Ezúton tájékoztatjuk, hogy a Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése I. ütemére beérkezett pályázatok értékelési szakasza még nem zárult le
– válaszolta lapunk kérdésére novemberben a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).
Alapos munkát végeznek, ugyanis augusztus közepén ezt válaszolták lapunknak:
Ezúton tájékoztatjuk, hogy a Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése I. ütemére beérkezett pályázatok értékelési szakasza még nem zárult le.
Áprilisban jelentette be a kormány, hogy idén 15 milliárd forintos pályázati csomagot kap a turizmus-vendéglátás. A kiírás első, június 28-áig tartó, összesen 3 milliárd forint értékű ütemében az egész évben nyitva tartó vidéki éttermek pályázhattak egymillió forint vissza nem térítendő támogatásra az MTÜ által szervezett Kisfaludy-programon keresztül. Többször is megkérdeztük az ügynökséget, hogy kik nyertek támogatást.
A pályázatnak még mindig nincs vége. Az ügynökség ugyanis bejelentette, hogy újra megjelenteti a vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelését célzó támogatási programján belül az egész évben nyitva tartó, vidéki éttermeknek szóló felhívást. Az iparági visszajelzések alapján ugyanis jelentős volt az igény a felhívás ismételt megnyitására. Az üzemeltetők most december 4-éig adhatják be kérelmeiket.
Mivel az MTÜ tehát még mindig nem hozta nyilvánosságra, hogy mely vidéki éttermek kaptak vissza nem térítendő állami támogatást az új turisztikai fejlesztési programból, ezért kénytelenek vagyunk egyenként kibogarászni a szerencsés nyerteseket a korlátozottan rendelkezésre álló és elérhető információk alapján. Az biztos, hogy megint olyanok is kértek és kaptak állami támogatást, akik egyáltalán nem szorultak rá.
Így például a nyertesek közé tartozik a bajai Fitohorm Kft., amelyhez a Hotel Elizabeth tartozik.
„A Fitohorm Kft., mint a Hotel Elizabeth fenntartója a projekt keretében eszközbeszerezést valósít meg, melynek során jégkocka készítő gép, valamint mélyhűtő ládák kerülnek beszerzésre. Az új konyhai eszközök hosszú távú, költségcsökkenést eredményező működést biztosítanak az étterem számára, míg a jégkocka készítő gép a működés hatékonyságát szolgálja”
– olvasható a hotel oldalán. A szálloda 120 fős étteremmel is rendelkezik és főleg pizzát készítenek.
Nos, a Fitohorm Kft. tavaly 2,9 milliárd forintos forgalommal zárt és 410 millió forintos profitot könyvelhetett el. A korábbi években is 2-4 milliárd forint között volt az árbevételük 200-400 millió forint körül alakult a nyereségük. A tulajdonos Szabó Márton és családja, a szállodát 2017-ben nyitották meg, a megnyitón Zsigó Róbert fideszes képviselő mondott beszédet. A fő bevételük azonban nem a szállodából van, hanem műtrágyát gyártanak. Saját bevallásuk szerint a valódi kelatizált műtrágyák forgalmának terén Magyarországon piacvezetőnek számítanak. A forgalmuk főként hazánkból realizálódik, a környező országokba (Románia, Szerbia, Szlovákia) is szállítanak, igaz, egyelőre nem jelentős mennyiségben. Tehát bőven lenne miből mélyhűtő ládát venniük.
Persze bárki pályázhatott, az nem volt feltétel, hogy csak az kaphat pénzt, aki veszteséges. A feltétel mindössze annyi volt, hogy az étterem legalább egy éve működjön, egész évben legyen nyitva és küldjön forgalmi adatokat a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba. Ennek pedig nem olyan nehéz megfelelni, így biztosra vehető, hogy a tehetősebb éttermek mellett a kisebbeknek is jut pénz.