3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Furcsa levelet kaptak a Fővárosi Törvényszék vezetői, a vártnál korábban indulhat a harc a bíróságok megmaradt függetlensége ellen.

Mint arról korábban lapunk is írt bővebben, a már csak nyomokban létező magyar jogállamiság egyik utolsó bástyájának a bíróságok még többé-kevésbé megmaradt függetlensége számít, és ennek megőrzése, illetve helyreállítása a felfüggesztett uniós források kiutalásának is sarkalatos feltétele.

E függetlenségnek legfőbb garanciája az Országos Bírói Hivatalt (OBH) is ellenőrző Országos Bírói Tanács (OBT), amelyben jelenleg többségben vannak a kormány ellenőrzési és befolyásolási kísérletenek ellenálló bírók, és amelynek jogköreit jogszabálymódosításokkal is kénytelen volt megerősíteni az Orbán-kormány a Brüsszelből érkező nyomás hatására.

Csakhogy az OBT mandátuma jövő januárban lejár, és a függetlenségükre kényes bírók, illetve a civil szervezetek is amiatt aggódnak, hogy a kormány minden lehetséges eszközzel igyekszik majd az elképzeléseit támogató tagok megválasztását elérni az új testület megválasztásakor.

Ennek lehet egy lépése az a levél, amelyet az OBH pont a jogszabályok áthágása, illetve a bírói kinevezések körüli anomáliák miatt 2019-ben lemondásra kényszerített elnöke, Handó Tünde egyik szövetségese, Tatár-Kis Péter, a Fővárosi Törvényszék (FT) elnöke küldött az FT vezetőinek július 24-én.

Polt Péter legfőbb ügyész és Handó Tünde alkotmánybíró az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. november 4-én, még meg/újraválasztásuk előtt - Handóna nem sokkal később távoznia kellett posztjáról, de szelleme úgy tűnik, tovább él a bírói szervezet egyes részein. Fotó: MTI/Kovács Attila
Polt Péter legfőbb ügyész és Handó Tünde alkotmánybíró az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. november 4-én, még meg/újraválasztásuk előtt - Handóna nem sokkal később távoznia kellett posztjáról, de szelleme úgy tűnik, tovább él a bírói szervezet egyes részein. Fotó: MTI/Kovács Attila

A 444 birtokába került levélben Tatár-Kis bejelentette, hogy szeptember 25-én ősszbírói értekezletet hív össze, amelyen az FT bírói titkos szavazással döntenek majd arról, hogy kik képviseljék a fővárost az OBT-t megválasztó küldöttértekezleten, illetve arra is megkérte a címzetteket, hogy saját szervezeti egységükben „bírói tanácskozás keretében” biztosítsanak lehetőséget a jelöltállításra.

"A Törvényszék elnökének kérése elég rendhagyó, ugyanis

  • a küldöttjelölés szabályaival minden bíró tisztában van, erre fölösleges őket emlékeztetni, a jelölési határidő kihirdetésének meg nyilvánvalóan maguknak a bíróknak küldött írásos értesítés a leghatékonyabb módja,
  • bármelyik, az előírásoknak megfelelő bíró jelölheti magát vagy jelölhető küldöttnek, ehhez semmilyen értekezletet, tanácskozást nem kell összehívni,
  • a bíróságok szervezetéről szóló törvényben nem szerepel olyan fórum, hogy "bírói tanácskozás"

- fogalmaz a 444 cikke, és forrásaira hivatkozva azt írja, hogy ennek célja az lehet, hogy befolyásolják azt, kik indulnak és kiket választanak meg e posztokra.További furcsaság, hogy Tatár-Kis egy fontos részletről egyszerűen elfeledkezett levelében, ugyanis azt írja, hogy nem jelölhető küldöttnek az a bíró, aki már korábban tagja volt az OBT-nek, pedig a törvény e rendelkezése alól egyszeri felmentét kaptak az OBT jelenlegi tagjai.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!