Magyarországon március utolsó napján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint 23 366-an várnak valamilyen protézis műtétre. Ezért az egészségbiztosító úgy döntött, hogy április 1-től új várólista- protokoll szabályokat alkalmaz a térd-és csípőprotézisre váró betegeknél.
A cél a pandémia előtti, vagyis a 2019-es évi kedvező várakozási idők elérése – írta a NEAK az Economx-nak küldött válaszában.
Akkor az összes várólistán 28 ezer beteg volt, idén március elején pedig 32 300 beteg várt valameilyen műtéti beavatkozásra 60 napon túl a hazai államilag finanszírozott ellátórendszerben.
A lap szerint Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója többször is hangsúlyozta, hogy tavaly a várólistákra szánt forrás 40 százalékát nem használták fel a kórházak, ezért változásra van szükség.
Fotó: Depositphotos
A NEAK nyilvánossá is tette a csípő-és térdprotézis műtétek friss protokollját.
A 29 oldalas közlemény szerint a meghatározott szakmai kritériumokat az egészségügyi szolgáltatóknak a betegek várólistán történő regisztrálása során kell alkalmazni, amit az egészségbiztosító ellenőrizni fog, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények. Vannak kontraindikációk vagyis ellenjavallatok a műtéti várólistára felkerülés esetén, például ha valaki túlsúlyos, a testtömegindexe 35-40 felett van.
Magyarországon az egészségbiztosító adatai szerint jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis műtétre 60 napon túl. Március elején 7784 beteg várt csípőműtétre. A térdprotézis várólista adatok szerint március végén 15 237-en állnak sorba a műtők ajtajában, itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt. Március elején egyébként a térdprotézis várólistán 14 784 beteg volt, vagyis egy hónap alatt 453 beteggel van több a várólistán. A március végi adatok szerint a térdműtétek esetében sokkal tovább kell várni a betegeknek, mint a csípőprotézis műtétek esetén.
A NEAK a lapnak azt is megírta, hogy reményeik szerint a várólista-protokollok egyértelmű útmutatást adnak a várólista kezelésben dolgozó szakorvosok, és a szakszemélyzet részére annak érdekében, hogy konzisztens, szabványos, szakmai alapú, a betegeket támogató, transzparens szemléletben tegyék lehetővé az ellátás igénybevételét, ütemezését.