Sole-Mizo: a második mínusz
A Sole-Mizo Zrt. csak egy fokkal zárt jobb évet 2013-ban, mint egy évvel korábban, ám ez is csak annyit jelent ebben az esetben, hogy kisebb veszteséget termelt.
Igaz ugyan, hogy 2 miliárd forinttal 42 milliárdra tovább növelte az árbevételt, és ennek is köszönhetően a korábbival ellentétben már üzemi szinten nyereségesen tudott működni, mégis mínuszba fordult a végső szám. A 193 millió forintos üzemi nyereséget ugyanis a pénzügyi műveletek soron - leginkább a fizetendő kamatoknak köszönhető - 416 milliós mínusz és majdnem 60 milliós rendkívüli veszteség teljesen erodálta. Így 283 milliós veszteséggel zárta 2013-at a tejtermékeket gyártó és forgalmazó cég a korábbi 526 milliós mínusz után.
A fontos momentum volt még a cég életében tavaly, hogy a vezetőség a 2012-es veszteséges év után úgy határozott, hogy 850 millió forintos tőkepótlást eszközöl a mínuszok ellentételezésére. Az összeg a mérleg szerint a lekötött tartalékba került.
Csányi Pincészet: hitellel biztosított likviditás
Tavaly az előző évi 2 milliós mínusz után 40 millió forintos veszteséget kellett elkönyvelnie Csányiéknak a pincészetüknél. Igaz ugyan, hogy kissé növekvő árbevétel és csökkenő ráfordítások nyomán üzemi szinten a korábbinál nagyobb, 36 milliós nyereséget termeltek, a pénzügyi műveletek eredménye mínuszba hozta a végső elszámolást. A kamatterhek és a devizaárfolyamokból fakadó különbözet (az euróhiteleken közel 11 milliót buktak emiatt) előnytelenül érintette a cég gazdálkodását.
A kiegészítő melléklet szerint ráadásul a cég tőkeellátottsága kissé alacsony az eszköz összetételhez képest, ezért az eszközállomány finanszírozása és a likviditás biztosítása hitel igénybevételével történik.
A pincészet alkalmazásában tavaly átlagosan 80 fő állt, kiknek bérköltsége 195,7 millió forintot tett ki, vagyis átlagosan bruttó 203 ezer forintos fizetésért dolgozhattak. A vezérigazgató bruttó munkabére a melléklet szerint közel 15 millió forint volt, ami havi közel 1,25 milliós bruttó bért feltételez.
Pick Szeged: újra nyereséges
A 2012-es 1 milliárdos veszteség után tavaly 1,3 milliárd forintos nyereséget sikerült a Pick Szeged Zrt-nek produkálnia. Mindehhez nagyban hozzájárul azt, hogy jelentősen, 58-ról 65 milliárdra sikerült növelni a cég árbevételét, melyhez csak minimálisan emelkedő személyi jellegű és 4 milliárddal 51-re emelkedő anyagjellegű ráfordítás társult.
Ami a bevételeket illeti, a beföldi értékesítésből származó bevétel közel 10, az exportból származó pedig több mint 12 százalékkal növekedett. Utóbbiban nagy szerepet játszott, hogy a sonka- és bacontermékek forgalma több mint 50 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A cégnél egyébként tavaly 2845-en álltak alkalmazásban, 14 fővel többen, mint egy évvel korábban. A bérük pedig átlagosan közel 179 ezer forint volt a korábbi 165 ezer után.
Csökkenő nyereség a Bonafarmnál
A Bonafarm Zrt., amely a fenti vállalkozások részvényese, illetve anyavállalata is a napokban tette közzé a tavalyi számait. Az élelmiszeripari vállalatok számára (ügyviteli) szolgáltatásokat nyújtó cég tavaly 115,5 milliós nyereséget produkált az előző évi közel 960 millió után. Üzemi szinten viszont 2013-ban sem sikerült nyereségessé tenni a vállalkozást, hiszen a 198 milliós mínuszt egy 148 milliós veszteség követte tavaly. Ennek magyarázata lehet, hogy bár a bevételek 1,4 milliárdra emelkedtek, a személyi jellegű ráfordítások a korábbi 400 millióról 573-ra ugrottak, miközben anyagjellegű ráfordításként is többet számoltak el Csányiék.
mfor.hu