A Nobu-ról a legtöbb embernek Vajna András György, közismertebb nevén Andy Vajna neve ugrik be elsőként: egészen haláláig a filmproducer egyik érdekeltsége volt a tehetős pénztárcájú vendégeket megcélzó, japán konyhára épülő, nemzetközi láncolatba tartozó étterem a Kempinski Hotelnél.
Utóbb pedig a Vajna-hagyaték körüli érdekütközések miatt került be a hírekbe a vendéglátóipari egység: az özvegy, Vajna Tímea nagy küzdelmet folytatott - és még folytat - az örökség őt megillető részének megszerzéséért, mely során érzékelhetően egyenlőtlen felek állnak szemben az információs bázist illetően.
Nem szépítve a dolgot, Vajna Tímea jóval szerényebb jogi arzenállal tudott részt venni ebben a csatában, aminek az eredménye az lett, hogy a vagyon jelentős része a NER nagyágyúihoz vándorolt (a HVG ebben a cikkben foglalta össze a lényeget).
A Nobu-ban azonban sikerült megtartania a Vajna-család érdekeltségét, legalábbis üzletvezetőként. Utóbb ez bővült Vajna Tímea debreceni illetőségű új párkapcsolatának, Ráthonyi Zoltánnak az üzleti érdekeltségével: a Ráthonyi-család 2020 folyamán tulajdonosként jelent meg az éttermet üzemeltető Buno Vendéglátóipari Kft.-ben.
Az étteremnek egyébként pocsékul alakult az előző éve, vélhetően a Covid vágott oda nekik is, ahogy számos vendéglátóhelynek: 95 millió forintos veszteséget "termeltek", az egy évvel korábbi 32 milliós nyereség után.
A lelkesedésük azonban töretlen, s immár új befektetőtárssal igyekeznek újra egyenesbe hozni az éttermet. A cégnyilvántartás szerint ugyanis átalakult a Buno Kft. tulajdonosi köre: a Ráthonyi-családhoz köthető Alaszka 2000 Kereskedelmi Kft. kiszállt a cégből, a helyére pedig megérkezett a Buno Investment Kft. (A régi motoros AV Investment - az Andy Vajna-cégvilág egyik oszlopa - továbbra is tulajdonos.)
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a debreceni család elvesztette volna a befolyását az étterem ügyei felett. A tavaly márciusi alapítású Buno Investment Kft.-ben tulajdonos három cég közül kettőben jelen vannak: a már említett Alaszka 2000 mellett az Alaszka Investments Kft. is köthető hozzájuk.
A harmadik szereplő - a BW-INVEST Ingatlanforgalmazó és Ingatlanhasznosító Kft. - különlegességét az adja, hogy érdekelt benne Wolf László, aki egyebek mellett benne ül az OTP Nyrt. igazgatóságában is, ő a kereskedelmi banki divízió vezetője. A Nobu étterem tehát közvetetten egy OTP-s vezetőhöz, egyben egy pénzügyi topmenedzserhez köthető immár.
De nem ez az egyetlen érdekes változás ebben a világban. A Buno-cégek egy új vállalkozással gazdagodtak a közelmúltban: a cégnyilvántartás szerint a nyáron megalakult a Buno Expansion Kft., ugyanazon a címen, ahol a Ráthonyi-család a többi érdekeltségét nyilván tartja. E cég mögött is a BW-INVEST, valamint az Alaszka Investments Kft. áll, vagyis ugyanaz az üzleti kör, amelyik a fentebb említett társaságokon keresztül irányítja a Nobut. A cég elnevezése - Expansion - arra utal, hogy az üzletembereknek terjeszkedési terveik lehetnek, főtevékenységnek ugyanakkor a saját tulajdonú ingatlanok adásvételét jelölték meg.
A jelek szerint az Expansion egyfajta márkanévvé válhat, ugyanezzel a névvel - BLTN Expansion Kft. - alapított céget a közelmúltban az Alaszka Investment, nem is akárkivel: Sarka Katával, aki egy időben Hajdú Péter tévés vállalkozó hitveseként vált a hazai celebvilág részévé, majd utóbb üzletasszonyként is megvetette a lábát, elsősorban Rogán Antal előző feleségével, Rogán-Gaál Cecíliával közös vállalkozásai adtak bőséges muníciót a sajtónak. A cég (melynek hátteréről a 24.hu írt nemrég) szintén saját tulajdonú ingatlan adásvétele, vagyis az expanzió erre a területre fókuszálhat.