3p

Módosították a debreceni Oltóanyaggyárnál épülő Pilot Kutatólaboratórium költségvetését.

A nagy várakozások ellenére a Nemzeti Oltóanyaggyárról szinte semmi információ nincs egy ideje, ám a Debreceni Egyetem Pilot Kutatólaboratóriumáról igen. A Pilot labor szintén az Agrár Innovációs Park területén épül, amely az Oltóanyaggyár fejlesztéséhez szükséges kísérletek elvégzését biztosítja majd. A kutatólaboratóriumban két, egymástól elválasztott területen fogják sterilen gyártani a biológiai hatóanyagokat, nettó 2168,59 négyzetméter alapterületen.

A legfrissebb közbeszerzési értesítő szerint a Strabag Építőipari Zrt. által elnyert projekt költségét azonban decemberben 2,8 milliárd forintról 2,96 milliárd forintra emelték, a befejezés időpontjául pedig továbbra is 2023. július 18-at jelölték meg, tehát úgy tűnik, a szeptemberi hivatalos átadásra valós az esély. 

A tervek szerint így fog kinézni a laboratórium. Fotó: Pixabay
A tervek szerint így fog kinézni a laboratórium. Fotó: Pixabay

A "költségkiigazítás" indoklásánál arra hivatkoznak, hogy az eredeti tervek készítésének időpontja óta eltelt években olyan események történtek, mint az általános technikai és technológiai fejlődés, a pandémia, vagy a háborús helyzet, amelyek műszakilag és gazdaságilag is szükségszerűvé tették a korábbi elképzelések üzemeltetői átértékelését, és az ellátó rendszerek újratervezését.

Tény, hogy csak 2022 júliusában alakult meg az a cég, amely átadás után az épületet üzemeltetni fogja.

A tavaly létrehozott UD Pilot Therapy Kutatásfejlesztő, Gyártó és Kft. technológus szakemberei pedig olyan előre nem látható feltételeket kértek, amelyek miatt az eredeti, 2017-es tervdokumentációt módosítani kellett.

„A Debreceni Egyetem célja, hogy a kivitelezés eredményeként a szakmai tevékenységet végző, későbbi üzemeltető szervezet technológiai elvárásainak maradéktalanul megfelelő épület kerüljön megvalósításra” – áll még az indoklásban.

Tehát az időközben megalapított üzemeltető cég előre nem látható áttervezési igényei, valamint az új technológiai megoldások kidolgozásának időigénye miatt növelték meg a beruházás költségeit. 

A 20 millió forintos tőkével megalapított friss cég, az UD Pilot Therapy fő tevékenysége gyógyszerkészítmény gyártása, ügyvezetőjének Dr. Domonkos Dávidot, a Debreceni Egyetem Biotechnológiai Intézetének igazgatóját nevezték ki. Az UD Pilot tulajdonosa több mint 50 százalékban a Debreceni Egyetem, a maradék rész a Fluart Innovative Kft-é. Ez utóbbi gyártja le minden évben a Nemzeti Népegészségügyi Központ kérésére az influenzaoltások éves mennyiségét. 

A Fluart nem más, mint a sok közéleti vihart megélt egykori vakcinagyár, az Omninvest utódja. Ahogy két éve a hvg.hu írta, a  Debreceni Egyetem és a Fluart közötti kapcsolat nem új keletű. Szilvássy Zoltán, az egyetem rektora akkor úgy fogalmazott egyébként: "A gyárnak nem kell ahhoz felépülnie, hogy előállíthassák benne a koronavírus elleni védőoltást. Az ugyanis már a pilotüzemben megvalósulhat, így az egész országot elláthatják oltóanyaggal". 

Tehát az Oltóanyaggyárról továbbra sincs konkrétum – hacsak az nem, hogy az elfogadott 2023-as büdzséhez képest a rendeleti költségvetésben 10 milliárd forintot elvontak a projekttől, valamint hogy Palkovics László lemondása után a Technológiai és Ipari Minisztériumtól átkerült Nagy Márton Gazdaságfejlesztési Minisztériumához – a szervesen hozzátartozó kutatólaboratórium ezek szerint jól halad.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!