4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 1,5, a vendégéjszakák száma 2,5 százalékkal nőtt 2010 január-májusban az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor folyó áron 2 százalékkal csökkent a szálláshelyek árbevétele - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A növekedés főként a külföldi vendégforgalom megélénkülésének köszönhető: az év első öt hónapjában 1,095 millió külföldi vendég 2, 975 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 6, az éjszakáké 4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Eközben a szálláshelyek 1,251 millió belföldi vendéget fogadtak - ez 2 százalékos csökkenést jelent - , a vendégéjszakák száma egy százalékkal nőtt, így január-májusban 2,754 millió belföldi vendégéjszakát jelentettek.

A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma stagnált január-májusban, Budapesten pedig 4,5 százalékkal nőtt, zömében a visszatérőben lévő külföldivendég-forgalom bővülése miatt. A vendégforgalom visszaesése három turisztikai régiót érintett: a Tisza-tónál, a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon csökkent a vendégforgalom.

A tavalyi azonos időszakhoz képest nőtt ugyan a vendégéjszakák száma, ugyanakkor a 2006-os teljesítményhez viszonyítva 2 százalékkal, 2008 azonos időszakához mérten 8 százalékkal volt alacsonyabb a forgalom.

Tavaly a május az év többi hónapjával összehasonlítva az egyik leggyengébb időszak volt: a vendégek száma az előző év azonos időszakához képest 11,6, a vendégéjszakáké pedig 12,4 százalékkal esett vissza. A KSH friss közlései szerint idén májusban éves összehasonlításban mindössze 0,3 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, a vendégeké pedig ugyanennyivel csökkent.

A külföldi vendégforgalom növekedése annyit jelentett, hogy a forgalom éppen csak meghaladta 2006 első öt hónapjának szintjét. Az öt legjelentősebb küldő ország - Németország, Ausztria, Olaszország, az Egyesült Királyság és Oroszország - közül a brit és német vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent 2009 azonos időszakához viszonyítva, a többi országból nőtt a forgalom.

A külföldi vendégforgalom jelentős részét realizáló szállodákban a magasabb kategóriákban - négy- és ötcsillagos egységekben - jelentős, 17, valamint 20,5 százalékos - növekedést jelentettek a szálláshelyek, a többi kategóriában visszaesett az eltöltött éjszakák száma.

A belföldi vendégforgalom közel háromnegyedét fogadó szállodákban 3 százalékos növekedés figyelhető meg az éjszakák számában az előző év azonos időszakához mérten. A vendégek körében szintén népszerű panzióknál 11 százalékos csökkenést regisztrált a KSH.

Január-májusban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 39 százalékos volt, 1 százalékponttal magasabb, mint 2009 azonos időszakában.  Ezen belül az ötcsillagos szállodák a legmagasabb kihasználtsági aránnyal, 53, a négycsillagos házak pedig 44 százalékos foglaltságot értek el.

A vendégforgalom szerény növekedésével nem járt együtt a szálláshelyek árbevételének gyarapodása: a kereskedelmi szálláshelyek az első öt hónapban összesen 78 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 41 milliárd forint volt. Az összes bevétel a szálláshely-szolgáltatás fogyasztói árindexének csekély emelkedése mellett folyó áron 2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13.635 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) pedig 5.309 forint volt. Az európai összehasonlításban is alacsony átlagárak 11 százalékos mérséklődése is hozzájárult mind a belföldi, mind a külföldi szállásdíjbevételek visszaeséséhez.

A kereskedelmi szálláshelyek bevallása alapján májusban 1.852 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket, valamivel kevesebben mint az előző év azonos időszakában 1.866 egység.

2010. május 31-én a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2.428 volt, ezen belül a 820 szálloda 49.000 szobával, a 971 panzió pedig 12.000 szobával működött. Az egyéb szálláshelyek - turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping - száma 637 volt. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó - több ágazatban működő - vállalkozások a szálláshelyeken májusban közvetlenül 28.000 munkavállalót foglalkoztattak, ami az előző év azonos időszakánál 1 százalékkal kevesebb.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!