Nem csoda, ha időnként elveszünk a jogszabályok útvesztőjében, a szakképzési hozzájárulás elszámolása is éppen egy olyan terület, ahol nem könnyű eligazodni. Először is, nem árt tisztázni, hogy kiket is érint a szakképzési hozzájárulás megfizetése?
A kötelezettség vonatkozik többek között a gazdasági társaságokra, a szövetkezetekre, az állami vállalatokra, az erdőbirtokossági és vízgazdálkodási társulatokra, az ügyvédi, végrehajtói és szabadalmi ügyvivő irodákra, valamint a nem átalányadózó egyéni vállalkozókra.
A helyzetet kissé bonyolítja, hogy nemrégiben két, idevonatkozó új rendeletet hirdettek ki, amely lépés a nyár miatt sokaknak talán elkerülhette a figyelmét, tudtuk meg Szabó Ritától, a Nexon Kft. oktatásszervezőjétől.
Az augusztus 2-án életbe lépő, 12/2008. SZMM rendeletben pontosításra került a tárgyév („a számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó hozzájárulásra kötelezett üzleti éve, valamint az egyéb hozzájárulásra kötelezett naptári éve”) fogalma.
Ezenkívül ennek a rendeletnek a mellékletében található a megváltozott bejelentő adatlap és a képzésre vonatkozó adatlap sablonja is. A bejelentést, illetőleg az adatszolgáltatást a hozzájárulásra kötelezettnek az 1. és 2. számú mellékletek kitöltésével kell megtennie a tárgyévet követő év február 15. napjáig, a székhely szerint illetékes regionális munkaügyi központ részére. Természetesen egy bejelentő laphoz több képzésre vonatkozó adatlap is csatolható.
A rendelet 3. számú melléklete a dokumentálási kötelezettséget írja elő. A képző intézményeknek és a hozzájárulásra kötelezett cégeknek egyaránt nagyon oda kell figyelni a dokumentálási kötelezettségek betartására, hiszen ellenőrizni fogják, hogy jogszerűen jártak-e el.
Ügyelni kell arra, is, hogy külső és belső képzés esetén eltérő a dokumentálási kötelezettség. Az esetek többségében a cégek külső képzéseket számolnak el, így az ezen képzésekre vonatkozó dokumentálási kötelezettségeket emelnénk ki:
1. a képző intézmény intézmény-akkreditációs tanúsítványa, cégszerűen hitelesített másolata,
2. a felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásba vételéről szóló értesítés/igazolás, cégszerűen hitelesített másolat,
3. felnőttképzési szerződés eredeti vagy cégszerűen hitelesített másolata,
4. tanulmányi szerződés vagy a tanulmányok folytatására vonatkozó munkáltatói kötelezés,
5. ha a képzés nem szerepel az OKJ-ban, vagy nem akkreditált, akkor a képzési program,
6. ha akkreditált a program, akkor a program-akkreditációs tanúsítvány cégszerűen hitelesített másolata,
7. önálló nyelvi képzés elszámolása esetén a munkavállaló munkaköri leírása vagy munkaszerződése,
8. szolgáltatási szerződés,
9. szolgáltatási szerződés alapján kiállított számla,
10. elkülönített pénzügyi elszámolás képzésenként, a 4. számú mellékletben meghatározott, külső képzés esetén elszámolható költségekről.
A jogszabály szerint a továbbképzés minimálisan 20 kontaktórából áll. Az elszámolható költségek tavaly a 2006-os évhez képest emelkedtek, ennek mértéke képzésben résztvevőnként és képzési óránként maximum a minimálbér 12 százaléka, jelenleg bruttó 7860 forint/óra/fő.
A szakképzési hozzájárulás elszámolás terhére csak olyan képzés vehető igénybe, amelyet akkreditált intézmény szervez, és az is nagyon fontos, hogy a képző intézmény a képzés teljes időtartama alatt akkreditált legyen, máskülönben a kieső időszakot nem lehet elszámolni.
A 13/2008. SZMM rendelet a cégek azon részét érinti, amelyek a képzés fejlesztésének támogatására is áldoznak. A korábbi rendelet alanyait a jogalkotó módosította; az új alanyok feladatait, szerepeit pontosan megjelöli a rendelet. A vállalatoknak most már arra kell figyelni, hogy ezentúl csak a rendeletben megjelölt intézményeket tudják támogatni. Ezen szakképzési hozzájárulások nyilvántartását, beszedését, ellenőrzését, valamint a pénzügyi garanciák érvényesítését a továbbiakban a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) fogja végezni, tette hozzá Szabó Rita.