3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A működőtőke-befektetők már megkezdték az elvándorlást Magyarországról az olcsóbb munkaerőt kínáló helyszínekre, általában Kínába, de más kelet-európai országokba is - áll a keddi Financial Times térségi felmérésében, amely szerint azonban sok szakértő alapjában egészségesnek tartja ezt az átrendeződést, mert a maradó külföldi cégek most már inkább nagyobb értékű munkákat hoznak Magyarországra.

A vezető londoni üzleti napilap közép- és kelet-európai mellékletének Magyarországról szóló részében az áll, hogy az utóbbi négy évben a dollárban számolt átlagbér csaknem megkétszereződött. A bruttó havi átlagbér tavaly 18,3 százalékkal 474 dollárra nőtt, éppen abban az időszakban, amikor a globális gazdasági lassulás is nehezítette a multik többségének életét.

A lap szerint Magyarországon Székesfehérvár az új, nehezebb idők jelképe. Októberben az IBM - az Audi után a második legnagyobb magyar exportőr - jelentette be gyárának bezárását, ami 3700 munkahely elvesztését jelentette, és távozott a japán Kenwood autórádió-gyártó részlege is, szintén több száz állást felszámolva. Még a Videoton is Bulgáriában vásárolt gyárat, hogy ott végeztesse a legalacsonyabb hozzáadott értéktartalmú munkákat - írta a Financial Times.

Peter Baumgartner, a magyarországi gyárakat is működtető, főleg távközlési berendezésgyártóknak bérgyártást végző Flextronics európai ügyvezető igazgatója azt mondta a lapnak: Magyarország talán túl sokáig épített saját olcsóságára. - Ez hosszú távon nem elég, a világban mindig van valaki más, aki még olcsóbb - fogalmazott a cégvezető.

A cikk szerint azonban a magyar vállalati szektor ezzel együtt is meglepő ellenállóképességet tanúsít. Jóllehet kevés új nagy befektetés érkezik már a magyar gazdaságba, azok a cégek, amelyek már ott vannak, gyakran hoznak át fejlett gyártási technológiákat Nyugat-Európából, még olyanok is - például a Philips -, amelyek bizonyos munkafolyamatokat kivittek Magyarországról.

A Financial Times szerint sok megfigyelő a folyamatot alapjában egészségesnek tartja, mert úgy látják, hogy javul a magyar munkavállalók termelékenysége, és azok a multik, amelyek maradnak az országban, egyre jelentősebb gyártási feladatokat hoznak be. Tavaly a General Electric költöztette európai, közel-keleti és afrikai izzógyártó részlegének központját Londonból Budapestre, és ez csak egyike azoknak a regionális vállalati központoknak, amelyek az utóbbi időben Budapestre költöztek - áll a londoni napilap térségi elemzésében.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!