6p

Kisiklott a magyar gazdaság - mekkora a baj?
Hogyan lehetne egyenesbe hozni? Miért nő újra az infláció?
Online Klasszis Klub élőben Csaba Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a neves közgazdásztól!

2024. szeptember 4. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vegyes tapasztalatokat hozott az  új “zöld” területalapú támogatás, az Agro-ökológiai Program első éve, amelyhez 51 ezer termelő 3,6 millió hektárral csatlakozott. Sokan ugyanis nem tudták teljesíteni a vállalt zöld gyakorlatot.

A számok alapján igazán népszerű lett az EU-s normatív területalapú rendszer átalakításával tavaly indult új “zöld” támogatás. A különböző földhasználati kategóriában a talajállapotot, a vízvisszatartást és a biológiai sokféleséget, a beporzók életkörülményeit javító agronómiára és gazdálkodási gyakorlatra ösztönző Agro-ökológiai Programhoz (AÖP) országszerte több mint százezren csatlakoztak.

A gazdáknak érdemes a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászaihoz fordulni, akik minden szükséges segítséget megadnak
A gazdáknak érdemes a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászaihoz fordulni, akik minden szükséges segítséget megadnak
Fotó: Depositohotos

Az uniós Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében tavaly bevezetett új, önkéntesen választható támogatási jogcím feltételeit azonban nem volt könnyű teljesíteni. Az Agro-ökológiai Program első tanulóévében a Magyar Államkincstár az ellenőrzések során több elutasító, illetve részben elutasító határozatot is hozott, amelyekkel szemben a gazdálkodók fellebbezhettek.

Az ellenőrzések megmutatták az AŐP-tanulóév legfontosabb tanulságait is. Eszerint a leggyakrabban a szántón a talajtakarás, a forgatás nélküli talajművelés, a mikrobiológiai készítmények vagy a kondicionálók alkalmazása okozott nehézséget a termelőknek. Nehezen ment a méhbarát növényvédelem, az extenzív gyepek legalább egyszeri kaszálása, a gyepterületek megőrzése, továbbá az ültetvények talajának évelő növényzettel vagy gyeppel való takarása is.

Késve és pontatlanul

Amint arra az ellenőrzés is rávilágított, a legtöbb esetben a termelő valóban nem tudta teljesíteni a vállalt gyakorlatot. Olyan esetekkel is találkoztak az ellenőrzés során, amikor a termelő adminisztratív mulasztása miatt hozott végül a hivatal a gazdának “kedvezőtlen” (azaz a támogatást elutasító) döntést. Ilyen volt például a késedelmes vagy pontatlan agrotechnikai bejelentés.

Ez első évben tapasztalt hiányosságok alapján az Agrárminisztérium azt javasolja az agroökológiai programban részt vevő gazdáknak, hogy az idén fokozottan figyeljenek a megfelelő (szükséges) bejelentésekre és adatrögzítésre. A hatóságoknak ugyanis ellenőrzésnél számos gyakorlatnál ez az egyetlen, objektív eszköze azt megítélni, hogy az illető teljesítette-e a választott gyakorlatot. Az eddigi végrehajtási tapasztalatok alapján a tárca finomított is az AÖP adminisztratív kötelezettségeinek teljesítéshez fűződő jogkövetkezményeken, illetve a gyepek és az ültetvények esetében bővítette a választható gyakorlatokat is.

Csak azt vállald, amit tudsz teljesíteni

Hol lehet hibázni az AÖP-ben? Bárhol! Ezt tapasztalt Széplaki Tamás Győr-Moson-Sopron vármegyei agrárvállakozó, aki tavaly félszázezer társával szintén csatlakozott az Agro-ökológiai Programhoz. Csak így tudta ugyanis realizálni nagyjából ugyanazt a támogatási összeget, amit az előző költségvetési ciklusban, területalapú “alaptámogatásként” megkapott.

Az előző időszakhoz képest ugyanis teljesen átalakították a feltételrendszert, és - úgy tapasztalta - a szemlélet is nagyban megváltozott. Az igényelhető támogatás összege lecsökkent és a lehívhatósághoz olyan feltételeket szabtak,  aminek teljesítése plusz költséggel jár. Mindez nagyban rontja a hatékonyságot, ezzel együtt a versenyképességet, és olyan adminisztratív feltételeket állít - amelyek az agrárvállakozó szerint - szinte teljesíthetetlenek.

“Meggyőződésem, hogy még egy párszáz hektáros termelőnek is szinte megugorhatatlan feladat, ezen adminisztratív terhek teljesítése”

- előlegezi meg a nagygazda. A szemlélet szerinte abban is változott, hogy míg az előző ciklusban a Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal alapvetően arra törekedett, hogy minél nagyobb arányban kifizessék a támogatásokat, most inkább az a cél, hogy ne kelljen fizetni.

Bárcsak minden támogatás ilyen egyszerű lenne”

Mást tapasztalt viszont egy borsodi pályázó.  “Bárcsak minden támogatást ilyen egyszerű lenne igényelni.” - mondta lelkesen az Agro-ökológiai Programról a termelő, aki szerint nem bonyolult a feltételeket teljesíteni. A gazda mintegy 200 hektárral vesz részt a programban és jók a tapasztalatai. Az ellenőrzéseken feltárt hibákért szerinte döntően a termelők a felelősek, mert olyan feltételeket is vállaltak, amit nem tudtak teljesíteni.

Például, akinek a forgatás nélküli talajműveléshez nincs gépe, az ne ezt jelölje be a vállalásoknál, hanem válasszon mást. A karbamid-, vagy talajbaktérium-kijuttatást. Persze, ha a gazda tavasszal elfelejti bejelenteni, hogy kijuttatta a talajbaktériumot, ezt csak novemberben jelöli be, ezt az ellenőrzéskor a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal már nem fogadja el. Addigra ugyanis a készítmény szavatossági ideje lejárt. Sok termelő ugyanis nem veszi elég komolyan a részvételt a programban és adminisztrációs hibákat vét, így a hivatal megtagadja a kifizetést. De aki betartja az előírásokat, a borsodi gazda szerint nincs gond, mert az ellenőrök rugalmasak.

Ha a termelő teljesíti a vállalásait, időben bejelenti azok végrehajtását, a szükséges adatokat dokumentálja, akkor nincs mit kifogásolni az ellenőrnek… A nem egyértelmű helyzetekben pedig a részvevőknek érdemes előre a falugazdászokhoz fordulni,  akik  segítenek az AÖP-feltételek értelmezésében, teljesítésében is.

Kifizetések
Az Agro-ökológiai Program 2023. évi kérelmei után a csaknem 51 ezer termelőnek mintegy 3,6 millió hektár után összesen mintegy 92,5 milliárd forintot fizettek ki az Agrárminisztérium adatai alapján. Ebből a Magyar Államkincstár tavasszal lezárt ellenőrzései után több mint 73 milliárd forint rész fizetéssel 53 ezer gazdálkodó jutott hozzá az igényelt támogatás egy részéhez. Júniusban további 18,7 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár, így összesen már összesen 92,5 milliárd forint  AÖP-támogatást fizettek ki az érintetteknek. A 2023-as kérelmek alapján így hektáronkénti végül összesen 71,18 eurót - azaz a 2023. szeptember végi árfolyamon számolva  - 27 724,6 forintot fizet ki a kincstár az agroökológiai programban résztvevő termelők számára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!