5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi statisztikák azt látszanak bizonyítani, hogy az oltás kevesebb kárt okoz, mint a fertőzés, bár tünetek ebben az esetben is tapasztalhatók.

Tavaly nyáron indult egy kutatás Kate Clancy, az Illionis Urbana-Champaign Egyetem humán reproduktív ökológusa és Katharine Lee, a St. Louis-i Washington Egyetem munkatársa részvételével, akik egy közösségi média posztot követően döntöttek úgy, hogy tudományos kutatást végeznek a nők menstruációs ciklusának oltást követő megváltozásával kapcsolatban. Az ötlet úgy merült fel az egyébként is a női menstruációval foglalkozó tudósban, Clancyben, hogy megosztotta saját tapasztalatát a vakcinát követően a menstruációjában történt változásokról, erre pedig teljesen váratlanul nők hasonló történeteinek százát kapta kommentben és üzenetben válaszul. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy az oltás okozta változás jelentős lehet. Így kezdték el az eseteket dokumentálni, és a legutóbbi jelentés szerint több mint 140 ezernél tartanak. A kutatás eredménye azonban még nem került napvilágra.

Lee és Clancy előzetesen úgy látta, hogy néhány hónapos változásról van szó a női ciklusban, általában erős vérzésről és hirtelen, váratlan pillanatban érkező menstruációról.

Ezzel szemben január elején megjelentek már meglévő eredmények a témával kapcsolatban az Obstetrics&Gynecology című szaklapban. Ezt a kutatást az Egyesült Államok kormánya finanszírozta, közel 4000 18-45 év közötti nő részvételével készült, és azt bizonyítja, hogy az oltott nőknél átlagosan egy nappal növekeszik a menstruációs ciklus a vakcina beadását követően, más mellékhatás azonban nem jellemző. Vagyis, ha valakinek általában 28 napos a ciklusa, 29 napossá válik időlegesen. Ez a változás kevéssé tűnik jelentősnek a Clancyék által végzett kutatás előrejelzéseihez képest, bár az is tény, hogy utóbbinak egyelőre nem tudjuk az eredményét.

A kérdés emellett persze nem csak az, hogy mennyire jelentős az oltás kiváltotta hatás, hanem hogy az hogyan viszonyul a megfertőződést követő potenciális következményekhez akár a női ciklust, akár a női vagy férfi termékenységet tekintjük.

A vakcina a kisebbik rossz - forrás: depositphoto
A vakcina a kisebbik rossz - forrás: depositphoto

Ezt mondja a szülész-nőgyógyász és termékenység szakértő

Dr Vörös Anna, szülész-nőgyógyász, korábban a Reprosys Termékenységi Központ orvosa, lapunknak elmondta, hogy már a Covid-fertőzés első hullámánál, az oltás előtt tapasztaltak vérzészavart a fertőzésen átesett nőknél, így az orvosok számára hamar egyértelművé vált, hogy a vírus hatása így is megmutatkozhat.  A szülész-nőgyógyász hozzátette, hogy „a vérzészavarok okát általában nagyon nehéz meghatározni, mert túl sokféle tényező befolyásolja, így például a fokozott stressz is a kiváltó oka lehet”. Ennek ellenére a Covidot követő zavarok viszonylag gyakorivá váltak, és úgy tűnt, hogy a vírus elindíthat olyan változásokat a szervezetben, amelyek hormonháztartás megváltozásához vezethetnek. A fertőzést követő menstruációs problémák elsődlegesen az erősebb, görcsölős tünetek voltak, illetve a menstruációs ciklus hosszának megváltozása. Dr Vörös Anna hozzátette, hogy az oltás után is érkeztek menstruációs panaszokkal, de ezek száma elhanyagolható a fertőzésen átesettekhez képest. Lehetséges persze, hogy a változás gyakoribb volt az orvosok által érzékeltnél, de ez azt is jelenti, hogy a nők nem gondolták annyira súlyosnak a helyzetet, hogy orvoshoz kelljen fordulni vele. 

Dr Vörös Anna, fotó: Zsolyomi Norbert
Dr Vörös Anna, fotó: Zsolyomi Norbert

Azoknak a nőknek, akik – potenciálisan - a vakcina hatására a változó kor után kezdtek vérezni, Dr Vörös Anna azt tanácsolja, hogy mindenképpen keressék fel nőgyógyászukat, hogy biztosak lehessenek abban, valóban semmilyen kóros elváltozást nem jelent a hirtelen jött menstruáció.

A termékenységgel kapcsolatban a nőgyógyász úgy vélte, „nehéz elképzelni azt, hogy egy oltás negatívan hathat a termékenységre. Nőknél legfeljebb abban az egy-két hónapban lehet hatása, amikor beadják, de nem látjuk, ez hogyan érinthetné a termékenységet. Valószínűleg nem érinti.”

 

A fertőzés statisztikailag súlyosabban hat, mint bármelyik vakcina

Ezzel szemben fontos tudni, hogy a Covid-19-ről már bizonyították, hogy a termékenységre negatívan hat. „A férfiak 25 százalékánál találták azt, hogy a fertőzés utáni hónapokban lassabbak lettek a spermiumok, a számuk is megritkult, és elképzelhető, hogy a sejtek más paramétere is változott.”, mondta Dr. Vörös Anna Dr. Ács Nándor szülész-nőgyógyász professzor előadására hivatkozva, amely a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Továbbképző tanfolyamán hangzott el.  Dr Vörös hozzátette, hogy a Reprosys Termékenységi Központban már a kutatási eredmények előtt tapasztalták ezt a tendenciát, és hamar észrevették, hogy a fertőzésen átesettek egy részének látszólag indokolatlanul romlik a spermiumállománya. „Azt, hogy ez a változás milyen hosszan tart, nem tudjuk”, mondta az orvos, de a kutatók remélik, hogy átmeneti. Hasonlóképpen néhány év múlva fog kiderülni, hogy a Covid-19 károsítja-e a petesejteket és hosszú távon hat-e a női termékenységre. A jelenlegi statisztikai eredmények alapján biztosnak tűnik, hogy az oltás kevesebb vagy leginkább semmilyen kárt nem tesz a termékenységgel kapcsolatban és nem jelentőset a menstruációs ciklusban, míg a fertőzés ennél nagyobb eltéréseket is hozhat magával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!