Azután, hogy Szijjártó Péter külgazdasági miniszter augusztus közepén azt jelentette be, hogy "aláírásra került a paksi bővítés kivitelezési szerződésének módosítása", továbbra sem fogytak el a kérdőjelek a paksi bővítés körül. A Portfolio cikke szerint ezek egyike pedig aktív fejtörést okoz Németországban, ugyanis a Siemens Energy továbbra sem kapott exportengedélyt Berlintől a Paks II. irányítástechnikai rendszernek leszállítására.
A portál szemlézte Joe Käser, a cég felügyelőbizottsági elnökének a Welt and Sonntag lapnak adott nyilatkozatát, amelyben egyebek mellett kijelentette, hogyha
nem szállítjuk le a szerződés szerint a Paks II. irányítástechnikáját, akkor egyrészt szinte korlátlan összegre beperelhet minket Magyarország, másrészt a kínaiak kerülnének be helyettünk a projektbe, és ne felejtsük el, hogy Paks közelebb van Németországhoz, mint Csernobil.
A hvg.hu cikkében emlékeztet, a Siemens Energy a napokban szélerőművi nehézségek miatt a német államhoz fordult mentőövért, azonban ezzel egy időben megnyugtatta a befektetőket, hogy ez nem tőketámogatást jelent, hanem csak hitelgaranciát; az azonban nem kérdés, hogy egy ilyen helyzetben rendkívül rosszul jönne egy esetleges magyar per. A portál hozzátette, a pert azért indíthatná el a magyar állam, mert 2019-ben megkötött érvényes szerződése van a Siemens Energynek az orosz Roszatommal, mint fővállalkozóval, hogy szállítsa le Paks II. irányítástechnikai rendszerét, azonban a német kormány zöldpárti vezetése nem adja ki ezt különböző okok miatt.