5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a válság miatt több fejlesztést is elhalasztottak, illetve Magyarország megítélése továbbra sem pozitív a kiskereskedelmi láncok szemében, vannak még tartalékok a budapesti plázapiacon – hangzott el a Futureal csütörtöki sajtóbeszélgetésén. A cég szakemberei szerint a válság előtt tapasztalt forrásbőség nem fog egyhamar visszatérni, így a korábbi eufória is már csak álom. Mfor.hu-tudósítás.

Az utóbbi bő évtizedben gomba módra szaporodtak a plázák Budapesten, hiszen hihetetlen forrásbőség volt a piacon, könnyű volt finanszírozást találni a fejlesztésekre. Ez a válság hatására egy csapásra megváltozott, aki tudta, még leállította tervezett beruházásait. Most azonban már ismét látszanak az első pozitív jelek.

Hirtelen torpant meg a felfutás


„Óriási változáson ment keresztül hazánk az elmúlt húsz évben, sorra nyitottak a nagy bevásárlóközpontok Budapest belvárosában” – vázolta fel Tatár Tibor, a Futureal Development vezérigazgatója. A szakember hozzátette: ez illeszkedett a nemzetközi trendekbe is, hiszen Nyugat-Európában is a koncentráció volt jellemző.

A plázabummhoz hozzájárult, hogy fokozatosan emelkedett a vásárlóerő hazánkban, sokkal több dolgot engedhettek meg maguknak az emberek, mint a korábbi évtizedekben. 2005-ben hatalmas volt az eufória a piacon, mindenki terjeszkedni akart, ennek következtében viszont olyan bevásárlóközpontok is épültek, amiket ma már máshol, máshogy valósítanának meg a fejlesztők.

„Ilyen helyzetben ütött be egyik pillanatról a másikra a válság, mely elzárta ezt az őrült terjeszkedést. Voltak olyan kiskereskedelmi láncok, ahol konkrétan meg volt tiltva a további terjeszkedés, inkább a meglévő üzletekre koncentráltak” – érzékeltette a helyzetet Tatár Tibor.

A kiskereskedők gyorsabban tudtak reagálni a helyzetre, mint a fejlesztők, akiknek 3-4 éves átfutási idő szükséges. Aki tudta, még leállította a 2009-re tervezett fejlesztéseit, de aki már olyan stádiumban volt, az kénytelen volt ilyen körülmények között is befejezni.

Nem kedvező a megítélésünk


A válság hatására nálunk és Nyugat-Európában is visszaesett a kiskereskedelem forgalma, ráadásul hazánk megítélése kimondottan negatív. „Ha ma valaki terjeszkedésben gondolkodik, akkor Magyarország nem nagyon kerül fel a lehetséges országok térképére” – vélekedik a Futureal vezérigazgatója. Tatár Tibor szerint még mindig Lengyelország és esetleg Csehország számít vonzó célpontnak, Magyarországot és Romániát viszont igyekeznek kerülni a kiskereskedelmi láncok.

A trendek azt mutatják, hogy az emberek leginkább a tartós fogyasztási cikkek vásárlását halasztják el, az élelmiszerek piacán jóval kisebb a visszaesés. Ezt próbálják egyes diszkont láncok meglovagolni, így például a Lidl és az Aldi bizonyos szempontból akár a válság nyertesei is lehetnek. A ruházati piacra viszont a totális megtorpanás volt a jellemző – vélekedik Tatár Tibor.

Vannak már biztató jelek


A keddi sajtóbeszélgetésen jelentette be a Futureal vezérigazgatója, hogy sikerült tízéves bérleti szerződést kötni a Corával, így a francia lánc 8000 négyzetméteres üzletet nyit a nagybányai Gold Plazában. A romániai bevásárlóközpont az eredeti tervek szerint 2009 őszén nyitott volna meg, azonban az egy feszített terv volt. A válság hatására a cég végül jövő szeptemberre tette át a nyitást.

„Ha visszafogottan is, de a kiskereskedelmi láncok újra elkezdtek terjeszkedni. Most elsősorban visszafogott darabszám és kisebb területi igény jellemzi a cégeket, a jelenlegi helyzet szerint a cégeknek van egy keretük, hogy hány boltot nyithatnak, és most fog majd kiderülni, hogy azok hol lesznek” – vázolta fel Tatár Tibor.

A Futureal vezérigazgatója elmondta: amíg egy évvel ezelőtt sorra mondták le a tárgyalásokat a cégek, addig most sorra kapják a megkereséseket, sok cég elkötelezi magát.

Ugyanakkor a piac átrendeződni látszik: míg korábban a válság előtt megszokott volt a fix bérleti díj, az utóbbi hónapokban egyre több cég próbált kialkudni az árbevételhez kötött díjat. Most azonban ez ismét megváltozni látszik, kezd visszatérni a korábbi gyakorlat.

Budapesten is vannak még tartalékok


A romániai terjeszkedés mellett a hazai terveiről is beszámolt a cég a sajtóbeszélgetésen. Jelenleg a legfontosabb, hogy 2010 őszén nyithat meg a Corvin Átrium, mely mellett továbbra is elkötelezettek. „Ha sikerül megkötni a kilátásban lévő szerződéseket, akkor 70-75 százalékos lehet már most a telítettség” – mondta Tatár Tibor.

Emellett továbbra is tervben van egy 40 ezer négyzetméteres szórakoztató és kereskedelmi központ építése az Etele téren, a négyes metró leendő végállomásánál. Ott azonban egyelőre kezdeti stádiumban van a tervezés, még a finanszírozásról sem kezdtek tárgyalni. A Futureal tervei szerint 2013-ra lehet kész ott a bevásárlóközpont.

„Érdekes, hogy az összes bérlő, akikkel a Gold Plazáról tárgyaltunk, érdeklődött az Etele iránt is” – beszélt a pozitív kilátásokról a Futureal vezérigazgatója.

Tatár Tibor szerint amíg nem nő jelentősen a vásárlóerő, addig nem lehet további terjeszkedésekre számítani a piacon, azonban vannak még lefedetlen területek, lyukak a budapesti térképen.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!