3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Közel 1 százalékponttal sikerült növelnie a piaci részesedését. Igaz, úgy, hogy az a bizonyos torta kisebb, a cibesek a hazai lízingpiac 20 százalékos éves visszaesését prognosztizálják.

Erősítette piaci pozícióit az idei év első háromnegyedében a CIB Lízing. Szeptember végén 0,8 százalékkal volt nagyobb a részesedése 2019 azonos időszakához képest.

A pontos arányt lapunk érdeklődésére Fekete Csaba, a CIB Lízing vezérigazgatója a versenyjogi előírásokra hivatkozva nem mondta el a ma tartott sajtótájékoztatón. Csupán annyit érzékeltetett, hogy míg az általa irányított cég a 22 szereplős hazai lízingpiacon 2019 első negyedévében a 10. helyet foglalta el, addig 2020 szeptember végén már az ötödiket. E rangsor élén a Deutsche Leasing és a hollandiai székhelyű DLL áll. A CIB Lízing stratégiai célja, hogy három évben elérje a kétszámjegyű piaci részesedést.

Visszatérve azonban még az idei évre: a cég új vállalati kihelyezéseinek jelentős része, közel 11 milliárd forint a Magyar Nemzeti Bank által működtetett két programban - NHP Fix és NHP Hajrá! - igényelt összegekből tevődött össze. Utóbbi konstrukcióban a teljes piacon eddig hozzávetőleg 13 ezer ügylet született, összesen 717 milliárd forintos összegben. Itt már elmondható - a Lízingszövetség adatai alapján -, hogy a CIB Lízing piaci részesedése az NHP Fix és NHP Hajrá! lízingtermékből 11 százalékot meghaladó.

Nagyot esett az autólízing. Fotó: MTI
Nagyot esett az autólízing. Fotó: MTI

Az NHP Hajrá! programban az eddigi tapasztalatok szerint a kereskedelem, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság területén működő vállalkozások képviseltetik magukat a legnagyobb arányban: együttes súlyuk eléri az ötven százalékot a finanszírozáson belül. A vállalkozások mérete szerint a megoszlás viszonylag egyenletes, területileg pedig Budapest és Pest megye számít a legnagyobbnak, több mint 40 százalékos aránnyal.

A koronavírus-járvány a CIB Lízingnél leginkább a személygépjármű-piaci kihelyezések területén éreztette a hatását: az új személygépkocsik, kishaszonjárművek és motorkerékpárok esetében éves összehasonlításban közel 9 százalékkal csökkent a folyósítások volumene 2020 első kilenc hónapjában. Ugyanakkor a piac ezt jelentősen meghaladó mértékű visszaesést szenvedett el. 

Emellett, míg a piacon jelentősen, több mint 20 százalékkal csökkent a gépekre/berendezésekre igényelt lízingkihelyezés volumene, a CIB Lízing ezen a területen több mint 20 százalékos növekedést ért el. S hasonlóan jól teljesített a mezőgazdasági gépek esetén is, ahol a piac stagnálásával szemben szintén több mint 20 százalékos növekedést hozott össze a CIB lízingcége. 

Ami a tavasszal bevezetett fizetési moratóriumot illeti, azzal a CIB Lízing ügyfeleinek több mint 40 százaléka élt, vagyis a többség nem kért a könnyítésből. Azok között, akik éltek a lehetőséggel, a legalacsonyabb – közel 30 százalékos – az érintettség az IT és kommunikációs iparágban, miközben az oktatásban és a gyártás-termelésben az átlagnál jóval magasabb (közel 70, illetve közel 50 százalékos) az arány. Arra egyelőre nem rendelkezik becsléssel a CIB Lízing, hogy 2021. január 1-jétől mekkora lehet azon vállalatok aránya, amelyek kihasználhatják a moratórium meghosszabbításának lehetőségét, mondván, az erre vonatkozó pontos jogszabályi rendelkezések még nem jelentek meg. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!