3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg az üzletekben a csirkemell kilójáért korábban 1000 forint körüli összeget kértek el, napjainkban ez az ár helyenként már az 1500 forintot is megközelíti. A nemzetközi és a hazai előrejelzések egyaránt pesszimisták: az árak csökkenésére vélhetően még sokat kell várni. Mfor.hu háttér.

Ugyan nem új keletű problémáról van szó, de a figyelmesebb vásárlók azt tapasztalhatták a napokban, hogy valamennyivel ismét drágábban juthatnak hozzá a csirkehúshoz – egyes helyeken akár 1400-1500 forintot is kérnek egy kiló csirkemellért. A KSH adatai szerint a csirkemell feldolgozói értékesítési ára májusban 7 százalékkal volt drágább az egy évvel korábbi szinthez képest, míg a bontott csirke kilónkénti ára 754 forint volt áprilisban. Hasonló magasságokban legutóbb 2009 júliusától szeptemberig tartó időszakában volt a csirkehús ára.

Csak a nagyobb termelők nyereségesek

Ahogy a sertéságazat esetében, úgy a baromfiágazatban is a világon bekövetkezett árrobbanás sodorta nehéz helyzetbe a gazdákat. A rendkívül drága takarmány, a csúcsokat döntögető üzemanyag, és a drágább energiahordozók tornásszák fel az árakat. Miközben az unió többi országában az egekbe szökő költségeket nagyobb részt be tudják építeni az árba, addig hazánkban például a takarmány 38,2 százalékos áremelkedését csak kis mértékben sikerült, és azt is nehezen. A magyar fogyasztók ugyanis rendkívül árérzékenyek.

Így szinte csak az exportra termelő vállalkozók tudták pozitívan zárni az első negyedévet, a kisebb, belföldi értékesítésre termelő gazdák megsínylették ezt az időszakot. Ennek következménye lehet a termelés szűkülése, vagy egyes gazdaságok esetében a tevékenység abbahagyása, ami persze tovább emelheti az árakat.

Fő ok: brutálisan drága takarmány és magas áfa

Az idei év 18 és 19. hetében az étkezési búza és a takarmánykukorica ára egyaránt meghaladta a 2008. évi rekordot, amíg azonban a takarmány ára az egekben van, és folytatódik az emelkedő trend, addig nem lehet a hús árának mérséklődésére sem számítani. A termelők ráadásul az aratás közeledtével sem lehetnek optimistábbak, hiszen az előrejelzések szerint a kereslet a következő évben is meghaladja majd a kínálatot.

A helyzet javítása érdekében a  Baromfi Terméktanács nyílt levélben kérte a kormánytól az élelmiszerek áfájának 5 százalékra történő mérséklését, hiszen a környező országokban sehol sem éri el a 25 százalékot, Angliában pedig nulla százalékos áfa terheli az élelmiszereket. A szakemberek szerint, ha sikerül is elhatározásra jutni, legközelebb 2012-ben valósulhat meg az átállás.

A nemzetközi baromfitermeléssel nem lesz gond

Az előrejelzések szerint 2011-ben a baromfi nemzetközi kereskedelme 1,5 százalékkal bővülhet, melyhez hozzájárul a kereslet és a termelés megegyező arányú növekedése. Ugyan a legnagyobb exportőrök – EU, USA, Brazília - a kivitel néhány százalékos csökkenését tervezik, az így kiesett mennyiséget Thaiföld közel 10 százalékos exportnövekedése kompenzálhatja majd a világpiacon. Hazánk egyelőre nem szorul importra, hiszen a 215-245 ezer tonna közötti termelés fedezi az egy főre jutó évi 32 kilogrammos fogyasztást.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!