3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A zöldség-gyümölcs ágazat bővülése hozzájárul a mezőgazdasági foglalkoztatás növekedéséhez, és ebben a dinnyetermesztésnek is meghatározó szerep jut - jelentette ki Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára kedden Medgyesegyházán, a harmadik Nemzeti Dinnyefórum előtt rendezett sajtóbeszélgetésen.

Az Európai Unió új, 2014-ben induló Közös Agrárpolitikája (KAP) keretében a zöldség-gyümölcs ágazat kedvezményezettje lehet a termeléshez kötött közvetlen támogatásoknak, az ágazat szereplői pályázhatnak piacszabályozási forrásokra, és a termelők társfinanszírozás formájában pályázhatnak a vidékfejlesztési célokat szolgáló pénzalapra is - mondta.

Az államtitkár szerint javítja az ágazat szereplőinek versenypozícióját az is, hogy a termelői értékesítői szervezetek kedvezményes forgóeszközhitelre, a mezőgazdasági termelők és az őstermelők pedig a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjának (nhp) kedvezményes hiteleire is pályázhatnak. Czerván György az MTI kérdésére kiemelte: az agrártárca arra törekszik, hogy segítse a zöldség-gyümölcs ágazat fejlődését, erősítse az öntözés és az intenzív munkaágazatok szerepét, és támogassa az élelmiszeripari kapacitások fejlesztését, bővítését.

Mártonffy Béla, a FuitWeb elnöke tájékoztatása szerint a nemzeti dinnyeprogramnak köszönhetően három év alatt 4800 hektárról 5600 hektárra nőtt a dinnye termőterülete Magyarországon. A termés mennyisége éves szinten 170 ezer tonnáról 218 ezer tonnára nőtt 2011 és 2013 között. Az ágazat árbevétele 2013-ban nagykereskedelmi áron megközelítette a 14 milliárd forintot. A termelők kilogrammonként átlagosan negyven forintot kaptak a szántóföldi gyümölcsért. Az elnök szerint a növekedést segítette a minőségi előírások bevezetése, a kereskedelmi regisztráció és a szervezett értékesítés. A termelő így megfelelő piaci áron tudta értékesíteni a termést, és maradt elegendő pénze a következő termelési év elindításához - tette hozzá.

Tavaly az országosan megtermelt 218 ezer tonna dinnye hatvan százalékát a hazai piacon értékesítették, negyven százalékát exportpiacokon. Mártonffy Béla szerint esély van arra, hogy Magyarország  növelje pozícióit a hazai és a külföldi dinnyepiacon, hiszen három év alatt a hazai fogyasztás tíz kilogrammról 15 kilogrammra nőtt, és a magyar dinnye ismét keresett az exportpiacokon. Az ágazat szereplői bizakodóak, 2014-ben a termőterület tíz százalékos bővülésével és a dinnyetermés 15-20 százalékos növekedésével számolnak - jelezte a Fruitveb elnöke.

Dél-Békés a hazai dinnyetermelés központja. Simonka György, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta: 2013-ban a termőterület meghaladta a 3 ezer hektárt, a termés átlaga hektáronként ötven tonna volt. Ismertette: a termelők hektáronként tavaly mintegy ötszázezer forint jövedelemhez jutottak. Az ágazat a dél-békési kistérségben hatezer ember számára nyújtott megélhetést, a közvetett beszállítókat is figyelembe véve további kétezer főnek. A termelői előrejelzések alapján 2014-ben a termőterület a térségben tíz százalékot meghaladóan bővül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!