Előre nem látott pótmunkák miatt mintegy négy hónapot csúszik és 922 millió forinttal drágább lesz a Hernádi Zsolt MOL-vezér tulajdonában lévő Solva Property Kft. által megrendelt és a Garancsi István tulajdonában lévő Market Építő Zrt. által kivitelezett esztergomi, 149 szobásra tervezett Mária Valéria Hotel felépítés - derült ki a Közbeszerzési Értesítőből. A szerződés módosítását még tavaly december 7-én írták alá a felek.
Több oka is van a késedelemnek és a drágulásnak. Ezek röviden így foglalhatók össze:
- Statikai megerősítések
- Étterem kiterjesztése a terasz felé (ehhez módosítani kell az építési engedélyt)
- Kertépítésben kért plusz munkák
- Játéktér kivitelezése
Eredetileg idén január környékére kellett volna elkészülnie a luxusszállodának, az ár pedig 6,7 milliárd forint volt. Az új határidő május 19-e lett, míg a szerződéses érték 7,6 milliárd forintra ugrott fel. Az egyik legfőbb probléma abból adódik, hogy az esztergomi Prímás-szigeten található Mária Valéria Hotelnek meglehetősen hányattatott sorsa van. Még 2008-ban kapott építési engedélyt egy helyi vállalkozó, Gimesi Sándor, aki 9 évig nem tudta befejezni az építkezést, főleg a hitelválság miatt. A félkész hotelt folyamatosan hirdette, végül 2018 végén adta el az ingatlant a Solva Property Kft.-nek.
A statikai megerősítések kivitelezése az önkormányzat tulajdonában lévő területen elengedethetetlenül szükséges az önkormányzati pinceszint feletti SOLVA tulajdonában lévő épületrész befejező szakipari munkáinak kivitelezéséhez. A munkák szükségessége egy a teljesítés során végzett ellenőrző statikai felmérés és szakvélemény alapján merült fel. A statikai megerősítések szükségesek számos további munkálat elvégzéséhez, amelyek technológiai sorrendben a statikai megerősítések után végezhetők
- olvasható a közbeszerzés szerződés indoklásában.
Azóta annyiban változott a helyzet, hogy a szálloda alatti önkormányzati pinceszint, már nincs az önkormányzat tulajdonában. A szerződés módosítása december 23-én lett nyilvános, ellenben Hernádi Ádám, Esztergom fideszes polgármestere és a milliárdos üzletember unokaöccse december 30-án közölte a hírt az eszergomiakkal a Facebook-oldalán, hogy hosszas tárgyalások után a magyar állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. nettó 1,68 milliárd (bruttó 2,13 milliárd) forintos vételi ajánlatot nyújtott be a Prímás-szigeten található mélygarázsra.
Az ingatlan jelenlegi könyv szerinti értéke nettó 1,1 milliárd forint. Az újbóli üzembehelyezéshez szükséges a statikai megerősítések elvégzése, az életvédelmi rendszer és a komfortot növelő elemek felújítása. A teljes beruházás becsült költsége nettó 440 millió forint. Mérlegelve az önkormányzat anyagi lehetőségeit a jövőbeni beruházásokat, fejlesztéseket illetően, az ingatlan értékesítése a magyar állam javára a legjobb megoldás jelen helyzetben, mert ennek köszönhetően az elvégzendő felújítások, beruházások meg tudnak valósulni
- indokolta meg a polgármester, hogy miért éri meg az adásvétel az önkormányzatnak.
Így tehát a Mária Valéria hotel alatti mélygarázst is közpénzből erősíthetik meg, miközben az egész szálloda is igen jelentős összegű közpénzből épül. A privatbankar.hu írta meg, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást adott 2019-ben a Kisfaludy-pályázatokon keresztül hazai költségvetési forrásból a Hernádi Zsolt MOL-vezér tulajdonában lévő Solva Property Kft.-nek az esztergomi hotel felépítésére. Közbeszerzésre is azért lehet szükség, mert a legalább 40 millió forint összegű közvetlen, vissza nem térítendő támogatásban részesülő vállalkozók kötelesek közbeszerzési eljárást lefolytatni.
A cégnek 2019-ben 0 forint árbevétele volt, ellenben ötmillió forint veszteséget termelt. A saját tőke viszont összesen 1,4 milliárd forintra ugrott, ami jelzi, hogy Hernádi Zsoltnak nagy tervei vannak az esztergomi szállodával. A Solva Property konkrétan a Solva Magántőkealap tulajdonában van, ami a Gran Private Equity Zrt. által kezelt magántőkealap. A Gran Private Equity pedig Hernádi Zsolt érdekeltsége 80 százalékban.
Korábban az üzletember elmondta, hogy azért vágott bele az építkezésbe, mert úgy számolt, ha a saját tőkéjét kiegészíti az állami támogatással, akkor a kettő együtt elég ahhoz, hogy a szállodát befejezzék. Szerinte egy nagyon lassan, legalább 13 év alatt megtérülő szállodáról van szó.
Amióta Hernádi Ádám lett Esztergom polgármestere, azóta valósággal ömlik a pénz a városba. Míg a legtöbb önkormányzat a koronavírus-járvány miatti megszorításokra panaszkodik, addig Esztergomban egy új aranykor köszöntött be. A városvezető december 31-én jelentette be, hogy az év utolsó napjaiban megérkezett az önkormányzathoz a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től az a támogató okirat, amely alapján Esztergom 5 milliárd forintnyi összeget használhat fel az alábbi projektekre:
- A Szent István Strandfürdő Sport, Turisztikai és Egészségturisztikai fejlesztése
- Városháza homlokzatának felújítása
- Fürdő Szálló homokzatfelújítása
- Élményfürdő felújítása
Az említett Kisfaludy2030 Zrt. egy állami cég, amelyet a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) felügyel. A fideszes polgármester pedig korábban egy évet dolgozott a szervezet kabinetfőnökeként. A kabinetfőnöki pozíció pedig egy rendkívül bizalmi állás, nagyfokú lojalitást igénylő munkakör.