Jelentősen javult a forgalmi típusú adók beszedésének a hatékonysága 2014 óta, 2015-ről 2016-ra mintegy százmilliárd forinttal több került ebből az adónemből a költségvetésbe - mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára pénteken sajtótájékoztatón a Soproni Egyetemen.
Izer Norbert egy múlt héten kiadott jelentést idézett, mely szerint a digitalizáció fejlesztésének köszönhetően 2014 és 2016 között kilenc százalékponttal, 22 százalékról 13 százalékra csökkent az áfarés, azaz a költségvetésből kieső áfabevétel, ami a régiós átlag fele.
A kormányzat célja, hogy még hatékonyabban szedje be a forgalmi típusú adókat, mert az áfarendszernek a költségvetés stabilitását kell biztosítania. A forgalmi típusú adók súlyát szeretnék megtartani.
A jövőben a jövedelemadók és a munkát terhelő adók esetében képzelhető el csökkenés - mondta az államtitkár.
Mfor-vélemény: Az szja csökkentése évek óta napirenden van, a jelenleg 15 százalékos kulcsot már 10 százalék alá kellett volna vinni, ez volt ugyanis Orbán Viktor kormányfő elvárása. A költségvetés stabilitásának megőrzése miatt azonban erre nem került sor, időközben a munkaadókat terhelő elvonások visszavágása került a kormányzat fókuszába. Az államtitkár most újra napirendre vette az szja csökkentését, amire 2019-ben vélhetően még nem kerül sor – van már elfogadott adótörvény – és bár ősszel még egy adópakk kerül a parlament elé – erről Varga Mihály beszélt nemrég az mfor-nak – ebben az uniós jogszabályok diktálta módosítások szerepelnek majd.
Izer beszélt arról is, hogy a 2014-ben indult digitalizációs folyamatnak köszönhetően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a valós idejű adatok beszerzésével nagyobb hangsúlyt tud fektetni a szürkegazdaság szereplőire, miközben a fehérgazdaságban szereplők kevesebb ellenőrzést, sőt segítséget is kaphatnak az adminisztrációs feladataik elvégzéséhez.
Kitért arra is, hogy a 2014-ben bevezetett online pénztárgép rendszerben 200 ezernél is több pénztárgépet regisztráltak, az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszerben (ekr) 140 ezren szolgáltatnak adatokat, a számlázóprogramok bekötésével eddig mintegy tízmillió számla érkezett az adóhatósághoz, s naponta mintegy 23 ezer étel- és ital-automata küldi az adatokat.
Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy a 2018-2022-es magyarországi konvergenciaprogramból kiolvasható az adóelvonás csökkentésének szándéka. A bruttó hazai termék (GDP) arányában az összes adóelvonás 2016-ban még 39,7 százalék volt, 2019-re ezt 37,6 százalékra becsülik, 2022-re pedig 35,5 százalék az előirányzat.
Szerinte a forgalmi adóból befolyó többletbevételt más adónemeknél vissza lehetne adni kedvezmények formájában. Példaként említette a személyi jövedelemadó és a munkabért terhelő járulékok csökkentését, mert ez nem csak a gazdaság további fehéredését szolgálná, de hosszú távon gazdasági növekedést is hozna, csökkentené a versenyhátrányt - mondta az elnök.