Karikó Katalin átvette a würzbergi Julius-Maximilians-Universität, Németország egyik legrégebbi egyeteme Theodor Boveri-díját. Karikó az első női díjazott, az elismerést azért kapta, mert „biokémikus kutatásaival megalapozta a koronavírus elleni RNS-oltás kifejlesztését” – írja a szegeder.hu.
A würzburgi egyetem 2021. augusztus 25. óta várta, hogy Karikó Katalin ellátogasson hozzájuk és átvegye a díjat. A Majna-parti város egyetemén nagyjából 23 hónappal ezelőtt jelentették be, hogy a würzburgi Societas Physico-Medica díjazza Karikó Katalint, mert a „biokémikus kutatásaival megalapozta a koronavírus elleni RNS-oltás kifejlesztését”. Ez a tizedik németországi kitüntetése.
Első alkalommal ítélte nőnek a díjat a würzburgi Fizikai-Orvostudományi Társaság (Societas Physico-Medica).
Az orvos- és a természettudomány kapcsolódási pontjainak kiemelésére törekvő és ismeretterjesztő társulat célja, hogy tudományos munkára ösztönözze az orvosokat, hogy bevonja a hallgatókat a kutatásba.
Hagyomány, hogy a díjazott díszelőadást tart, Karikó az mRNS terápiás fejlesztéséről beszélt, majd „az RNS-tudósok új generációjával” találkozott, amiről egy képet is megosztott a Twitteren:
It was my pleasure meeting all of you, the new generation of RNA scientists at @Uni_WUE#Research #ResearchScience #Researchers #WomeninSTEM #WomeninScience https://t.co/n9stFpPXcK
— Katalin Kariko (@kkariko) July 27, 2023
A PhD-hallgatók, akikkel Karikó találkozott egy Bajorországban 2022 decemberében indult „RNAmed – Future Leaders in RNA-based Medicine” posztgraduális programban vesznek részt, melynek keretében élvonalbeli kutatókkal is találkozhatnak. A program Twitter-oldalán jelent meg a kép Karikóval, ezzel a szöveggel: „Köszönjük, hogy beugrottál Karikó Katalin! Megtiszteltetés volt számunkra találkozni veled – inspirációt jelentesz minden RNS-orvostanhallgató számára!”
A Theodor Boveri-díj az összehasonlító anatómia és a modern citológia egyik alapítójáról, Theodor Henrich Boveriról van elnevezve, aki a rákot okozó sejtfolyamatokkal kapcsolatos megfigyeléseiről ismert 19. századi tudós.