Hozzátette: az 1000 megawatt (MW) teljesítményű, kombinált ciklusú gázüzemű létesítmény egyszerre szolgálja majd Magyarország energiabiztonságát és a térség gazdasági erősödését, mindeközben a korszerű technológia miatt a működése is kifejezetten környezetkímélő lesz —számol be róla az MTI.
Fotó: MTI
A török szál
Az erőmű létesítésére kiírt feltételes közbeszerzési eljárásban most hirdettek eredményt: a Calik Enerji Swiss AG – Ansaldo Energia S.p.A. nemzetközi konzorcium valósíthatja meg a beruházást a MVM Tisza Erőmű Kft. tiszaújvárosi telephelyén — tette hozzá Czepek.
A svájci cég honlapja szerint, A 2017-ben alapított, luzerni székhelyű Çalık Enerji Swiss AG a Çalık Enerji Csoport tagja, amely fenntartható és megbízható kulcsrakész (EPC) kivitelezési projekteket valósít meg a Közel-Keleten, a FÁK-országokban, Afrikában és a Balkánon. Jelenleg a Çalık Swiss egy szerviz- és karbantartó központ építésén dolgozik Türkmenisztánban.
A 1998-ban alapított Çalık Enerji Csoport a világ vezető energetikai vállalatai közé tartozik, számos sikeres EPC-projektet valósított meg világszerte, versenyképes kivitelezési szolgáltatásokat, tanácsadást, valamint professzionális tervezési és mérnöki szolgáltatásokat kínálva. A Çalık Swiss célja a svájci ellátási lánc – különösen a svájci KKV-k – egyre növekvő mértékű integrálása a vállalat globális beszerzési hálózatába.
Kapacitás
„Számunkra egyértelmű: egy ország versenyképességének a megfelelő energiaellátás az egyik pillére. Éppen ezért harcoltunk meg Brüsszellel a paksi üzemidő-hosszabbításért és bővítésért, és támogattuk rengeteg megújuló kapacitás kiépítését” – írta. A napenergiát azonban vagy tárolni kell, vagy kiszámíthatóan termelhetővel kiegészíteni – ezért kulcsfontosságú, hogy a mátrai, visontai gázüzemű erőmű mellett Tiszaújvárosban is beindulhasson egy. Az új létesítmény kapacitása a működő paksi blokkokénak a felével ér fel – tette hozzá.