5p

A demencia Magyarországon közel egymillió embert érint közvetve vagy közvetlenül. Egy friss iránymutatás szerint nem sorsszerű a betegség, lehet tenni az elkerülése érdekében.

A Lancet Bizottság új jelentése jelentős előrelépést hozott a demencia megelőzésének kutatásában, erről a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) írt. A szakértői csoportot a neves The Lancet orvosi folyóirat hozta létre azzal a céllal, hogy globális egészségügyi kérdésekben iránymutatást adjon. A szakértők szerint az esetek közel 45 százaléka elkerülhető lenne, ha 14 meghatározott kockázati tényezőt teljes mértékben kiküszöbölnének. Az eddig ismert tényezők – például dohányzás, magas vérnyomás, fizikai inaktivitás – mellett a jelentés két új elemet emel ki: az LDL-koleszterin emelkedett szintjét és a látásvesztést.

A demencia Magyarországon csaknem egymillió embert érint közvetlenül vagy közvetve, miközben az ellátórendszer nincs felkészülve az idősödő társadalom kihívásaira – derült ki a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) által kiadott Máltai Tanulmányok 2023-as számából. Az idősotthonok lakóinak 50 százaléka demenciás, de a betegek 70-80 százaléka otthon él, gyakran képzetlen családtagok gondozásában, akikre óriási fizikai és mentális teher nehezedik. „A demencia nem csak az érintettek, hanem a családtagok életét is alapjaiban változtatja meg, a gondozók gyakran másodlagos betegekké válnak” – mondta Gedeonné Dallos Rita szociálpolitikus a 444-nek a tanulmány megjelenése után.

Egyéni felelősség és életmód

„A demencia nem sorsszerű betegség. Mindenki tehet azért, hogy befolyásolja a betegség lefolyását” – hangsúlyozta Richard Dodel, a Duisburg-Essen Egyetem geriátriai tanszékének vezetője a FAZ kérdésére. A prevenció már gyermekkorban elkezdődhet: azoknak, akik iskolába járnak, kisebb az esélyük idősebb korban a demenciára.

Lehet tenni a demencia kialakulása ellen az új iránymutatás szerint
Lehet tenni a demencia kialakulása ellen az új iránymutatás szerint
Fotó: Pexels

 

A középkorúak számára pedig az egészséges életmód alapvető fontosságú, a jelentés szerint a kockázati tényezők közül tíz ebben az időszakban válik különösen meghatározóvá. Az olyan egyszerű tevékenységek, mint a rendszeres séta, vagy az alkohol és a dohányzás elkerülése, jelentősen csökkenthetik a demencia kialakulásának esélyét.

A jelentés újdonsága az LDL-koleszterinszint (Low-Density Lipoprotein, ismertebb nevén „rossz koleszterin”, amely a véráramban szállítja a koleszterint a májból a test sejtjeihez és könnyen lerakódhat az erek falán) szerepének kiemelése. Az emelkedett LDL-szintet most először sorolták a demencia kockázati tényezői közé, miközben korábban főként a szív- és érrendszeri betegségekhez kötötték. A Lancet Bizottság számításai szerint a koleszterinszint csökkentése akár a demenciaesetek 7 százalékának megelőzéséhez is hozzájárulhat.

Hasonlóan fontos kockázati tényezőként említik a látásvesztést. Bár a kutatók még nem tudják pontosan, milyen mechanizmuson keresztül növeli a látásvesztés a demencia kockázatát, az összefüggés egyértelműen kimutatható. A látásvesztés megelőzése így új irányt adhat a prevenciós stratégiáknak.

Hallásvesztés, társas kapcsolatok és depresszió

A hallásvesztés – amely szintén a kockázati tényezők közé tartozik – megfelelő hallókészülékkel csökkenthető. Ez nemcsak a hallás minőségének javításában segít, hanem a társadalmi elszigetelődés megelőzésében is, az izoláció ugyanis önmagában is növeli a demencia kockázatát, csakúgy, mint a depresszió, amelyet a bizottság szitén kiemelt kockázati tényezőként említ. A szakértők szerint a szoros családi és baráti kapcsolatok fenntartása fontos védelmi mechanizmus a demencia ellen.

A jelentésben szerepelnek olyan tényezők is, amelyek kevésbé befolyásolhatók, például a traumás agysérülések. A szakértők mégis arra ösztönöznek, hogy ezek kockázatát minimálisra csökkentsük – például bukósisak viselésével biciklizéskor.

A fizikai aktivitás az egyik legfontosabb tényező a demencia megelőzésében. A rendszeres mozgás nemcsak közvetlenül védi az agyat, hanem segít megelőzni olyan betegségeket is, mint a magas vérnyomás, az elhízás vagy a cukorbetegség, amelyek mind növelik a demencia kockázatát. A jelentés szerint, aki a szívét egészségesen tartja, az az agyát is védi.

Nem mindenki ért egyet

Bár a jelentés számos új és értékes adatot közöl, nem minden tudós ért egyet azzal, hogy a demenciaesetek 45 százaléka megelőzhető lenne. „Ezek a számok a kockázati tényezők teljes megszüntetésére vonatkoznak, ami kívánatos lenne, de kevéssé reális” – nyilatkozta Steffi G. Riedel-Heller, a lipcsei egyetem közegészségügyi intézetének vezetője. Bár a hallókészülékek használata és a koleszterinszint csökkentése sok ember számára lehetséges, ezek nem minden esetben akadályozzák meg a hallásvesztést vagy az LDL-szint emelkedését.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a demencia megelőzése nemcsak egyéni felelősség, hanem társadalmi és politikai kihívás is. Riedel-Heller szerint például a légszennyezés csökkentése nemcsak környezeti, hanem egészségügyi szempontból is fontos lenne, hiszen a légszennyezést is összefüggésbe hozták a demencia kockázatával. A várostervezés szintén szerepet játszhat a megelőzésben: az olyan városi környezet, amely elősegíti a fizikai aktivitást és a társas kapcsolatok kialakítását, hozzájárulhat az idősek mentális egészségének megőrzéséhez.

A Nemzeti Demenciastratégia Németországban például olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek az idősek sportolási lehetőségeit bővítik. Richard Dodel szerint fontos, hogy a társadalom az idősebb korosztály számára is elérhető és releváns sportprogramokat kínáljon, mivel ez jelentős hatással lehet az egészségre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!