4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meredeken emelkedik a jelzáloghitelezés a magyar piacon, amelyet számos tényező támogat. A K&H szakértői szerint az erős ütem ellenére is van tér további bővülésre. Ugyanakkor az ingatlanbefektetés egyre kevésbé lesz vonzó.

A 2000-es évek közepén igazi boom volt a lakáspiacon, majd a válság után megroppant az ingatlanpiac, amelyből 2014-ben kezdett el kilábalni. Jelenleg a korábbi növekedési ütem még elmarad a csúcstól. A tranzakciók számának növekedésével párhuzamosan az árak is jelentősen növekedtek.

Az ingatlanárak 2008 óta Budapesten több mint 50 százalékkal növekedtek. Ahol komoly ugrás volt még az a nyugati határ régiója, ahol 25 százalékos növekedés volt. A Dél-Alföldön is áremelkedés volt, átlagosan 16 százalékos, míg Kelet-Magyarországon csökkenés volt. A korábbi trendek alapján vidéken is meg kellene indulnia az áraknak, és a budapesti árak növekedési ütemét meg kellene haladnia. Az árak növekedésével és a tranzakciók számának emelkedésével párhuzamosan a jelzáloghitelezés is lendületet kapott.

Idén napi átlagban 2 milliárd forinttal növekszik a jelzáloghitelek összege, éves szinten pedig összesen 770-840 milliárd forint jelzáloghitel folyósítására lehet számítani az egy évvel korábbi 708 milliárd után. A K&H Bank szakértői szerint a növekedés hátterében számos tényező áll, így az alacsony alapkamat, a nettó reálbérek emelkedése, az erős gazdasági növekedés, a lakásépítések felfutása és a CSOK-támogatás is segíti a hitelpiac dinamikus bővülését. 



Noha a jelzáloghitelek bővülése erőteljes, a K&H lakossági értékesítési igazgatója, Rajna Gábor szerint van további tér, hiszen a magyar háztartási lakáshitel-állomány a GDP-hez mérten 8 százalékon áll, míg a visegrádi országokban ez jellemzően 20 százalék. A különbség abból is adódik, hogy Magyarországon a 2010-es évek első felében jelentős adósságleépítés valósult meg.

Még mindig jó befektetés, de fordulat jöhet

A befektetési célú ingatlanvásárlás igen domináns Magyarországon. Rövidtávon a hozamok meghaladják a hitelköltségeket is. A tapasztalatok alapján azonban ez nem marad fent hosszútávon, a hozamok valószínűleg csökkenni fognak. Most még jó befektetés az ingatlan, ugyanakkor a várakozások szerint fordulat jöhet. Ennek hátterében az áll, hogy az árak növekedése lassulhat, és a kiadásából származó bevételek sem fognak olyan ütemben emelkedni, ahogy az elmúlt években tapasztalhattuk. Azt ugyanakkor látni kell, hogy a magyarok még extrém magas arányban akarnak saját tulajdonú ingatlant. Ha viszont lesz némi eltolódás, akkor a bérbeadásból származó hozamok növekedhetnek.

A jelzáloghitel piac is átalakult az utóbbi időben, míg a válság előtt nagyon jelentős volt a szabad felhasználású hitelek aránya, ez most szinte teljesen eltűnt. A szakértők szerint ennek hátterében az áll, hogy a személyi kölcsönök kamata jelentősen csökkent, emiatt ezt, az egyébként sokkal egyszerűbb adminisztrációval járó megoldást választják az emberek. A hiteleknél jelentősen módosult a kamatperiódus is, a fennálló állomány kétharmada éven belül változó kamatokkal bír, míg az új finanszírozás esetében fordított az arány.


Hosszútávon további növekedés lehet a hitelvolumenben, amelyet ígérete szerint az MNB is támogat majd. A jegybank szerint szükség van az eladósodottság növekedésére, ugyanakkor vannak korlátok, amelyek akadályozzák a túladósodottságot. A szakértők szerint kiszámítható és stabil szabályozói környezetre lehet számítani. Új szabályozás a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) esetében várható, ami segíthet abban, hogy egy későbbi kamatemelés ne okozzon tömeges hitelbedőlést. Rövidtávon az erős bérdinamika miatt a JTM nem okoz gondot, ugyanakkor ha a jövedelmek növekedése megtorpan, akkor a jövedelemarányos törlesztés növekedhet.

Fordulat jöhet a piacon, már nem akkora üzlet ingatlant venni?
Fordulat jöhet a piacon, már nem akkora üzlet ingatlant venni?


A K&H esetében döntően 20 éves hitelek vannak. Tapasztalataik szerint a digitális lehetőségek egyre fontosabbak, az online igénylések folyamatosan növekednek. Az új hitelek immár gyakorlatilag kizárólag (98 százalékban) lakáscélúak. A tavalyi évben 104 milliárd forint értékben folyósítottak jelzáloghiteleket, várakozásaik szerint ez idén akár a piac üteménél nagyobb mértékben is növekedhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!