilizációjára, több tranzakcióra és a befektetői aktivitás fellendülésére számítanak. Többségükben nem készülnek változásra a befektetői összetételt illetően; kivéve Angliában, ahol az eddigiekhez képest több típusú befektetővel számolnak, illetve Olaszországban, ahol a közeljövőben a német, angol, francia és kevésbé a kelet-európai befektetőkre számítanak.

"A befektetési tranzakciókat továbbra is a gazdasági környezet befolyásolja, ahol a bankok, forrásszűke miatt nehezen finanszíroznak ingatlan projekteket. Az eladás-visszabérlés konstrukció elterjedésére számítunk, ahol a vállalkozás úgy juthat tőkéhez, ha olyan befektetőt talál, aki megvásárolja az ingatlant, majd bérbe adja az eladó cégnek. Ilyen típusú befektetések megjelennek mind a privát, mind az állami szektorban. "- mondta Tilki Róbert.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!