4p

Sok kis cég gondolja úgy, hogy a dolgozók, legyen szó iskolarendszerben vagy azon kívüli továbbképzése elvesztegetett időt, energiát és pénzt jelent a vállalat számára. Miután a vezetők szerint a képzettebb munkatársak megtartása is nehezebb, így mindent megtesznek, hogy "tudatlanságba" tartsák beosztottjaikat. Pedig a kvalifikált munkaerő lojalitása nem feltétlen csökken, és a képzettebb dolgozók a vállalati folyamatokban magasabb hozzáadott értéket tudnak képviselni.

Jó pap is holtig tanul...

Legyen szó termelő cégről, vagy szolgáltatókról, még ma is sok helyen eretnekségnek számít az élethosszig tartó tanulás gondolata. Pedig számos érv szól a folyamatos képzés mellett. Egyrészt az emberek az iskolarendszerből kikerülve nem tudnak mindent, ami a későbbi munkájuk során szükséges, ezeket a hiányosságokat el kell sajátítaniuk. A gazdasági, társadalmi változások is új igényeket generálnak, amelyeket csak akkor tudnak kielégíteni a vállalatok, ha megfelelően képzett munkatársak állnak rendelkezésére. Nem mindegy persze, hogy mit tanulnak az emberek, milyen készségeiket fejlesztik.

A cégeknek ismerniük kell saját működési környezetüket és fel kell állítaniuk a követelményrendszert, hogy mit kell tudnia a humán erőforrásnak. Nem elég ugyanakkor mindezt egyszer rögzíteni, a piaci és gazdasági történésekre nyitottan, azokhoz folyamatosan alkalmazkodva kell ezt ellenőrizni és felülvizsgálni.

A bekövetkező változásokra is fel kell készíteni a munkavállalókat, amiatt szükséges számukra időről-időre új ismereteket nyújtani. Ezt szolgálják a különféle típusú továbbképzések, amelyek szervezésénél az alábbi szempontok a fontosak:

  • a vállalat problémája a lényeges
  • hosszú távú igényekre figyelni
  • vállalati, munkaköri, egyéni érdek összhangja
  • képzés tartalma és formája legyen összhangban egymással
  • ne iskolai típusú legyen
  • probléma megoldás a fontos
  • képzés és a gyakorlat kapcsolatára mindig rá kell mutatni
  • folyamatos legyen a képzés.

A szakértők kiemelik, hogy nem csak a szakmai képzéseket kell szem előtt tartani, legalább ilyen lényegesek a kulcskészségek, mint a kommunikáció, a számok alkalmazása és értelmezése, az információs technológia kezelése, a saját tanulási képesség és teljesítmény növelése, a problémamegoldás készségei, az együtt dolgozni másokkal készségeinek fejlesztése is. Ezek a készségek teszik lehetővé az emberek számára teljesítőképességük hatékony fejlesztését a legkülönbözőbb munkaformákban, de társadalmilag és a közösségekben is. Hasonlóan fontos az informatika alapfogalmainak ismeretén túl a gyakorlati készségfejlesztésre irányuló képzési tevékenység, a felhasználói alapszintű tudás és jártasság elsajátítása. Végül nem feledkezhetünk meg a nyelvi képzésről sem.

Miből képezzük a dolgozókat?

Az állami költségvetésben a felnőttképzés támogatása a rendszerváltás óta először jogszabályi háttérrel jelentősebb mértékű forrással 2003-ban jelent meg. A felnőttképzési törvény alapján normatív módon, akkreditált képzési intézményeken (csaknem ezer intézmény, illetve cég) keresztül támogatás adható a szakképzettséggel nem rendelkezők és a fogyatékosok számára. A saját munkavállalók képzésének a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére történő támogatási lehetőségét a szakképzési hozzájárulásról és a képzési rendszer fejlesztésének támogatásáról szóló törvény biztosítja, melynek értelmében a hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó szervezet saját munkavállalóinak képzésére - a bérköltségének 1,5 százalékában meghatározott - hozzájárulási kötelezettségének egyharmad részét számolhatja el. Ennél is kedvezőbb a mikró- és kisvállalkozások helyzete, hiszem esetükben a fizetendő járulék maximum 60 százaléka fordítható a saját munkavállalóik képzésére.

Így tehát azok a cégek is beiskolázhatják munkavállalóikat, amelyeknél viszonylag szűk források állnak rendelkezésre. További szabály, hogy az elszámolható költségek mértéke képzésben résztvevőnként és óránként nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér 12 százalékát, vagyis idén ez az összeg bruttó 8280 Ft/óra. A képzés minimális időtartama 20 óra kell, hogy legyen, és erre az Európai Unió tagállamainak területén kerülhet sor.

A képzéshez két további jelentős forrás is rendelkezésre állhat. Egyrészt évről-évre kiírára kerülnek kkv-k számára szóló pályázatok, a Munkaerőpiaci Alap képzési alaprész központi keretéből. Hasonlóképpen jelentős összegek állnak rendelkezésre a Humánerőforrás Operatív Program (HEFOP) képzési pályázatának keretében, ahol a vállalkozások saját munkatársainak továbbképzésére vissza nem térítendő uniós támogatást nyerhetnek el.

Menedzsment Fórum 

Jogi fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!