Sokkal nagyobb vagyon felett diszponálhat Csányi Sándor és családjának új vagyonkezelő alapítványa, mint amekkoráról eddig olvasni lehetett. A Telex írta meg márciusban, hogy a tavaly év végén alapított Unity Vagyonkezelő Alapítvány ügyvezetésében és kurátorai között név szerint felbukkannak az OTP elnök-vezérigazgatójának gyerekei, akiknek megbízása a nyolcvanadik életévük betöltéséig szól. Az OTP a lap kérdésére annyit közölt, hogy Csányi cégének, a Bonitás 2002 Zrt. vagyonának átruházása a vagyonkezelő alapítvány részére „generációkon átívelő módon, hosszú távon fenntarthatóvá teszi a Dr. Csányi Sándor által megteremtett pénzügyi és vállalati vagyon családi tulajdonlását”.
Eddig tehát csak azt lehetett tudni, hogy a Bonitás 2002 Zrt.-én keresztül a komplett Bonafarm-csoport, az ország egyik meghatározó élelmiszergazdasági vállalatcsoportja, bemasírozott a családi vagyonkezelő védelme alá. Nyilvános adatbázisok szerint azonban szeptember 7-e óta már a Hungerit Holding Kft.-nek sem Csányi Sándor a tulajdonosa, hanem az alapítvány. A holding részét képezi a szentesi Hungerit Zrt., amely a hazai baromfifeldolgozás és baromfihúskészítmény-gyártás egyik legrégebbi piaci szereplője.
Tavaly például 57,5 milliárd forint forgalom mellett 2,5 milliárd forint nyereséggel zártak, miközben a cég saját tőkéje 25,1 milliárd forintra hízott.
A Bonafarm és a Hungerit között persze van kapcsolat, így nem csoda, hogy a Hungerit is bekerült az alapítványba: a két cég egymás stratégiai partnere. A Hungerit csak néhány éve része a Csányi-birodalomnak: a Gazdasági Versenyhivatal 2018-ban engedélyezte, hogy a Csányi-csoport felvásárolhatja a húsfeldolgozót, amely évente évi 20 milliós csirkevágással büszkélkedhet. Szentesen 1922 óta van baromfifeldolgozó, a rendszerváltást követően magyar, német és olasz befektetők vették át az üzemet, majd 1997-ben három helyi társaság állt össze és alapította meg a Hungerit Zrt-t. Legismertebb márkájuk a Valdor.
A Hungeritnek nagy tervei vannak: tavasszal jelentették be, hogy új üzemet építenek 2025-re, mert a meglévő infrastruktúra nem alkalmas a modern, automatizált gépsorok befogadására. Az építkezéssel megduplázzák a kapacitást: évi 40 millió baromfi levágására lesz alkalmas. A céghez folyamatosan érkeznek az állami támogatások: 2019 decemberében összesen 4,3 milliárd forint kormányzati támogatást kapott egy új panírüzem létrehozására. A Nagyvállalati Beruházási Támogatási Program keretében pedig a kormány egymilliárd forintos támogatást nyújtott különböző fejlesztésekhez.
Nagyon úgy tűnik tehát, hogy Csányi Sándor, az ország második leggazdagabb embere tudatosan készül birodalmának átadására. A vagyonkezelő alapítvány, illetve a bizalmi vagyonkezelés ugyanis úgy képes egyben tartani a vagyont, hogy a családtagok vagyoni érdekeltsége és befolyása megmarad. A vagyonkezelő alapítvány célja az alapító által rendelt vagyon kezelése és az ebből származó jövedelemből az alapító okiratban megjelölt feladatok megvalósítása, valamint a kedvezményezettként megjelölt személy, illetve személyek javára történő vagyoni juttatás.