4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vidéki életminőség, a versenyképesség és a piaci pozíciók javítása a legfőbb célja a 10 évre szóló Nemzeti Vidékstratégiának. Az intézkedéseknek köszönhetően 2020-ra a szektorban foglalkoztatottak számát 700 ezerre szeretnék emelni – derül ki a társadalmi vitára bocsátott tervezetből.

Ángyán József, a vidékfejlesztési tárca parlamenti államtitkára szerint a vitaanyag leghamarabb június végén kerülhet a kormány elé, tárgyalása azonban csak ősszel kezdődhet meg, mely előreláthatólag sarkalatos törvény lesz a földtörvénnyel együtt – derült ki szerdán a társadalmi vita budapesti állomásán.

Az agrárium erősítése az országra is kihat

A magyar mezőgazdaság az elmúlt közel 20 évben drasztikus változásokon ment keresztül, mely hatással volt nem csak a feldolgozóiparra, és a kiskereskedelmi árakra, de a vidék mindennapjaira is. Mint ismeretes a cukorgyártást szinte teljesen leamortizálták, az egyes ágazatok technológiai elavultsága mellett az uniós csatlakozással járó változások, és az új előírásoknak való megfelelés is nehezítette – olykor ellehetetlenítette – a gazdák sorsát. A piacok megnyílása ráadásul több esetben a versenyképesség csökkenésével járt.
Ezen okok miatt a kormány a magyar mezőgazdaság megerősítését kiemelt fontosságúnak tartja az ország fejlődésének szempontjából. A közelmúltban nyilvánosságra hozott koncepció több terület átalakításától várja a fejlődést.

Földhöz jutás feltétele: gyerekvállalás

A stratégia legnagyobb vihart kavart elemét a magyar földdel kapcsolatos elképzelések jelentik. A tervezetben szerepel ugyanis, hogy „a földszerzés hazai szabályrendszerét úgy alakítjuk át, hogy ugyanolyan eséllyel vásárolhassanak külföldiek termőföldet Magyarországon, mint ahogyan a magyarok Európa más országaiban” – természetesen mindez kikötésekkel történhetne. Emellett módosítanák az örökösödési törvényt, és egy demográfiai földprogramot indítanának, melytől a népesedési helyzet javulását várnák. A fiatal gazdálkodóknak az örökölhető földbérleti jog keretén belül juttatnának földterületeket, olyan feltétellel, hogy az egyéb kedvezménnyel is támogatott család letelepszik, gazdálkodik, és 2 vagy több gyermek világra hozatalát, felnevelését vállalja.

Egyúttal a vidék szociális feszültségei enyhítése céljából „az önkormányzatok közreműködésével időszakos földhasználatot biztosítunk a szociális helyzet miatt erre rászoruló, valamint a föld megművelésére alkalmas és vállalkozó népességnek.” – olvasható a tervezetben.

Fejlesztés és egyensúly

Az agrárszerkezet és termeléspolitika területén kiemelt feladatnak tartják az ország GMO (géntechnológia)-mentességének fenntartását. Fejleszteni akarják az ökológiai gazdálkodás rendszereit, és egyes kertészeti ágazatokat is, hazánk gabonatermelő képességére alapozva az abrakfogyasztásra épülő sertés- és baromfiágazat fejlődését szeretné elérni a kormány. Ez azért különösen fontos, mert két nagy élőmunka-igényű ágazatról van szó, melyek fellendítése új munkahelyek teremtésével is járna. Az egyes ágazatokat érintő intézkedésektől az elmúlt években eltolódott növénytermesztés-állattenyésztés arányának egyensúlyba kerülését is várják a szakemberek.
A családi gazdálkodók, kis- és középvállalkozások, a termelők és feldolgozók összefogásának elősegítésével szeretnék a piaci pozíciók, a versenyképesség javulását elérni.

Természeti értékeink védelme, vidéki környezetminőség

A tervek között a termőföld minőségi és mennyiségi védelmén kívül többek között a biodiverzitás fenntartását érintő intézkedések is szerepelnek. Ez utóbbi kapcsán az őshonos növény- és állatfajták génbankjának megmaradását szolgáló támogatási rendszert vezetnek be, a hasznosításukkal előállított termékeket pedig hungarikummá tennék. Ezzel kapcsolatban kidolgoznák a szükséges törvényi hátteret, valamint a magyar termék jelölésére vonatkozó rendeletet.
A jövőben a kormány szeretné a Natura 2000 hálózat működési nehézségeit felszámolni, hiszen korábban gyakran az értelmezési problémák jogi nehézségekhez vezettek.

EU-s és hazai pénzek fedezik a lépések költségeit

2013-ig egyrészt a közösségi valamint nemzeti társfinanszírozási igényű forráskereteink fedezik a költségeket, másrészt az Új Széchenyi Terv egyes forrásai is hozzáférhetőek a vidékfejlesztés számára. 2014-től a forrás egy részét szintén az EU-s pénzek adják, valamint a nemzeti finanszírozás, melynek fedezetét többek között a csökkenő társadalmi kiadások (pl. egészségkassza kiadásai, szociális segélyek), a földbérleti díjak, valamint az elszámoltatásokból visszaáramló pénzek jelentik.

Célok számokban

A stratégia célja a vidék több lábra állítása, munkahelyek, és olyan feltételek megteremtése, melyek miatt nemcsak megéri, de lehet is ott élni, és dolgozni. 

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!