4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek délután került megrendezésre az Európai Édesipari Szövetség éves közgyűlése, melynek sajtónyilvános részén dr. Kardeván Endre államtitkár tartott előadást. A két legfontosabb kérdést a Közös Agrárpolitika és a cukorgyártás hazai helyzete jelentette. Mfor.hu-tudósítás.

A szövetség a Budapest Marriot Hotelben tartotta rendezvényét, mely az ország számára presztízs értékű eseménynek tekinthető. A Hungarikumok mellett ugyanis hazánk édességipara kivívta Európa figyelmét is. Így Belgium és Svájc után idén Magyarország kapta meg a közgyűlés rendezésének a jogát.

Nehéz időszak következik

A Közös Agrárpolitikával (KAP) kapcsolatban elhangzott, hogy 2020-ig tovább kell folytatni a megkezdett utat, és még nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a gazdák jövedelemcsökkenését mérsékelni tudják. Az élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárgazdaságért felelős államtitkár leszögezte, hogy mindehhez azért még sok idő szükséges, de tény, hogy a gazdák érdekében kialakított védőháló már jól működik. Bár olyan átfutási idők vannak a folyamatokban, hogy az elérhető segítségeket csak utólag lehet megkapni. Ez pedig problémákat jelent sok esetben.

„Ha sikerülne elérni uniós szinten is, amit itthon is próbálunk elérni, hogy az adminisztrációs terhek csökkenjenek, még hatékonyabb lenne ez a védőháló” – hangsúlyozta.
A KAP-pal kapcsolatban nagyon nehéz időszak következik az unió életében, hiszen optimális az lenne, ha mielőbb megállapodás születhetne a tagállamok között. Ha ez esetleg nem történne meg, akkor komoly problémák merülhetnének fel az unió mezőgazdaságában. „Ilyen szempontból nagyon nehéz feladata lesz az utánunk következő elnökségnek” – mondta az államtitkár.

Akár törölhetik is a kvótarendszert

A jelenlegi cukorkvóta felosztás sok ország számára nem megfelelő, ezért annak átgondolására és változtatására van szükség. Azért is, mert míg több ország a kvóták újraosztása mellett pártoskodik, olyanok is akadnak, akik a rendszer törlése mellett emelnek szót.  
A magyar kormány elsősorban a kvótánk növelését szeretné elérni, hiszen akkor újra lehetne indítani a cukorgyárakat, így önellátók lehetnénk, ami összhangban lenne az unió egyik iránymutatásával is. Ugyan az árakat számos tényező befolyásolja, hazánkban az önellátás alacsony szintje is problémákat okozott, bár „ami az elmúlt hónapokban tapasztalható elszállt cukor árakat illeti, vélhetően a piaci folyamatok mellett komoly manipuláció is lehetett a dologban” – osztotta meg személyes véleményét dr. Kardeván Endre.

Az pedig nem csak hazánkban, de uniós szinten is általános jelenség, hogy az egyes tagállamoknak sokkal több a kapacitása, mint amennyi termelést valójában végeznek.
„Itthon 120 százalékon termelünk, miközben akár 150 százalékot is képesek lennénk elérni. Az alapanyag-termelésben ugyanis még vannak kihasználatlan lehetőségek” – folytatta az államtitkár.

Hamburgeradó: most kezdődik az igazi vita?

Mivel az ősztől bevezetésre tervezett hamburgeradó a só mellett a magas cukor tartalmú készítményeket is érintené, ez is szintén említésre került. Az ezt firtató újságírói kérdésre, hogy nem túlzott-e az adó mértéke, és vajon nem lenne-e jobb fokozatosan, tervezetten bevezetni, az államtitkár nem kívánt hosszan válaszolni. Az adóval kapcsolatban ugyanis még csak most kezdődnek az igazi viták. Azt azonban leszögezte, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium olyan feltételek és szabályozások kidolgozásán fog munkálkodni, hogy az új adónem minél kevésbé érintse az élelmiszer-előállítókat.

Az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) legutóbbi elemzésében pont ezt a kérdést járta körül. Felméréseik szerint a 2011-eshez képest megemelt kulcsokkal a kormány jelentős, 15–20 milliárd forintos bevétellel számol jövőre. Ez becslésünk alapján konzervatív tervezésnek tűnik – olvasható a dokumentumban.

Mint köztudott, az adó az üdítőitalokat, az energiaitalokat, a sós chipseket, a csomagolt édességeket, a jégkrémeket és az étkezési porokat érintené. Az így befolyó bevételt a kormány a népegészségügyi helyzet javítására fordítaná. Az IDEA által összeállított dokumentum szerint azonban „a népegészségügyi termékdíj Magyarországon vélhetően sokkal inkább jelent majd az egészségügynek juttatott többletforrást – például a bérek emelése érdekében –, mint a népegészségügyi helyzet (például prevenció általi) javításának eszközét.” A nemzetközi tapasztalok alapján ugyanis nem lenne szükség ekkora összegre a kormány eredeti célja érdekében.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!