5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európában a hitelezés fellendítése nem tűr halasztást, hiszen fenyeget a defláció, a gazdaság javulása erőtlen. A célt nem is vitatja senki, az eszközökről azonban nincs közmegegyezés. Az Európai Központi Bank és a Bank of England a napokban közös memorandumot intézett az IMF-Világbank közgyűléshez, az adóssággal fedezett értékpapírokat javasolva megoldásnak.

Nem először, bizonyára nem is utoljára. Évek óta egyfolytában ezeken az értékpapírokon vitatkoznak a szakmai szervezetek és a szakhatóságok Európában, mégsem jutnak dűlőre. Mindenki azt várja, hogy az Európai Központi Bank (EKB), a brit, a japán, az amerikai központi bankhoz hasonlóan, végre mennyiségi enyhítésbe kezd, azaz maga teremtette pénzből vásárol adósságot. Csakhogy az állampapír-vásárlás nem lenne elegendő, illetve célt tévesztene, hiszen államadósság bőségesen van a piacon, ellenben a lakossági hitelezés stagnál, a vállalati hitelezés pedig évek óta csökken az euróövezetben. Ez utóbbi piacokon kellene hát valamiképp segíteni, ösztönözni, olcsóbbítani a hitelezést.

A hitelezés kulcsa a forrás: egyfelől a betét, másfelől a hitelező saját hitelfelvétele, aminek egyik fő forrása a jegybanki refinanszírozás, azaz a kereskedelmi bankok a központi banktól kapnak kölcsönt saját piaci követeléseik fedezetével. Az EKB refinanszírozási hitelei rekord olcsók, és elvileg korlátlanul állnak rendelkezésre, csakhogy az EKB által kért fedezet minőségi követelményei szigrúak. A gyakorlatban így mégis szűkebb forrás mellett szükség lenne ismét a másik forrásra, a bőséges szabadpiaci refinanszírozásra.

A szabadpiaci refinanszírozás azonban fulladozik Európában, töredéke a 2008-ban kezdődött világválság előttinek, mióta a befektetők - épp a világválság tanulságaként - félnek a szabadpiaci refinanszírozás alapvető eszközétől, az adóssággal fedezett értékpapíroktól.

Ezek az értékpapírok bonyolult matematikával készülnek, de a lényeg egyszerű. A hitelezők a magánszemélyeknek vagy cégeknek adott elsődleges hiteleket "poolba" - csomagba - gyűjtik, és az egésznek a fedezetével értékpapírt bocsátanak ki. Így visszakapják a csomag teljes értékét - ez a szabadpiaci refinanszírozás -, amelyet azonnal megint kikölcsönözhetnek, így nő és gyorsul a széria. A fedezett értékpapír kibocsátója viszont mindig csak annyival tartoznak a neki hitelező értékpapír-vevőknek, amennyi az elsődleges adósaitól befolyik, illetve behajtható. Az esetleges kár ettől fogva a fedezett értékpapír hitelezőié.

Ez úgy működhet, hogy a fedezett értékpapírokat fölszeletelik, és a szeleteket rangsorolják. A legmagasabb rangú szelet a legnagyobb. Ezek befektetői a dolog természete folytán teljes kielégítésre számíthatnak, mintha a bankba tették volna a pénzüket. A biztonságért cserébe kisebb kamatot kapnak, mint az alapcsomag átlagkamata, de az is magasabb, mint a bankbetétek kamata vagy a bankközi kamat. A többi, csökkenő rangú szeletek kisebbek, növekvő kamattal, de minden hátrébb sorolt szelet tulajdonosa csak annyi kielégítésre számíthat, amennyi pénz a rangban fölötte állók kielégítése és a jutalékok után marad. A sor végén lévő kis szeletre ígért kamat az elsődleges csomag átlagkamatának a sokszorosa, de előfordulhat, hogy egy cent sem marad rá. Az elsődleges adósok valamilyen kis hányada ugyanis mindig bajba kerül, de a hiány pontos mértéke sohasem jósolható meg. E szelet tulajdonosai tehát szerencsejátékot játszanak: nagy kockázatot vesznek nagy hozam reményében, és ha nem nyernek a lutrin, nem panaszkodhatnak.

Baj csak akkor van - azaz volt -, amikor az elsődleges adósok már annyira nem törlesztenek, hogy az beleharap a magasabb rangú szeletek tulajdonosainak pénzébe is. Ez történt 2008-ban, ekkor kezdődött a  pánikszerű menekülés, és jött az összeomlás: egyik napról a másikra sokbillió dollárnyi-eurónyi fedezett értékpapírt tett tönkre, hogy elértéktelenedett a fedezet.

A feladat ezeknek az eszközöknek a méregtelenítése lenne, hogy általuk bővülhessen az európai hitelkínálat. A nemzetközi és az európai szabályozó intézmények és szakmai szövetségek évek óta éjjel-nappal dolgoznak ezen, de eddig csak a kör négyszögesítéséig jutottak el. A szabályozás előírja, hogy a fedezett értékpapír kibocsátója tartsa meg a kibocsátás legalább 5 százalékát, lehetőleg a legkockázatosabb szeletet. Így azonban a fedezett értékpapír nem terítené szét a kockázatot, tehát semmi értelme kibocsátani. A méregtelenítés másik iránya a fedezett értékpapírok szigorú minősítése a fedező követelések alapján. Ezzel meg az a baj, hogy ha egy sorsjegyre kívül van ráírva, hogy "nem nyert", akkor azt aligha veszi meg bárki.

Most az EKB és a Bank of England közös irata végre kimondta, hogy a fedezett értékpapírokra vonatkozó új szabályok "indokolatlanul konzervatívnak tűnnek", magyarán: lehetetlenné teszik ezek széles körű alkalmazását. E két mértékadó központi bank szerint egyensúlyt kellene teremteni a fedezett értékpapírok megbízhatósága és a bankok szükséglete között, hogy a kockázatot szétterítsék a piacon.

Számos elemző úgy véli, ha ez sikerül, akkor az EKB is vehetne fedezett értékpapírokat mennyiségi enyhítés keretében - ez a "re-refinanszírozás" már igazán alkalmas lehet a gazdaság hitelezésének, következésképp a gazdaság fellendítésének ösztönzésére.

Feltéve, hogy a vállalatok a termékeiket el tudják adni a lakosságnak. E téren - mármint a lakossági jövedelmek növelése iránt - azonban nem mutatkozik hasonló lelkesedés az euróövezetben. Az euróövezet legnagyobb gazdaságába, Németországba tavaly visszatért a reálbércsökkenés, és az egész euróövezetben is csak átlagosan 0,3 százalékos reálbér-emelkedést mértek. Márpedig lakossági vásárlóerő nélkül aligha lesz beruházás és föllendülés, hiába nő a hitelkínálat, akár fedezett, akár fedezetlen.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!