2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A legalább 45 Celsius fokot elérő csúcshőmérsékletű napokból pedig 14-gyel lett több.

1980 óta megduplázódott azoknak a napoknak a száma, amikor a hőmérséklet meghaladja az 50 Celsius fokot – írja a BBC egy globális elemzés nyomán.

1980 és 2009 között évente átlagosan 14 olyan nap volt a világon, amikor a hőmérséklet meghaladta az 50 Celsius fokot, ez a szám azonban 2010 és 2019 között évi 26 napra emelkedett. Ugyanebben az időszakban évi tizennéggyel nőtt meg a 45 fokot elérő vagy azt átlépő csúcshőmérsékletű napok száma.

Egy nő hűti magát a hőségben a Szabadság téri szökőkútnál 2021. július 13-án. (Fotó: MTI/Mohai Balázs)
Egy nő hűti magát a hőségben a Szabadság téri szökőkútnál 2021. július 13-án. (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

 

"A növekedés 100 százalékban a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének tudható be" - mondja Dr. Friederike Otto, az Oxfordi Egyetem Környezeti Változási Intézetének igazgatója.

Ahogy az egész világ melegszik, úgy egyre gyakrabban jegyeznek fel szélsőséges hőmérsékleteket globálisan. Márpedig az extrém magas hő pusztítja a természetet, emberek halhatnak bele, illetve komoly károkat okozhat az épületekben, az utakban és az áramellátó rendszerekben is.

Az 50 Celsius fokos hőmérséklet elsősorban a Közel-Keleten fordul elő, de rekord hőmérsékletet mértek Olaszországban (48,8 fok) és Kanadában is (49,6 fok) ezen a nyáron, ezért a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a következő időszakban még több helyen fognak hasonló csúcshőmérsékleteket mérni, ha a világ nem fogja vissza a fosszilis tüzelők égetését.

A BBC elemzése azt is megállapítja, hogy a legutóbbi évtizedben a maximális hőmérséklet 0,5 Celsius fokkal emelkedett az 1980 és 2009 közötti hosszú távú átlaghoz képest. Ezek a növekedések persze nem egyformán érezhetők szerte a világon: Kelet-Európában, Dél-Afrikában és Brazíliában a maximumhőmérséklet több mint 1 Celsius fokkal emelkedett, az Északi-sark és a Közel-Kelet egyes részein pedig több mint 2 Celsius fokkal.

A tudósok sürgős fellépést várnak a világ vezetőitől az ENSZ novemberi, glasgowi klímacsúcsán, ahol a kormányokat arra kérik, hogy vállaljanak még szigorúbb emissziócsökkentési célokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!