4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánk a mangalicából készült hústermékek 70-80 százalékát exportálja külföldre, hiszen itthon a fogyasztók a drága prémium-termék helyett az olcsóbb normál sertésből készült termékeket preferálják. A kereslet azonban nem csak külföldön, de szerencsére már hazánkban is nő – még ha kis mértékben is. Mfor.hu-háttér.

Szerdán nyitott meg az első mangalicából készült termékekre specializálódott mintabolt a fővárosban, ahol minőségi magyar termékeket (spanyol technológiával érlelt sonkákat, kolbászokat, mézet és különféle hazai sajtokat vagy mangalicatöpörtyűvel töltött étcsokoládét) lehet megvásárolni. A megnyitón Czerván György államtitkár kiemelte, hogy húsz évvel ezelőtt a mangalica még a kihalás szélén volt, most pedig már mintabolt is nyílt. Ez azért bír különös jelentőséggel, mert az őshonos állatok génmegőrzése fontos feladat, állami érdek, ami csak akkor sikerülhet, ha ez találkozik a termelők gazdasági értékeivel. Sikeres állattenyésztés nélkül ugyanis nincs eredményes növénytermesztés, ezek nélkül nem lehet jól működő mezőgazdaság, ami létfeltétele a vidéknek, s rajta keresztül az országnak is - mutatott rá.

Legalább kétszer drágább

Annak ellenére, hogy korábban kihalás fenyegette a mangalicát, az elmúlt években stabilizálódni látszik a hazai állományszám. 1990-ben csupán 154 koca volt az országban. Jelenleg viszont 6800 regisztrált és ugyanennyi törzskönyv nélküli tenyészmangalicát tartanak, évente pedig átlagosan 50-60 ezer hízót állítanak elő. Az ágazat árbevétele ebből kifolyólag 4-5 milliárd forintot tett ki az előző évben.

A mangalica tartás költsége három, négyszerese is lehet a normál sertésének. Ez azzal magyarázható, hogy közel kétszer annyi időbe telik, míg eléri a vágósúlyt, így kétszer annyi ideig kell takarmányozni és nevelni. Mindez nyilván megjelenik a fogyasztói árakban is, ennek ellenére az elmúlt években némi növekedés figyelhető meg a prémium-termék iránti keresletben.

Hiába van 2005 óta a mangalica a magyar őshonos állatok listáján, az állam nem támogatta a gazdákat annyira, amennyire szükséges lett volna. Ennek hiánya több kistermelő tönkremenetelében is szerepet játszott. Később a tenyésztési kedv növeléséért a szaktárca adó- és reklámkedvezményeket kínált a termelőknek. Ugyan a hazai keresletben lassú növekedés tapasztalható, a mangalica az árá miatt egy jó ideig még biztos nem lesz a tömegek sertése, hiszen a termékek kilónkénti ára 4-5000 forint körül mozog.

Előállítási monopólium

Magyarországon a termelők a fentiek miatt exporthelyzetbe kényszerülnek – a mangalicából készült termékek mindössze 20-30 százaléka kerül hazai forgalomba. Ennek egyik oka, hogy a luxusnak számító különlegességeket a belső fogyasztás egy szűkebb réteget tudja csak megfizetni. Ezzel szemben a fizetőképesebb amerikai, német vagy spanyol vásárlók körében egyre kedveltebbé válnak ezek a termékek – az elmúlt időszakban a távol-keleti piacról is egyre több megrendelés érkezik.

A növekvő kereslet tovább lendítheti a hazai mangalicatenyésztést, hiszen óriási előny, hogy hazánk ebből a szempontból előállítási monopolhelyzetben van. A helyzetet csak az nehezíti, hogy az Unióból nem lehet friss húst szállítani, így az exportáló országoknak a már feldolgozott húst sonkaként, szalámiként, vagy kolbászként adjuk tovább. Míg a hazai igényeket közel 150 kistermelő elégíti ki, a külföldi megrendelések teljesítését 10-15 nagyüzem végzi.

Ezúttal lehet sikeres?

Az elmúlt években több próbálkozás volt a 100 százalékosan magyar termékek forgalmazására, ám ahogy évekkel ezelőtt a Magor csődbe fulladt, az őshonos állatok húsából készült termékekre specializálódott Koppány Nemzeti Boltok többsége is bezárásra kényszerült idén év elején.
A múltbéli tapasztalatokból kiindulva egyelőre még kétséges, hogy a jelenleg kísérleti jelleggel működő Húspatika mekkora sikerre számíthat. Hiába válik egyre fejlettebbé a mangalicatenyésztés, nagyszámú fizetőképes kereslet külföldön található. Ami az árakat illeti, érdemes figyelembe venni,  hogy ha sikerülne megvalósítani a termelők, a feldolgozóipar és a kereskedelem jól működő összhangját, a mangalicatenyésztés magas önköltségén nem sokat lehetne lefaragni. A magasabb költségek már csak a hosszabb nevelési idő miatt is jelentkeznek, ami a ridegtartással együtt jár, igazi minőség pedig csak ilyen tartásforma mellett állítható elő .

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!