6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negyedéves és éves alapon is 0,7 százalékkal csökkent Magyarországon a bruttó hazai termék (GDP) mértéke. Ezzel mindkét listán az unió legrosszabbul teljesítő gazdaságai között szereplünk, hiába ad ki Nagy Márton negyedévről negyedévre kincstári optimizmustól duzzadó közleményt. Összevetettük a magyar gazdaság GDP-jét az unió többi országáéval, köztük Ausztriáéval és Romániáéval, valamint a V4-es társakéival is.

Nemcsak, hogy gyenge, de negyedéves összevetésben az eddig ismert 22 tagállami adat közül a leggyengébb gazdasági teljesítményt könyvelhette el Magyarország 2024. III. negyedévében – derül ki lapunknak az Eurostat adatait elemző összevetéséből. Nem sokkal jobb a helyzet, ha éves alapon vizsgáljuk a magyar adatot: nálunk gyengébben csak a lett gazdaság muzsikált, míg holtversenyben utolsó előtti helyen állunk egy másik balti állam, Észtország gazdaságával.

Nagy Márton nem is cifrázta túl a reagáló közleményt. Szerint itthon minden a legnagyobb rendben, mindenért a külső gazdaságok, elsősorban a német gazdaság recessziója a hibás, de majd jön (azóta már itt is van, lehet róla nemzetikonzultálni) az új Gazdasági Akcióterv, a gazdasági semlegesség, a feltörekvő keleti gazdaságok, az majd gatyába rázza a mínuszokat. A pénzügyi és nemzetgazdasági tárcák összevonásával megalakulni látszó gazdasági csúcsminisztérium vezetői posztjának várományosa mostani kommünikéje azonban teljesen keresztbeveri a fél évvel ezelőtti, az I. negyedévi eredmények után kiadott értékelését, amelyben két dolgot is kerek perec kijelentett:

  • újraindult a gazdaság
  • a GDP 2024-ben 2,5, 2025-ben pedig 4,1 százalékkal fog növekedni.

Ehhez képest a II. és a III. negyedévben is csökkent a gazdasági teljesítmény, az idei év egészére az optimista előrejelzések is csak halvány, 0,8 százalékos növekedést jósolnak, és a jövő évi terv is 3,4 százalékos pluszra csökkent.

Nagy Márton továbbra is csak vaktában tippelgeti a számokat
Nagy Márton továbbra is csak vaktában tippelgeti a számokat
Fotó: Klasszis Média / Vágó Ágnes

A II. negyedévi fiaskót követően azért már joabban visszavettek az arcból, és a tárca közleményében annak az azóta beteljesült reményének adott hangot, hogy Donald Trump győzelme esetén „békeköltségvetést” tudnak a parlament elé tárni. Mert – mint vélték – erre van szükség a gazdaság újraindításához. A negyedévvel ezelőtti közleményében Nagy Márton azt írta, az a költségvetés „gyors lökést ad majd a gazdaságnak, elősegítve a 4 százalékos GDP-növekedést, amelynek jövő évi elérésében a kormány továbbra is bízik”. A benyújtott büdzsé tervezetéből azonban azt látjuk, most már nem bízik, a III. negyedév után „a kormány célja, hogy 2025-ben 3 százalék fölötti gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság”.

Ezek után nézzük, a többiekhez képest hogyan is teljesítettünk.

Tökutolsó

Cikkünk írásakor a 27 uniós tagállamból 22 adott adatot a III. negyedéves gazdasági teljesítményéről. Az öt hiányzó a szokásos: Dánia, Görögország, Horvátország, Luxemburg és Málta. Mint már felvezetőnkben említettük, negyedéves alapon a 0,7 százalékos visszaesés a legnagyobb mértékű az egész Európai Unióban, rajtunk kívül még a lettek (0,4 százalék), az azt megelőző negyedévben jelentős, 1,5 százalékos pluszt produkáló lengyelek (0,2 százalék) és a svédek (0,1 százalék) gazdasága csökkent. A Nagy Mártonnak mindig kifogási alapot jelentő németek 0,2 százalékkal bővültek, az utolérni vágyott Ausztria 10,3 százalékkal nőtt, „bezzegrománia” stagnált. Másik két V4-es partnerünk közül Csehország és Szlovákia is egyaránt 0,3 százalékos GDP-növekedést tud felmutatni.

Az élen utcahosszal a sokáig mínuszos írek vezetnek 2 százalékkal, míg 1 százalék feletti (1,1 százalékos) bővülést könyvelhetett el a harmadik balti állam, Litvánia. Az uniós átlag 0,3 százalékos növekedés volt.

A V4 páriái

Ha éves alapon, 2023. III. negyedévéhez viszonyítjuk a friss adatokat, akkor is szégyentől és pofonoktól piros az arcunk. Az egy évvel ezelőttihez képest szintén 0,7 százalékos csökkenés az egész unióban a második legrosszabb, igaz, a lett 1,4 százalékos mínuszhoz képest ez még elviselhetőnek tűnik. Velünk azonos, 0,7 százalékos visszaesést szenvedett el a lett gazdaság is. A német meg egy év alatt 0,2 százalékkal csökkent, Románia szintén 0,2 százalékkal, míg Ausztria 0,1 százalékkal ment rosszabbat az egy évvel ezelőttihez képest.

A V4-ek közül megint mi voltunk a páriák: a mi mínuszunkhoz képest a cseh gazdaság 1,3, a lengyel és a szlovák GDP pedig 1,7-1,7 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben.

Éves viszonyítási alapon az élen Ciprus végzett 3,8 százalékos plusszal, mögöttük a spanyolok következnek 3,4 százalékos bővüléssel. 2 százalék feletti növekedést tud még felmutatni Litvánia (2,3 százalék) és Bulgária (2,2 százalék).

Az Európai Unió egésze a III. negyedévben kereken 1 százalékos gazdasági növekedést produkált.

Majd segít a karácsony(?)

Az év vége természetesen mindig jobban sikerül, az év végi premizálások és a megnövekvő karácsonyi kereslet frissítő hatással van a gazdaságra. Így az várható, hogy a tavalyi év utolsó negyedévi stagnálása után ebben az évben azért növekedést fogunk felmutatni. Az, hogy a 2024-es költségvetés egyik sarokszámának tekinthető 4 százalékos (várt) bővülés nem fog teljesülni, tulajdonképpen a közlése pillanatában biztossá vált: Varga Mihály pénzügyminiszter már a tavalyi év végén is csak 3,6 százalékot említett, ami az év felére szintén az ő szájából 1,8-2,2 százalékra esett. A jövő évi büdzsé tervezete az idei évre pedig már csak 0,8 százalékos növekedést prognosztizál, ehhez az lenne szükséges, hogy a IV. negyedévben éves összevetésben 1 százalékos GDP-bővülést mutassunk fel.

Negyed évvel ezelőtt optimistán azt írtuk, a III. negyedévre bővülést várunk, és mivel egy évvel korábban ugyanez az időszak egy visszapattanást hozott fel, ezért éves összevetésben egy „pozitív nulla” lesz a mostani eredmény. Be kell valljuk, bár derűlátásunk messze-messze elmaradt a kormányzat kincstári optimizmusától, a gazdaság hazai teljesítménye még ezt is alulmúlta. A negyedik negyedévre – mint jeleztük – a mostani negyedévnél jobb eredményre, negyedéves alapon némi növekedésre látunk esélyt. Ám hogy ez éves összevetésben el fogja-e érni az 1 százalékot (így biztosítva 2024-re a 0,8 százalékos növekedést), azzal kapcsolatban erősen szkeptikusok vagyunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!