Hozzátette: a magyar családi és kisvállalkozások súlyos helyzetben vannak, nagy teher nehezedik rájuk, védőernyőt kell föléjük emelni.
Emlékeztetett arra, hogy a konvergenciaprogram és a gazdasági válság miatt a lakossági és önkormányzati megrendelések 9 százalékkal csökkentek tavaly. Hozzátette: az elvonásokat és a bürokráciát tekintve a magyar kisvállalkozások helyzete az egyik legrosszabb Európában.
A szakmai érdekképviselet elnöke szerint az európai uniós irányelvek alapján kellene szabályozni a magyar kisvállalkozások működési környezetét, előtérbe helyezve a "gondolj először a kicsikre" kezdeményezést.
Szűcs György ismertette: tavaly kiemelt figyelmet szenteltek annak, hogy minél több kisvállalkozás túl tudja élni a válságot. Szolgáltatói ipartestületként a mikrohitelezésben, garanciákban, oktatásban nyújtottak segítséget tagságuknak.
Vonák Sándor, az IPOSZ felügyelő bizottság elnöke, aki az Építőipari Kis- és Középvállalkozások Szövetsége elnöke emlékeztetett rá, az építőiparban lényegesen nőtt a feketegazdaság, mivel a megszűnt vállalkozások "idemenekültek". Sok problémát okozott az is, hogy az építőipari cégeknek regisztrálniuk kellett a kamarákban - mondta és példaként említette, hogy a gázszerelőknek a mérési hivatali regisztráció mellett meg kellett szerezniük a kamarait is.
Géresi József, az IPOSZ nemzetközi alelnöke szerint a magyar kézművesek, iparosok munkájukkal, teljesítményükkel a nemzetközi versenyben is meg tudnák állni a helyüket, de nem rendelkeznek azzal a tőkével, amely uniós versenytársaiknál adott.
Károlyi Gyula, az IPOSZ alelnöke szerint a kormány ellenőrzéskor rossz üzentet közvetít: kevés gondot fordít a megelőzésre, az illegális vállalkozásokról pedig nem vesz tudomást.
Kérdésre válaszolva Szűcs György elmondta, hogy a Kisvállalkozói Érdekképviseleti Szövetség (KÉSZ) - amelynek az IPOSZ is tagja - eljuttatta gazdaságpolitika elvárásait a parlamenti választásokon induló pártokhoz.
MTI