5p

Egyetlen nagyprojekttel kapcsolatban sem sikerült idáig támogatási szerződést aláírni az Európai Unióval, enélkül pedig esély sincs arra, hogy Magyarország hozzájusson a fejlesztési forrásokhoz. A kormány az érintettek tapasztalatlanságában látja a csúszás okát, bár a probléma súlyát elismeri. Az ellenzék szerint a késés oka, hogy senki sem koordinálja a munkát, és ezért teljes a káosz, holott már 25 milliárd forint elment a nagyprojektek előkészítésére. Mfor.hu háttér.

Amíg nincs pénz, nem jön a 4-es metró (Mfor-montázs)

A magyar kormány egyetlen pályázatot sem nyújtott be az Uniónak, ami Pelczné Gáll Ildikó, a FIDESZ alelnöke szerint egyrészt szervezési, másrészt tartalmi problémákra vezethető vissza.

Elhibázott közbeszerzési eljárás?

A képviselőnő kiemelte, hogy a közlekedési operatív program esetében, amibe például a 4-es metró is tartozik, hiányzik a beruházás célértéke. Vagyis a magyar kormány nem adta meg azt az értéket, honnan hová akar eljutni a metró, s így természetesen a befektetés költsége sincs leírva. Emellett más projektek dokumentációja is hiányos, és sok esetben a kiinduló szám sincs meg.

A kormány egyébként vállalta, hogy 2007. december 31-ig pótolja a hiányosságokat, de ez azóta sem történt meg, mondta Pelczné Gáll Ildikó. Adódik a kérdés: hogyan lehet egy beruházásnak nekifogni, ha nincs meg a forrása?

Ha megnézzük a csepeli szennyvíztisztító projektet, még érdekesebb a helyzet, hiszen itt úgy tűnik, sok milliót vissza kell fizetni az uniós kohéziós alapba. Mindezt amiatt, mert valaki elhibázta vagy rosszul szervezte meg a közbeszerzési eljárást, véli a képviselőnő.

A nagyprojektek közé tartozó villamos-korszerűsítések esetében a magyar kormány nem tudta megindokolni, miképp javítja a beruházás az életminőséget, miközben éppen ez a Kohéziós Alap legfőbb célja. Ha pedig a pályázatok során ezt nem tudjuk bebizonyítani, akkor erre senki nem fog Brüsszelben rábólintani. Talán nem mellékes, hogy Pelczné Gáll Ildikó szerint a költségvetésből 2005 óta 25 milliárd forintot használtak fel a nagyprojektek előkészítésére.

Nehéz megbecsülni a kiesett összeget

Azt nehéz megmondani, mennyi pénztől esett el az ország. Ám a közép-magyarországi régió helyzete kritikus, hiszen innen csak 2010-ig lehet pályázni, vagyis az elmúlt évet és  a mostani negyedévet elvesztettük - egyébként nemcsak a nagyprojektek, hanem az úgynevezett kiemelt projektek esetében is. Ide tartozik többek közt a Budavári Palota felújítása és a szegedi fürdő fejlesztése.

A kiemelés nem segített, hiszen azóta egyetlen esetben sem sikerült elkészíteni a megvalósíthatósági tanulmányt. Később arra is rájöttek az illetékesek, hogy pályáztatás nélkül nem lehet az uniós pénzeket odaadni, ezért január 31-én visszamenőlegesen írtak ki pályázatot.

A kritikusok szerint a késéseknek nem az az oka, hogy a pénz nem áll rendelkezésre, inkább az, hogy a kifizetési rendszer teljesen átláthatatlan. Az Állami Számvevőszék is kifogásolta, hogy sok esetben csak a pályázatokat írják ki, de pénz nem kerül a nyertesekhez.

A kisebb projektek esetében sem jobb a helyzet: ezek többnyire a Gazdasági és Versenyképességi Operatív Program vagy az azt felváltó Gazdasági Operatív Program keretében futottak. A tavalyi évben kiírt pályázatok esetében például a mai napig nem kötöttek meg egyetlen érvényes támogatási szerződést sem. Az ügyintézésben minden szinten csúsznak, az elbírálás és az eljárástechnika szempontjából is.

A kormány gyorsítana

Az illetékesek nem vagy csak részben értenek egyet a fentiekkel. Ma Magyarországon harminchét engedély beszerzése szükséges egy beruházás megvalósításához, aminek eredményeként a bürokrácia is felelős az uniós finanszírozással megvalósuló fejlesztések csúszásáért. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter szerint már dolgoznak azon a "gyorsítócsomagon", amely egyszerűsíti az adminisztrációt. A fejlesztési ügynökségnél az idén fokozott figyelmet fordítanak a kiemelt projektekre, a további csúszások miatt ugyanis veszélybe kerülhet az uniós tételek lehívása.

Az év végéig kell megkötni a kiemelt projektek gazdáinak a támogatási szerződéseket – mondta Vági Márton, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke az Új Magyarország fejlesztési terv végrehajtását felügyelő eseti bizottság legutóbbi ülésén. Ez azt jelenti, hogy az NFÜ akkor sem áll el a szerződéskötéstől, ha a procedúra hat hónapnál hosszabbra nyúlik. Eredetileg fél év állt az érintettek rendelkezésére, ám a határidő betarthatatlannak bizonyult.

A kormány eddig 346 olyan elképzelést tartott támogathatónak, amelyek pályáztatás nélkül juthatnak uniós forráshoz. A tervezett fejlesztések között található turisztikai, infrastrukturális és környezetvédelmi beruházás is.

A jóváhagyás nem jelenti automatikusan pénz átutalását

A kabinet jóváhagyása azonban még nem jelenti azt, hogy a kedvezményezett pénzhez jut. Először - a szükséges engedélyek, tanulmányok beszerzését követően  - szerződést kell kötni a fejlesztési ügynökséggel, ami idáig csak néhány esetben sikerült. Az NFÜ szerint az érintetteknek nincs kellő tapasztalatuk a projektmenedzselésben, és az is előfordul, hogy menet közben módosítják az eredeti terveket. Szintén gondot okoz az időigényes adminisztrációs folyamat.

A kiemelt projektek támogatására kizárólag a kormánypárti többséggel bíró regionális fejlesztési tanácsok, az NFÜ, valamint - miniszteri jóváhagyással - a szaktárcák tehetnek javaslatot.

A múlt nyáron összesen 772 elképzelés került a kormány asztalára. Ebből az első körben 258-at hagytak jóvá mintegy 1510 milliárd forint értékben. A második körben (2007 októberében) 216 javaslatot nyújtottak be, a kabinet ebből hetvenegyet támogatott. Legutóbb (február 13-án) 51 elképzelésről foglaltak állást a tárcavezetők, és tizenhetet jóvá is hagytak.

VMI

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!