3p

Néhány hétköznapi változtatással a szántóföldek használatában óriási mennyiségű szén-dioxidot lehetne eltüntetni a légkörből, megelőzve az átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fonál nagyobb emelkedését. 

A szántóföldi gazdálkodás jelentéktelen átalakításával a növények gyökereivel és az azokkal együtt élő gombákkal és mikroorganizmusokkal el lehetne "nyeletni" annyi szén-dioxidot, hogy megelőzhető legyen a Föld légkörének 1,5 Celsius-foknál nagyobb felmelegedése.

Közel a határértékhez

Ezt állítja Jacqueline McGlade, az ENSZ környezetvédelmi programjának korábbi vezető kutatója, az European Environment Agency volt igazgatója, akit a Guardian idézett. A kutató számításai szerint a jobb módszerek csupán 1 százalékkal nyelnének el több szén-dioxidot a jelenleginél. Ha azonban ezt a világ agrárgazdálkodásra használt területének felén sikerülne elérni, akkor évente 31 gigatonna gázt lehetne eltárolni a földben. Ez igen közel van ahhoz a 32 gigatonnához, amellyel a tudósok szerint évente csökkenteni kellene a szén-dioxid-kibocsátást a kritikus hőmérséklet-emelkedés elkerülése érdekében.

McGlade a termőföld felső 30 centiméterének tanulmányozása alapján jutott erre a következtetésre. Úgy véli, a világon elegendő romló minőségű föld van ahhoz, hogy ezek okosan használva hozzájáruljanak a klímavédelemhez. A kutató jelenleg a Downforce Technologies vállalatot vezeti, amely műholdas és LIDAR-alapú megfigyelésekkel (lézeres távérzékeléssel) igyekszik felderíteni az így felhasználható földeket. Ennek alapján akarnak tanácsokat adni a farmereknek az okos gazdálkodásra.

Szén-dioxid-zabáló megoldás

Az ENSZ becslései szerint a világ farmgazdálkodásra használt földterületének 40 százaléka veszítette el korábbi termőképességét. A növénytermesztést folytató farmerek növelhetnék földjeik szén-dioxid-tartalmát a jobb vetésforgóval, szükség szerint fedőnövényekkel, például lucernával vagy a szántás helyett csak a talaj tíz százalékát megbolygató direkt vetés alkalmazásával. Az állattenyésztők pedig több természetes növényt használhatnának állataik etetésére.

A mezőgazdaság komoly szerepet kaphat a klíimaváltozás elleni harcban. Fotó: Depositphotos
A mezőgazdaság komoly szerepet kaphat a klíimaváltozás elleni harcban. Fotó: Depositphotos

Szintén egyszerű módszer a sövények ültetése. Ezek nagy földalatti hálózatot építenek ki gyökereik, gombák és mikroorganizmusok együttélésével, ez a megoldás pedig jóformán "zabálná" a szén-dioxidot. A sövényeket a farmerek irtani szokták, hogy nagyobb összefüggő területeket nyerjenek a növénytermesztéshez.

McGlade szerint a farmerek az első két-három évben rosszul járnának azzal, hogy például lemondanának a műtrágyák használatáról, ám azt követően javulnának a terméshozamaik és földjeik a korábbinál sokkal egészségesebbek lennének, ahogy jó eséllyel megtermelt élelmiszerek is. Emellett ha bizonyítani lehet, hogy tevékenységük más agrárgazdálkodókéval összehasonlítva több szén-dioxidot von ki a levegőből, akkor ennek alapján némi plusz jövedelem reményében karbonkvótákkal is üzletelhetnének.

Érkezett más javaslat is

A napokban Robert Pindyck klímakutató, az amerikai MIT Sloan School of Management professzora a Financial Times cikkében hívta fel a figyelmet arra, hogy aggasztó a helyzet a klímaváltozás elleni harcban.

Egyebek mellett azt javasolta, hogy hő- és szárazságálló növényfajták nemesítése mellett a szén-dioxid-leválasztás (azaz a gáz kivonása a levegőből) módszereinek gyors elterjesztése lenne szükgés. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!