6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Talán furcsán hangozhat, de a nevetés mindennap arra emlékeztet, hogy bennünk, emberekben van valami állatszerű. Ugyanis, ha egy felvett nevetést lelassítanánk, nem tudnánk eldönteni, hogy a hang embertől vagy állattól származik-e.

Nevetés közben olykor még a fejünket is hátrahajtva, majomszerű vigyorral villantjuk ki a fogainkat, pillanatokra még a beszédképességünket is elveszthetjük, s átmenetileg akár a huhogó majmokhoz hasonlíthatunk. És ahogy a fura hangok megerősítik a kötelékeket egy csapat főemlős között vagy egy farkasfalkában, úgy az embereknél a nevetéssel járó artikulálatlanság is segít kapcsolatot teremteni.

A nevetés az állatoknál evolúciós jelenség. A „játékosságot jelző” emlősnevetés mindig ártalmatlan interakciók után jön, ami azt a szándékot jelzi, hogy jó lenne folytatni a játékot. A csimpánzok, a patkányok, a kutyák is nevetnek, de még a delfinek is képesek rá.

Ugyanakkor a nevetés az emberi társas kapcsolatok lényeges jellemzője is. Nevetünk, ha szórakozunk, ha jól érezzük magunkat, de nevetünk zavarból, udvariasságból, idegességből és akár gúnyból is – mutat rá Adrienne Wood, a Virginiai Egyetem pszichológusa a The Conversationban írt cikkében, aki azt tanulmányozza, az emberek miképp használják a nevetést, hogy kapcsolatba lépjenek másokkal, vagy esetleg hogyan távolodjanak el egymástól. 

Olykor kínunkban is nevetünk. Fotó: Depositphotos
Olykor kínunkban is nevetünk. Fotó: Depositphotos

Az embereknél ugyanis a nevetés szerepe kilépett az eredeti funkciójából, már nemcsak egyszerű játékjel, hanem számos társadalmi funkció is társul hozzá.

A nevetés kisimítja a társas kapcsolatainkat

A nevetést a humoristák „jóindulatú sértésnek” nevezik – ezek olyan helyzetek, amelyeket fenyegetés helyett a nevető személyek biztonságosnak és rendben lévőnek ítélnek meg.

A nevetés kiváló kifejezése annak, hogy a beszélgetést, vagy bármilyen kapcsolatteremtést játékosnak, ártalmatlannak és nem véresen komolynak gondoljunk. 

Ám gyakran mégsem megbízható jele annak, hogy valaki tényleg jól érzi magát. Hiszen a kínos eszmecseréket, félreértéseket vagy gúnyos vicceket, azaz a kellemetlen pillanatokat is nevetéssel simíthatjuk el.

A kutató arra volt kíváncsi, hogy a nevetésre való hajlam olyan tulajdonság-e, amely minden embernél minden helyzetben egyformán működik-e, vagy attól függ, hogy kivel lépnek kapcsolatba. Egy vizsgálat során 10 idegennel beszélgettek egyénileg, s figyelték, hányszor nevették el magukat. Azt nézték, hogy az emberek mennyire gyakran nevetnek – legalábbis amikor idegenekkel beszélnek. Voltak, akik nevettek, mások nem, de nem volt erős hatása a beszélgető személynek erre. 

A kutatás arra jutott, hogy azok, akik többet nevettek, kevésbé élvezték a beszélgetéseket. 

Ugyanis, ha valaki eleve szereti az idegenekkel való társalgást, amiben jól érzi magát, kevésbé kell nevetéssel ellapogatnia a helyzetet. Tehát az idegenekkel való beszélgetéseinkben, amikor a partnerünket hasonlónak érezzük magunkhoz, a sok nevetés nem a vidámság vagy az élvezet jele. Valószínű azért, mert ilyenkor van valami közös a két emberben, ami a társadalmi kapcsolatok kulcsfontosságú összetevője, ahol nincs szükség felesleges nevetésre.

„Gyanítom, hogy az emberek olykor átveszik egymástól a nevetés metódusát, hogy befolyásoljanak olyan helyzeteket, amelyeknek az arcuk szerint semmi közük a beszélgetéshez” – mutat rá a pszichológus.

És néha a nevetés álarca mögé bújunk. Fotó: Depositphotos
És néha a nevetés álarca mögé bújunk. Fotó: Depositphotos

A nevetés üzenetet rejt

Mi, emberek fantasztikusan tudjuk uralni a hangunkat. Nemcsak beszélni tudunk, hanem a szavaink jelentését is megváltoztathatjuk a hangszínünkkel, vagy az erősségével, hangulatkeltő szavakkal, lélegzetvételeinkkel, esetleg orrhangok bevetésével. Például egy szívig hatoló „helló” lehet kacér, az erősen kiejtett „helló” fenyegetés, a magas, furcsa hangon mondott „helló” pedig félelmet keltő.

Mindez elgondolkodtató: lehet, hogy az emberek tudatosan változtatják meg a nevetésük hangszínét attól függően, hogy mit akarnak közölni. Végtére is, bár a nevetés bizonyos formái fékezhetetlennek tűnnek, a legtöbb hétköznapi kacagás némileg mégis a mi irányításunk alatt áll.

Sok tanulmány foglalkozik a nevetés különböző formáival, s bár nézőpontjaik és módszereik különböznek, abban egyetértenek, hogy a nevetésnek számos akusztikus formája van, és sokféle helyzetben fordul elő. A nevetés sokféle formájának kategorizálására a legnépszerűbb megközelítés az, hogy nevetés „valódi”, azaz pozitív állapotot tükröz? Vagy ez nem is a vidámság, inkább egyfajta káröröm eredménye?

Kutatónk nem elégedett meg ezekkel a megközelítésekkel. Mint írja, a nevetés kommunikatív viselkedés, és szerinte úgy kellene kategorizálni, hogy milyen hatással van a hallgatókra, nem pedig az alapján, hogy az illető hogyan érezte magát nevetés közben. 

Kellemes, megnyugtató vagy fenyegető

„A nevetés kommunikatív jellegét szem előtt tartva a nevetést három alapvető társadalmi funkcióra bontottuk, mindezt a játékosság köntösében” – magyarázza Wood.

  • Az első a „jutalom nevetés” – ez a legalapvetőbb, ami a nevetés szerepéhez kapcsolódik. Kellemes hallani és csinálni, amivel még élvezetesebbé válik egy jókedvű, játékos kommunikáció.
  • A második a „hovatartozási nevetés” - az ártalmatlanság üzenetét közvetíti anélkül, hogy igazi örömet okozna, az emberek megnyugtatásra használják. Ez a leggyakoribb nevetés a mindennapi beszélgetésekben, az emberek ezzel jelölik meg a mondanivalóikat, nehogy félreértelmezzék a szándékaikat.
  • A harmadik a „domináns nevetés” - ez feje tetejére állítja a komolytalan üzeneteket. Azzal, hogy kinevetünk valakit, azt jelzi, hogy nem érdemes komolyan vennünk.

A pszichológus csapatával még a nevetés akusztikus tulajdonságait is beazonosította, s azt tapasztalták, hogy az emberek megváltoztatják a nevetés hangját olyan beszélgetések során, amelyek a fenti három társadalmi feladatot hangsúlyozzák. Ezek a változtatások persze igen finomak, mert a kontextus – a helyzet, az emberek viszonya, a beszélgetés témája – sokat segít a nevetés jelentésének tisztázásában.

A kutató azonban leszögezi: nincs hamis nevetés. Minden nevetés valódi társadalmi funkciókat szolgál, és segít eligazodni az összetett társadalmi interakciókban. És mivel nevetés közben akár furcsán is ki tudunk nézni, a nevetés biztosítja, hogy senki ne vegye túl komolyan magát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!