4p

A felcsúti vállalkozó mindig talál magának új kihívást, ezúttal egy almatermesztéssel foglalkozó céget alapított. Ez kockázatos terület, mert nagyon gyakoriak az időjárási káresemények.

Igazán magabiztos angol nevet választott Mészáros Lőrinc az új cégének, amivel belevág az almatermesztésbe is: Apple Heaven Kft. Ami magyarul Alma Mennyország Kft. lenne. Nyilvános adatbázisok szerint a felcsúti gazdagember új vállalkozása május 31-én alakult és június 7-én jegyezték be. A többségi tulajdonos maga Mészáros Lőrinc, de a kisebbségi tulajdonos Talentis Agro Zrt. is az ő cégbirodalmának a része. A 10 ezer euró törzstőkével induló cég főtevékenysége ugyan a vagyonkezelés, de az altevékenységek között az almatermésű, csonthéjas termesztése is szerepel.

Ebbe a szakágazatba tartozik:

  • alma,
  • sárgabarack,
  • cseresznye, meggy,
  • őszibarack, nektarin,
  • körte, birs,
  • szilva, kökény,
  • egyéb almatermésűek és csonthéjas gyümölcsök.

Mészáros Lőrincet eddig nem nagyon érdekelték a gyümölcsök, igaz, 2016-ban felbukkant a tokaji borvidéken: a Búzakalász 66 nevű vállalkozása akkor szerezte meg a bodrogkeresztúri Dereszla Bortermelő Kft.-t, illetve a Dereszlához kötődő másik két borászatban, a Henye és a Tokaj-Major Kft.-kben is a Búzakalász lett a tulajdonos. A bodrogkeresztúri Chateau Dereszla Borászat a mintegy 50 hektáros szőlőbirtokkal az egyik legnagyobb bortermelő a vidéken, de Tihanyban is van borászata Orbán Viktor barátjának.

Azt egyelőre nem tudni, hogy hol teremnek majd a felcsúti vállalkozó almái, de az biztos, hogy nagyon kockázatos tevékenység. Apáti Ferenc, a FruitVeb elnöke márciusban beszélt arról az Inforádióban, hogy körülbelül 10 ezer hektárnyi almatermő terület szűnhet meg a következő tíz évben. Ez részben azért van szerinte, mert nem éri meg fenntartani a zömében korszerűtlen művelési módokat.

Tavaly 280 ezer tonna volt a teljes magyar almatermés, ami jelentősen elmarad a 2021-es évi 520 ezer tonnától úgy, hogy a 2021-es 520 ezer tonna sem mondható nagy termésnek, vagy nincs a 600-650 ezer tonnás termelési potenciálunk közelében

 – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeb elnöke.

A tavalyi nagy terméskiesés elsődleges oka az időjárási káreseményekben keresendő, bár 2022-ben az almát nem a fagykár tette tönkre, hanem az azt megelőző aszály. Az Inforádióban azt is elmondta, hogy tavaly tavasszal már a virágzás is gyenge volt, ezért már eleve látni lehetett, hogy nem lesz kiugró termés. Emellett az északkeleti térségben – ahol az almatermő terület 70 százaléka található – húsvét idején lehűlés volt, ami valószínűleg tovább rontotta a virágok kondícióját.

Az almásokban gyakori a fagykár. Fotó: depositphotos
Az almásokban gyakori a fagykár. Fotó: depositphotos

Ráadásul Apáti Ferenc szerint nemcsak az időjárási káresemények okozzák a terméskiesést, hanem az is, hogy 5-8 éves távlatban folyamatosan csökken a magyar almatermő terület. Az ültetvények folyamatosan öregszenek: java része már átlépte a 20-23 éves életkort, és 23-25 éves kor körül a teljesítőképesség rohamosan zuhan. A drasztikusan emelkedő termelési költségek mellé nem társul a termelői, értékesítői árak hasonló növekedése, így a FruitVeb elnöke szerint a gazdáknak egyre kevesebb finanszírozási forrása van.

A G7-nek pedig 2022 szeptemberében Kelemen Péter, a FruitVeb ügyvezetője arról beszélt, hogy a gyümölcs termőterületek egyharmadán termesztenek almát, így az Európai Unió éves almatermésének 4-6 százalékát adják a magyar gazdák. A kihívások kezelésénél szerinte érdemes kettéválasztani az étkezési almát és a léalmát, mivel a termesztés módjai különböznek a boltokba kerülő és a feldolgozóiparba, sűrítménynek szánt termékek között, leginkább gépesítés szempontjából.

A FruitVeb ügyvezetője szerint a kedvezőtlen időjárás ellen igazán csak fejlesztésekkel lehet védekezni, ám az üdítőkbe szánt gyümölcsök bevételéből szinte lehetetlen korszerű öntöző, fagyvédő berendezéseket vásárolni, tehát éppen a legnagyobb kockázatok ellen maradnak védtelenek a fák és válnak kiszolgáltatottá a gazdák is. Kelemen Péter szerint a kiszámíthatatlanságból fakadóan egyre többen fontolgatják az iparágból való kilépést.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!