4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfőn a parlament által elfogadott törvény súlyosan alkotmánysértő, sérti a magánnyugdíjpénztári tagok emberi jogait - hangzott el a Stabilitás Pénztárszövetség keddi sajtótájékoztatóján. A szövetség szerint a kormány két lábbal tiporja az emberek jogait, szerintük nem lehet úgy dönteni a nyugdíjügyben, hogy nem ismerjük a részleteket és a következményeket. Mfor.hu-tudósítás.

Az Országgyűlés hétfőn fogadta el azt a törvényt, melynek értelmében novembertől 2011 végéig nem történik befizetés a magánnyugdíjpénztárakba, illetve ebben az időszakban bárki visszaléphet az állami nyugdíjrendszerbe. A nyugdíjpénztárak szerint érdemes kivárni a döntéssel, ugyanis jelenleg nem tisztázottak a részletek.

Súlyosan alkotmánysértő

A Stabilitás Pénztárszövetség már korábban kiszámolta, hogy a kormány döntései átlagosan havi tízezer forintot vesznek el a pénztártagoktól,  ez 14 hónap alatt 140 ezer forintot jelent. Ez az összeg a jelenlegi nyugdíjak finanszírozásához járul hozzá - hangzott el a sajtótájékoztatón.

"A tagok egyelőre semmit nem kapnak cserébe, nincs semmilyen kompenzációs szabály. Ha kölcsönről beszélünk, akkor előtte talán meg kellett volna állapodni annak feltételeiről" - hangsúlyozta Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.

A fentiek miatt a szövetség szerint súlyosan alkotmánysértő az elfogadott törvény, mely két lábbal tiporja az emberek jogait. Ráadásul a kormány a pénztárak számára sem biztosított felkészülési időt, ők a következő 14 hónapban működéshez szükséges bevételeiket is elveszítik.

Juhász Istvánné kiemelte: a 3 millió tag kétharmada önként lépett be a pénztárakba, csak a pályakezdők számára volt kötelező a belépés.

Mivel a pénztárszövetség szerint az elfogadott törvény alkotmányellenes, ezért levélben a köztársasági elnökhöz fordultak, hogy előzetes normakontrollra küldje el az Alkotmánybíróságnak a törvényt. ha ez nem történik meg, akkor pedig a kihirdetés után a Stabilitás közvetlen beadvánnyal fordul a taláros testülethez - hangzott el a sajtótájékoztatón.

Egyelőre nehéz dönteni

"Természetesen tiszteletben tartjuk a tagok döntéseit, de a jelenlegi jogszabályi környezetben nem lehet felelősen dönteni, mert nem ismertek a részletek. Ez nem valódi választás, inkább kényszerítő jellegű, ráadásul burkolt fenyegetést is tartalmaz, elbizonytalanítja azokat, akik mégis maradnának" - mondta a szövetség főtitkára.

"Szerintünk meg kell várni, hogy a visszalépés és a maradás pontos feltételeit megismerjük. amíg ezek a feltételek nem világosak, addig nem lehet dönteni. Nem érdemes elkapkodni, hiszen még több mint egy évig lesz lehetőség visszalépni az állami rendszerbe" - mondta a keddi sajótájékoztatón Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.  

Nagy Csaba, a Stabilitás elnöke kiemelte: legfeljebb 30-40 százalékos visszalépési aránnyal számolnak, egy friss kutatás szerint az emberek 23-24 százaléka lépne vissza mindenképpen, nagyjából ugyanennyien semmiképp, a fennmaradó több mint 50 százalék bizonytalan.

A pénztárak is inflációkövető nyugdíjat garantálnak

Kevesen tudják, de létezik a Pénztárak Garancia Alapja, melybe az elmúlt 12 évben rengeteg pénz gyűlt össze, melyet a pénztárak fizettek be - mondta el a keddi sajtótájékoztatón Nagy Csaba. Hozzátette: ennek az alapnak a lényege, hogy inflációkövető hozamot garantál, ha valami probléma adódik a pénztárak befektetéseivel, a tagok vagyona akkor is legalább az infláció mértékével növekszik. Ebben az alapban jelenleg több mint tízmilliárd forint van, kifizetésre eddig nem volt szükség.

Ebből a szempontból az állami nyugdíj sem nyújt többet, a jelenlegi törvények ugyanúgy inflációkövető nyugdíjemelést írnak elő évente - mondta Kovács Erzsébet, a Corvinus Egyetem professzora. Szerinte a jelenlegi állami nyugdíjrendszer nem tud alkalmazkodni a társadalmi kihívásokhoz, nyugdíjcsökkentésre vagy korhatáremelésre lenne szükség, hogy fenntartható legyen.

Kovács szerint fontos pozitívum volt a magánnyugdíjpénztárak esetében, hogy a tagok egyéni számláikat nyomon tudták követni, ha ezt a jövőben nem tudja biztosítani az állami rendszer, akkor az komoly hátrány lesz. A közgazdász szerint a pénztárak vagyonkezelése élénkítette a magyar állampapírpiacot és a tőzsdét, a jövőben ennek elmaradása is negatív hatásként jelentkezhet.

"Az elmúlt évek függvényében nehéz elhinni, hogy az állam garantálni tudja a nyugdíjak biztonságát. Azt garantálni tudja, hogy mindig lesz nyugdíj, de annak mértéke négy tényezőtől függ, hatással van rá a demográfiai helyzet és a magyar gazdaság aktuális állapota is" - emelte ki a professzor.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!