4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év elejéhez képest az elmúlt időszakban a londoni és a New York-i tőzsdén is csökkent a cukor ára, mely a 2011/2012-es gazdasági évre vonatkozó optimista termelési előrejelzéseknek is köszönhető. Hazánkban azonban nem csak emiatt kúszhatnak lejjebb a bolti árak. Mfor.hu háttér.

Az elmúlt hónapokban fogyasztói pánik alakult ki a brutálisan magas cukorárak miatt, melynek egyik kiváltója a világpiaci árak robbanása volt. Annak ellenére, hogy a drasztikus áremelkedéstől hangos volt a sajtó, az elmúlt időszakban megfigyelhető korrekcióról már kevesebbet hallani, holott a februári szinthez képest csaknem 25 százalékkal lett alacsonyabb a cukor ára. A kialakult hazai magas árakat azonban várhatóan nem csak ez fogja letörni.

(aki.gov.hu)

Hazánk rendkívül rossz helyzetben

A cukor robbanásszerű áremelkedése helyenként 350 forintos kilónkénti árat eredményezett, melynek hatására beindult a cukorturizmus. A környező országokban ugyanis már 170-180 forintért is be lehet szerezni kilóját. 

Ahogy a világpiaci árak emelkedése, úgy a csökkenése is várhatóan begyűrűzik majd, és hatással lesz az árszintre is. A Vidékfejlesztési Minisztérium azonban a beavatkozás mellett döntött: a kialakult árak mérséklése érdekében kétezer tonna cukor felszabadítását tervezi az állami tartalékokból – adta hírül múlt hét pénteken a Független Hírügynökség. 2014 után pedig gondos tervezéssel, és a magyar gazdák kemény érdekvédelmével lehet változtatni a cukortermelés jövőjén, állítja a minisztérium.

A probléma forrása a tönkretett és szinte teljesen leépített hazai cukorgyártás, és az ennek következményeként megvalósuló import magas aránya. A 300 ezer tonnás fogyasztás mellett ugyanis 2007 óta az egyetlen hazai gyárnak évente mindössze 105 ezer tonna termelését engedélyezi Európai Uniós kvótánk. A szükséglet kétharmadát importból kell fedezni, ami az aktuális gazdasági évben nehezebb folyamat. A helyzetet ebben az esetben az is súlyosbítja, hogy a terméket 25 százalékos áfa terheli, míg a környező országokban ez az adókulcs 10 százalék körüli.

Cukorhiány az unióban is

A világpiaci árak robbanása mellett az unió 7 százalékos termeléscsökkenése is hozzájárult a belső piac – így hazánk - nehézségeihez. A közösség fogyasztása 17 millió tonna, míg az engedélyezett cukorkvóta alig haladta meg a 13 millió tonnát. Az előírások szerint pedig az ezen felül termelt mennyiséget nem lehet étkezési célra felhasználni. Korábbi években a cukortöbblet eltüntetése okozott nehézséget, ennek is köszönhető, hogy kevésbé volt érzékelhető a világpiaci áremelkedés, most azonban a hiánnyal kell megküzdeni. Míg nem is olyan régen az unió belső piaci ára a világpiaci árszint közel kétszerese volt, a cukorhiány miatt azonos szintre került a két piac árfekvése.

A válságos helyzet enyhítésére márciusban Brüsszel elfogadta az importkvóta engedélyezését. Ez azt jelenti, hogy a cukoridény végéig, szeptember 30-ig bármely harmadik országból származó cukor importja vámmentes. Az intézkedés 300 ezer tonna cukor behozatalát engedélyezi, emellett 500 ezer tonna, belső piacon lévő cukrot is kvótásítanak. Ez várhatóan némileg visszafoghatja az elszállt árakat, és javíthatja az ellátást, ami egyben hazánk helyzetére is kedvező hatással lehet.

Bizakodó előrejelzések

A tőzsdei ár csökkenése nagyban köszönhető annak, hogy az előrejelzések alapján a második legnagyobb termelő, India kibocsátása két év után először haladhatja meg a fogyasztását, így március végén 500 ezer tonna cukor exportját engedélyezte. A legnagyobb exportőr, Brazília is hozzájárul a kínálat növekedéséhez, és a piac pozitív irányú változásához, hiszen rekordmennyiségű, 34,6 millió tonna termés betakarítása kezdődhetett meg áprilisban.

A 2011/2012-es gazdasági évet illetően nyugtatóan hat, hogy a fenti két ország mellett Kína legnagyobb cukortermelő tartományában a jelenleg várható 6,8 millió tonna helyett 8,5 millió tonna termelését tervezik, valamint az Észak-Afrikai Közösség is a cukoripar fejlesztését kívánja megvalósítani.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!