Az Európai Technológiai Intézet (ETI) irányító-szervező központja a jelenlegi elképzelések szerint főleg adminisztratív feladatokat látna el. Ennek ellenére Budapestre hozatala érdeke lenne Magyarországnak, hiszen a hasonló módon, csupán koordinátori szerepkörrel induló uniós intézmények később általában konkrét és érdemi feladatokat is magukhoz szoktak vonni - idézte a Világgazdaság Baráth Etelét.
Az ETI létrehozásának ötletét tavaly februárban vetette fel először az Európai Bizottság, majd nyilvános konzultációt is folytatott a tagállamokkal. José Manuel Barroso bizottsági elnök és Wolfgang Schüssel, a soros elnök Ausztria kancellárja is megerősítette: kiemelt prioritást kapó tervről van szó. Az ETI várhatóan 2009-2010-ben kezdi meg működését.
A központ helyszínére Lengyelország is pályázik, nem hivatalos formában a csehek is jelezték érdeklődésüket. Baráth Etele szerint hazánknak ennek dacára is van esélye elnyerni a központ helyszínét, mert Németország is támogatja, a lengyelek már megkapták a határőrizeti ügynökséget. A magyar tervek szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) köré szerveződhetne az ETI-központ, vagy ha az nem, legalább a hálózat egyik innovációs pólusa a négy-öt közül.
Budapest emellett pályázik az energiaügyi megfigyelő központ és a határon átnyúló fejlesztéseket támogató Interreg III/c program szervező központ helyszínére is - írja a Világgazdaság.