3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csalás miatt vádat emeltek pénteken a kaliforniai Szilícium-völgy egyik korábbi sztárcége, a Theranos volt elnök-vezérigazgatója, Elizabeth Holmes és volt operatív igazgatója, Ramesh Balwani ellen.

Az észak-kaliforniai ügyészség kerületi bírósága által kiadott vádirat szerint két rendbeli összeesküvés és kilenc rendbeli csalás miatt emeltek vádat Elizabeth Holmes elnök-vezérigazgató és Ramesh Balwani operatív igazgató ellen.
   
A vádirat szerint a startup két vezetője elsikkasztotta a befektetők pénzét, szándékosan félrevezetett politikai döntéshozókat és orvosokat, valamint becsapta vevőkörét is. A Theranos ugyanis azt hirdette: lényegileg új eszközöket forgalmaz vérvizsgálatokhoz.
   
Holmes 2003-ban Palo Altóban alapította meg cégét, és új technológiájáról azt állította, hogy minden más módszernél és eszköznél olcsóbban, az ujjbegyből vett egyetlen vércsepp alapján készíthetők hatékony vérvizsgálatok. A Theranos nagyon kevés adatot, és tudnivalót hozott nyilvánosságra az új teszt lényegéről, és nem osztotta meg sem a befektetőkkel, sem az orvosokkal a vizsgálathoz használt, Edison névre keresztelt gép paramétereit.

Amikor Holmes még a következő Steve Jobs volt...
Amikor Holmes még a következő Steve Jobs volt...

   
A befektetők több százmillió dollárt pumpáltak a cégbe, volt időszak, amikor a Theranos tízmilliárd dollárt ért, Elizabeth Holmes pedig a legfiatalabb milliárdos volt a Szilícum-völgyben. Mígnem a The Wall Street Journal című napilap oknyomozó újságírói két évvel ezelőtt kiderítették: a legkevesebb, ami a Theranos-tesztekről elmondható, hogy egyáltalán nem pontosak, és a vállalat a vizsgálatokhoz tulajdonképpen régi, rutinteszteknél alkalmazott berendezéseket használt. Ennek következtében - a pontatlanságok és félrediagnosztizálások miatt - a cég kifejezetten veszélybe sodorta a tesztjeit használó páciensek egészségét.
   
A The Wall Street Journalben publikált oknyomozó riport megjelenése után meg is kezdődött a Theranos hanyatlása. A nagy drogéria-áruházak némelyike, például a Walgreens, felmondta az együttműködést, és 2016-ban a kormány eltiltotta a Theranost vérvizsgálatra alkalmas tesztek forgalmazásától. 


   
A tőzsdefelügyelet (SEC) már három hónappal ezelőtt polgári peres eljárást indított a két volt vezető ellen. Holmes 500 ezer dolláros kártérítésben és a büntetések kifizetésében megegyezve peren kívül megállapodott, míg Balwani változatlanul pereskedik a felügyelettel. Ha a büntetőperben is bűnösnek találják őket, akkor akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is számíthatnak.
   
A Theranos pénteken este bejelentette: Elizabeth Holmes lemond az elnök-vezérigazgatói tisztségéről. Elemzők szerint a cég - mivel már az év elején megvált munkatársai többségétől - várhatóan csődeljárást kér.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!