3p

Annyira különleges, hogy Magyarországon jelenleg csak három cégnek van joga ilyen tevékenységet végezni.

A felcsúti milliárdos cégbirodalma megállíthatatlanul gyarapodik hol új társaságok alapításával, hol pedig felvásárlásokkal. Május közepén utóbbi megoldásra volt lehetősége, pontosabban a résztulajdonában álló Agrolink Zrt.-nek. (Az Agrolink Kft.-nek 48-48 százalékban tulajdonosa a Talentis Agro Zrt. és a Takarék Mezőgazdasági Befektetési és Fejlesztési Magántőkealap, 4 százalékban pedig a Mészáros Lőrinc érdekeltségi köréhez tartozó Prime Property Magántőkealap. Laptársunk, a Privátbankár cikke szerint a magántőkealapot december 8-án indították útnak és a felcsúti milliárdos egyik ügyvédje, Kertész József által tulajdonolt Primefund kezeli.) A társaság néhány nappal azt követően, hogy többségi tulajdonába került a debreceni székhelyű, Drone Agro Kft., egy raktározással és tárolással foglalkozó cég tulajdonjogát szerezte meg.

Az Agrolink egyedüli részvényesként május 18-tól kezdve birtokolja a Korona Közraktár Zrt.-t. A változást egy héttel később, május 25-én jegyezte be a cégbíróság - vettük észre a cégkivonatok között.

A 700 millió forintos törzstőkével rendelkező céget egyből Herceghalomra költöztették, a több cégnek is otthont adó Zsámbéki úti irodaházba. A Korona Közraktár nemcsak nevében közraktár, Magyarországon ez az egyik társaság, mely közraktári tevékenységet gyakorolhat. Rajta kívül még az ÁTI Depo Közraktározási Zrt. és a Concordia Közraktár Zrt. jogosult ilyen tevékenység végzésére.

Mi is az a közraktározás?
A tevékenység hozzájárul az áru- és pénzforgalmi viszonyok fejlesztéséhez, a termelés, valamint a kereskedelem hiteligényének jobb kielégítéséhez. Alkalmas kölcsön nyújtásával a termelők, kereskedők rövidlejáratú forgóeszközigényének kielégítésére, lehetőséget ad a termelés és felhasználás közötti idő áthidalására, módot teremthet kedvezőbb ár, illetve árfolyam elérésére, eszköze lehet az állami intervenciós tevékenységnek.

Gyarapszik a cégbirodalom. Fotó: MTI
Gyarapszik a cégbirodalom. Fotó: MTI

Az új tulajdonos változatlanul hagyta a cég vezetését, ám melléjük még a saját szakembereit is beültette. Hruska Beáta, Márton Zita mellett Orosz Viktor az igazgatóság tagjaként, Réther Zsuzsanna pedig vezérigazgatóként került bejegyzésre. A vezetőséggel ellentétben a felügyelő bizottságot teljesen lecserélték:

  • Kovács Márton,
  • Makai Szilvia,
  • valamint Szabó Tibor alkotja a bizottságot.

Bár a cég főtevékenysége raktározás és tárolás, más tevékenységet végezhet a cégkivonat alapján. Felvették ugyanis még többek között

  • a gabona, dohány, vetőmag, takarmány nagykereskedelmét,
  • a műszaki vizsgálatot,
  • piac-, közvéleménykutatást,
  • ingatlankezelést,
  • és a biztonsági rendszer szolgáltatást.

A tevékenység a beszámolók alapján stabil bevételeket biztosít a cégnek, igaz, nem a 2021-es év volt a legjobb, hiába több pénz folyt be a kasszába a korábbihoz képest. 178 millió forintos árbevétel zöme, 156,8 millió forint származott közraktározásból, közel 18 millió készletellenőrzés és készenléti szolgáltatásokból. A kiegészítő melléklet szerint tavaly 810,5 ezer tonna árut helyeztek el művi raktárakban összesen. Ebből a legnagyobb mennyiség (354 ezer tonna) olajos magvak volt, 278 ezer tonna takarmány kukoricát, és 160 ezer tonna étkezési búzát raktároztak.

A költségek elszámolása után 2021-ben 7,5 millió forint profit maradt év végén, ami az elmúlt évek leggyengébb eredménye. Korábban ugyanis több tízmilliós nyereség maradt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!