3p

Hat állami szervnek küldött levelet Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, négytől pozitív választ kapott.

Az Átlátszó peres úton szerezte meg azokat a dokumentumokat, amelyekből kiderül, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal megpróbálhat túlterjeszkedni törvényi felhatalmazásán.

Az oknyomozó portál szerint a hivatal elnöke, Lánczi Tamás hat állami szervnek írt levelet, amelyben együttműködésre szólította fel a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot (NAIH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV), a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH), a Magyar Ügyvédi Kamarát, illetve a Magyar Könyvvizsgálói Kamarát (MKVK).

Utóbbi kettő a titoktartási kötelezettségre hivatkozva visszautasította a kéréseket, azonban előbbi négy hajlandónak látszik együttműködni a hivatallal.

Az MNB-től például azt kérte Lánczi Tamás,

  • hogy illesszék a kereskedelmi „bankok egyedi IT infrastruktúrájához és ügymenetéhez” azt, ahogy az SZH jövőbeni kéréseik hozzájuk befutnak,
  • hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések történnek”,
  • hogy az SZH kapjon ilyen, a „szuverenitásvédelmi törvény szemszögéből megalkotott” kimutatásokat, „amelyek alkalmasak a projekt cégek és ad-hoc, magánszemélyekre vonatkozó, a szuverenitásvédelmi törvényben foglalt tényállás kimerítésére”,
  • illetve hogy mesterséges intelligenciát is hasznosítsanak „a mintázatok és rejtett összefüggések kimutatására”.

"Matolcsy György, a központi bank elnöke április végén kelt válaszában megköszönte a megkeresést, és az együttműködés „konkrét elemeinek kidolgozása érdekében” Farkas Ákoshoz, az MNB felügyeleti koordinációs igazgatójához irányította az SZH-t.
Az MNB elnökének válaszlevelében utalt arra, hogy együttműködési megállapodás fog létrejönni a két szervezet között"

- írja az Átlátszó.

A NAIH Lánczi mindhárom kérését teljesíti, azzal a kikötéssel, hogy anoniizálják a személyes adatokat a beadványokban, a NAV-tól azt a választ kapta az Átlátszó, hogy „a Szuverenitásvédelmi Hivatal által kezdeményezett együttműködés kialakítása jelenleg a két szervezet között folyamatban van.”

A Médiahatóságot elnöklő Koltay Andrástól azt kérte Lánczi, hogy az NMHH műsorfigyelő és -elemző főosztálya készítsen elemzéseket „a nemzeti szuverenitást sértő tartalmak megjelenéséről”, a hatóság pedig állítson fel egy olyan rendszert, ahol lakossági bejelentéseket fogadnak az ilyen tartalmakról. Ezeket az elemzéseket és bejelentéseket pedig „haladéktalanul” küldjék el az SZH-nak.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!