Slavica Korica a Magyar Befektetés- és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) által szervezett, vállalatok képviselőinek részvételével tartott tájékoztatón elmondta: Magyarország jelenleg az 51. a külföldi befektetők listáján.
Tavaly 3,2 millió eurónyi magyar befektetés valósult meg Boszniában, a legnagyobb befektető a Messer Hungarogáz Kft. A vállalat a Plin Sarajevo bosnyák gázipari társaságban szerzett részesedést 2,5 millió euró értékben.
A legnagyobb befektetető 300 millió euró feletti összeggel Horvátország, de Ausztria, Litvánia és Szlovákia is 200 millió euró feletti értékben valósított meg beruházást az országban. A befektetések 57 százaléka az iparba áramlott, de jelentős volt a bankok, valamint a kereskedelem és szolgáltatások terén megvalósult beruházások értéke is.
Az igazgató szerint Bosznia szilárd pénzügyi helyzete, a szakképzett munkaerő, az 1 százalék alatti infláció és az ország stabil valutája jó környezetet teremt a befektetéseknek. A külföldi beruházóknak 5 évig nem kell nyereségadót fizetniük.
Slavica Korica kiemelte, hogy a legfontosabb állami vállalatokat a tervek szerint az idén privatizálják, az állami dohánygyárra, a cukorgyárra és a faipari vállalatra már kiírták a pályázatot és hamarosan az ország három távközlési vállalatát is magánkézbe adják.
Spányik Péter, az ITDH vezérigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: 2004-ben a magyar MAL félmillió euró értékben vásárolt tulajdonrészt a jajcei állami bauxitbányában. A kanadai tulajdonú Zenon Kft. pedig a tuzlai vízművekkel állapodott meg egy fejlesztésben, amelyhez 5,8 millió euró értékben szállít alkatrészeket a magyarországi társaság.
A Boszniába irányuló magyar export bosnyák adatok szerint tavaly 230 millió eurót tett ki, míg Boszniából 74 millió euró értékben érkeztek áruk.