3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Kórházak és Rendelőintézetek Szövetsége (MKRSZ) szerint az egészségügyi ellátás finanszírozásában növelni kellene a biztosítók szerepvállalását. Ebből a többletforrásából pedig az ágazat dolgozóinak béremelése is megvalósítható lenne - közölte az MKRSZ.

Közleményükben azt írták: az utóbbi években a munkanélküliség növekedésével a járulékfizetők száma és ezzel a befizetett járulékok összege is csökkent, és ezt az előző kormányok a szükségesnél kevesebb pénzzel pótolták. A MKRSZ szerint ebből ered az ágazatot érő "jelentős forráskivonás, amely - becsléseik szerint - legalább 300 milliárdra tehető".

Ennek következtében a rendszer jelentősen alulfinanszírozottá vált, egyes ellátóhelyek csődbe kerültek. Az alacsonyan tartott bérek miatt felgyorsult az orvosoknak és a szakdolgozók országból, illetve a pályáról való elvándorlása, hiányszakmák alakultak ki, a várólisták pedig megnőttek - olvasható a közleményben.

Az MKRSZ szerint a "Semmelweis Program" - ahogy az egészségügy korábbi átalakítási kísérletei - is "kudarcra van ítélve", mert a "nincset" akarja újra és újra felosztani, illetőleg az amúgy is súlyos gondokkal küzdő állami költségvetésből remél újabb és újabb forrásokat.

Mint ismertették, az egészségügyi ellátást jelenleg Magyarországon nemzeti kockázatközösségen alapulóan egy köztulajdonban lévő intézmény, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozza. A különféle balesetek következményeinek elhárítására, gyógyítására, utókezelésére a kifizetett táppénzekkel együtt - becslések szerint - csaknem százmilliárdot is kénytelen kifizetni az OEP. A biztosítók gyógykezelés céljára az OEP számlájára viszont csak 3,8 milliárdot utalnak át.

Olyan forrást kell találni, amely nem az állami költségvetést csapolja meg - szögezte le a szövetség.

A MKRSZ véleménye szerint a kockázatközösségen alapuló térítésmentes - tehát az OEP által finanszírozott - gyógykezelés csak azokra az egészségkárosodásokra vonatkoztatható, amelyekben a károkozó, a károkozás, illetve a biztosítási esemény nem állapítható meg. Ilyenek egyebek mellett a szervezet természetes elhasználódásából, születési károsodásból vagy onkológiai elváltozásból keletkező betegségek.

Ily módon a különféle balesetekben bekövetkező egészségkárosodások elhárításának költségeit teljes egészében a biztosítókra kellene terhelni - írta a szövetség, kiemelve: "az egészségügyi rendszerbe így bekerülő pénz minden bizonnyal már lehetővé tehet egy ma már égetően szükséges béremelést, valamint a szükséges átalakítások megkezdését".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!