5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csökkenő kiskereskedelmi forgalom a legnagyobb élelmiszeripari vállalatoknál is erősen éreztette hatását a tavalyi év során. Az általunk megvizsgált cégek közül egyedül a Hungerit Zrt. tudott javítani a mérleg szerinti eredményén 2009-hez képest. Mfor.hu-háttér.

Ahogy az üzletláncok, úgy a legnagyobb élelmiszeripari gyártók sem tudhatnak jó évet maguk mögött, legalábbis a tavalyi eredménybeszámolóik alapján. Az elmúlt időszakban fokozatosan csökkenő kiskereskedelmi forgalom miatt kisebb árbevételhez jutottak annak ellenére, hogy jelentős részük növelni tudta exporttevékenységét. Bár az exportsorok alakulása kedvezőnek tűnik, ez nem változtatott azon, hogy többük számára vízválasztó lehet a 2011-es esztendő.

Sole-MiZo Zrt.: tovább romló anyagi helyzet

A tejterméket gyártó és forgalmazó Sole-MiZo saját tőkéje például az előző évhez képest több mint 60 százalékkal csökkent, ráadásul az idegen tőke aránya is 14 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az elsősorban belföldi piacokra termelő vállalat nettó árbevétele tavaly 37,8 milliárd forintról 37,2 milliárdra mérséklődött úgy, hogy ezen belül 700 millió forinttal 7,2 milliárdra növelték az exportot.
2009-ben a mérleg szerinti eredmény -826 millió forint volt, 2010 év végére a veszteség megduplázott, már 1,6 milliárdra növekedett. Így tovább csökkent a cég saját tőkéje: 2,7 milliárd forint helyett jelenleg már csak 1,1 milliárd. Azaz, ha idén is a tavalyihoz hasonló mértékű veszteséget produkál a cég, akkor a Sole-MiZo fő tulajdonosának, a társaság 50,81 százalékát birtokló, Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó szingapúri CSIM Pte. Ltd.-nek tőkebevonást kell eszközölni. 

Pick Szeged Zrt.: majdnem veszteséges lett

Csányi közvetett érdekeltségébe tartozó másik nagyvállalatnál csak egy fokkal jobb a helyzet. 2009-hez képest mindössze 6 milliárd forinttal csökkent a tavalyi év árbevétele, így 58 milliárt forintot realizálhattak. Ezen belül az exporttevékenység 1 milliárd forinttal több bevételt jelentett a cégnek. "A csökkenés szinte valamennyi termékcsoportnál jelentkezett a belföldi forgalomban. A szárazáruk forgalmának volumene 14,2 százalékkal csökkent, a hentesáruknál a volumen csökkenés 9,8 százalék volt. A bacon termékek értékesítési volumene közel bázis szintet ért el. A sonkafélék forgalma 11,7 százalékkal nőtt. A marhahús és -húsrész belföldi értékesítése, valamint a sertéshús és - húsrész értékesítésének árbevétele bázis szint alatt alakult."- olvasható az indoklás a beszámolóban.

Míg 2009-ben közel 1,5 milliárd mérleg szerinti eredmény szerepelt a beszámolóban, addig tavaly csak ennek a töredéke, mindössze 161 millió forint.

Kecskeméti Konzerv Kft: negyedére csökkent eredmény

A cég a 2009-es 9,1 milliárdos árbevétel után csak 6,9 milliárd forintot realizált, melyhez 87 százalékban – 6 milliárdos tételben - az exporttevékenység járult hozzá. A beszámoló szerint a cég „saját tőkéje az 1,2 milliárd Ft-ot meghaladja. Kötelezettség állománya a saját tőkéjének négy és félszerese, mivel a társaság által elért forgalomhoz saját tőkéje még mindig alacsony. Pénzügyi helyzetét ez nagyon megnehezítette az év folyamán.”

A cégnek 2010 végén 5 milliárd forintos rövid lejáratú kötelezettsége volt, ebből közel 3 milliárdot tett ki a 2011-ben lejáró rövid lejáratú hitelek értéke. Míg 2009-ben 521 millió forint mérleg szerinti eredményt realizált a vállalat, tavaly már csak 104 millióról számolhatott be.

Pannonmill Malomipari Zrt: tavaly osztalék, idén veszteség

A szinte teljes mértékben külföldi tulajdonban lévő malomipari cég a 2009-ben realizált 136 milliós mérleg szerinti eredmény (és 140 milliós osztalék) után 2010-ben 568 millió forint veszteséget halmozott fel. Ehhez döntő részben az üzleti eredmény drasztikus csökkenése járult hozzá – 377 millió után tavaly már mínusz 465 millió forint szerepelt a beszámolóban.

2010-ben az előző évhez képest 2,3 milliárd forinttal 11,4 milliárdra csökkent az árbevétel, hiába 1 milliárd forinttal kevesebbet fizettek ki költségként. A személy jellegű ráfordításokat vizsgálva megfigyelhető, hogy egy év alatt több mint kétszeresére nőtt a végkielégítésként kifizetett juttatás – míg 2009-ben 15 millió forint került ilyen jogcímen kifizetésre, addig tavaly több mint 37 millió.

Hungerit Zrt.: ismét nyereséges

A baromfi feldolgozással foglalkozó cég a 2009-ben realizált 2,3 milliárdos veszteség után tavaly nyereségesnek bizonyult a 809 millió forintos eredményével. Ehhez az árbevétel 1,5 milliárdos növekedése is hozzájárult – tavaly 29,7 milliárd forintot sikerült elérnie a cégnek.
Másik jelentős esemény, ami a veszteség ledolgozásában szerepet játszott, az egyéb személyi jellegű kifizetések 47 százalékos – 147 millió forintos – csökkenése. Az előző évi veszteségek miatt ugyanis a természetbeni juttatások, étkezési utalvány, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás megvonásra került – olvasható a beszámolóban.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!