A helyzet rendezése érdekében tizenhárom intézkedést hoztak, amelyek közül kettőt ismertetett az OEP főigazgatója. Az egyik eredményeként a kombinációs készítmények nagy része olcsóbb lett az elmúlt hónapokban. A másik, július elsején életbe lépett jogszabály pedig azt a célt szolgálja, hogy Magyarországon ne legyenek drágábbak a gyógyszerek, mint az EU más tagállamaiban.
A kombinációs készítmények támogatásának felülvizsgálata kapcsán Sélleiné Márki Mária példaként említett egy konkrét gyógyszert, amely kombinációsan 3516 forintba került, két külön gyógyszerként megvásárolva viszont összesen csak 1440 forintba. Az ezt rendező jogszabály január elsején lépett hatályba, a rendszer április óta működik. Eszerint az OEP nem támogat olyan kombinációs készítményt, amelynek az ára magasabb, mintha a komponenseket külön-külön vennék meg. Így a gyártók, forgalmazók kénytelenek voltak az áraikat csökkenteni - hangsúlyozta az OEP főigazgatója.
A jelenlegi rendszerben sok gyógyszert olcsóbban lehet megvenni külföldön, mint Magyarországon. Ennek rendezésére szolgál az OEP másik intézkedése, a nemzetközi referenciaárazás. Az egészségbiztosítási pénztár az összes gyógyszer árát felülvizsgálja, és kizárja a támogatásból azt a készítményt, amelynek az ára több mint húsz százalékkal meghaladja az azt a legolcsóbban kínáló három uniós tagállamban meghatározott árak átlagát.
"Magyarországon ne lehessen drágábban gyógyszert venni, mint az EU más tagállamaiban" - szögezte le a főigazgató, aki szerint ennek az intézkedésnek a hatása már januártól érezhető lesz a gyógyszerárakban. Sélleiné Márki Mária kiemelte, hogy az OEP három fő alapelv mentén működik: a betegek érdeke és a hatékony gazdálkodás mellett fontosnak nevezte, hogy tevékenységükről hiteles, valós és közérthető tájékoztatást adjanak.
A főigazgató az utóbbi kapcsán azt is elmondta: ősszel egy a lakosságot elérő kampányt indítanak, hogy bemutassák, miként történnek az egyes intézkedések, és ezek mit jelentenek a gyakorlatban. Emellett egy oktatási anyag összeállítását is tervezik, amelyet az iskolákba eljuttatva a gyermekekkel is megismertetnék az egészségbiztosítási pénztár intézményét és annak működését.
MTI